Rihanna i 32 inne kobiety zostały miliarderkami. Kim są nowe bogaczki z rankingu magazynu Forbes?

Anna Bartosiewicz
W tym roku w zestawieniu miliarderów magazynu Forbes pojawiły się 33 nowe kobiety. Na zdjęciu (od lewej): Melinda Gates (była żona Billa Gatesa), Rihanna (Robyn Rihanna Fenty – barbadoska piosenkarka R&B i pop), Melanie Perkins (szefowa serwisu Canva)
W tym roku w zestawieniu miliarderów magazynu Forbes pojawiły się 33 nowe kobiety. Na zdjęciu (od lewej): Melinda Gates (była żona Billa Gatesa), Rihanna (Robyn Rihanna Fenty – barbadoska piosenkarka R&B i pop), Melanie Perkins (szefowa serwisu Canva) Fot. DFID - UK Department for International Development - Flickr, Wikimedia Commons, CC BY-SA 2.0 / Kurnikowski/APKA / Melanie Perkins - Flickr, CC BY-SA 2.0
Znamy już najnowszą listę miliarderów, którą rokrocznie tworzy magazyn Forbes. W tegorocznym zestawieniu 33 nowe pozycje zajmują kobiety. Na liście miliarderek figurują m.in.: Rihanna, Melanie Perkins – współtwórczyni startupu Canva czy Carol Holland, szefowa firmy Amplifon, do której należy sieć sprzedaży aparatów słuchowych.

Rihanna i Peter Jackson na najnowszej liście miliarderów

Na najnowszej liście miliarderów magazynu Forbes figuruje 2668 osób – o 87 mniej niż rok wcześniej. Mimo że zeszły rok był rokiem spadkowym dla bogaczy, a w ciągu 12 miesięcy ich majątek skurczył się o 400 miliardów dolarów, to w zestawieniu najzamożniejszych ludzi na świecie pojawiło się aż 236 nowych nazwisk. Dla porównania – w 2021 r. do klubu miliarderów dołączyło 493 osób.

Do ekskluzywnego grona dołączyli m.in. 34-latnia Rihanna oraz Peter Jackson, nowozelandzki nowozelandzki reżyser, scenarzysta i producent filmowy, twórca kinowej adaptacji „Hobbita” i „Władcy Pierścieni”. Majątek pochodzącej z Barbadosu piosenkarki już w zeszłym roku został wyceniony na 1,7 mld dolarów. Gwiazda muzyki pop i R'n'B wzbogaciła się dzięki prowadzeniu biznesu w branży kosmetycznej i bieliźniarskiej. Stworzyła własną markę kosmetyczną, Fenty Beauty, a także sprzedaje bieliznę Savage X Fenty. Z kolei Peter Jackson został miliarderem po tym, jak sprzedał za 1,6 miliardów dolarów dział technologiczny studia Weta Digital firmie Unity Software.

Nowi miliarderzy to głównie mężczyźni

Jak podkreśla Forbes, wśród 236 świeżo upieczonych miliarderów znalazły się zaledwie 33 kobiety, przy czym tylko 11 z nich samodzielnie dorobiło się fortuny. Kobiety stanowią zaledwie 0,14% wszystkich nowych miliarderów. Większość bogaczek z tego grona otrzymało spadek lub przejęło rodzinny biznes.

Nowi miliarderzy z zestawienia Forbesa pochodzą z 34 krajów, przy czym aż 62 osoby urodziły się w Chinach (w tym dwie w Hongkongu). Łącznie na tegorocznej liście Światowych Miliarderów magazynu Forbes figuruje 101 kobiet, które założyły firmę, były jej współzałożycielkami lub w inny sposób stworzyły własną fortunę.

Kim są kobiety, które znalazły się na najnowszej liście Forbesa?

Oprócz Rihanny do grona miliarderów dołączyła m.in. 65-letnia Susan Carol Holland (3,8 miliarda dolarów), przedstawicielka sektora produkcyjnego. Jest ona szefową firmy Amplifon z siedzibą w Mediolanie, która tworzy największą na świecie sieć sprzedaży aparatów słuchowych. W 1955 r. biznes założył jej zmarły ojciec, Algernon Charles Holland.

Na prestiżowej liście znalazła się także Renáta Kellnerová, dwukrotna mistrzyni Czech juniorów i dwukrotna mistrzyni Czech w kategorii jeździectwa juniorów. Jej spadek dzielony z czwórką dzieci jest szacowany na 16,6 miliarda dolarów. W rankingu zadebiutowała także amerykańska kolekcjonerka sztuki i filantropka, Edythe Broad (6,9 miliarda dolarów spadku po Elim Broadzie), która wraz z mężem stworzyła kolekcję około 2000 dzieł sztuki o wartości ponad 2 miliardów dolarów. W zestawieniu figuruje również Melinda French Gates, która po rozwodzie z Billem Gatesem, współzałożycielem Microsoftu, jest już samodzielną miliarderką (6,2 miliarda dolarów). 

Wśród miliarderek, które dorobiły się fortuny dzięki własnej pracy i dołączyły do rankingu w 2022 roku, najbogatsza jest 34-letnia Australijka, Melanie Perkins – dyrektor generalna i współtwórczyni startupu Canva. We wrześniu ubiegłego roku produkt ten był wyceniany na 40 miliardów dolarów. Warto dodać, że miliarderem został też współzałożyciel Canvy, 36-letni Cliff Obrecht (6,5 miliarda dolarów). Wraz z Perkins zobowiązał się on do oddania 30% udziałów w serwisie Canva, a więc „znacznej większości” swoich udziałów, Fundacji Canva, która ma je przeznaczyć na cele charytatywne.

Inną przedsiębiorczynią, która dorobiła się fortuny, jest Miranda Qu Fang (1,8 miliarda dolarów), założycielka Xiaohongshu („Małej Czerwonej Książeczki”) – aplikacji społecznościowej z filmami o charakterze e-commerce, łączącej obszary beauty i fashion ze stylem życia i podróżami (niektórzy oceniają ten produkt wyżej niż TikToka).

Ciekawy przykład miliarderki, która sama dorobiła się fortuny, stanowi także Falguni Nayar (4,5 miliarda dolarów). Indyjska bizneswoman w wieku 49 lat postanowiła zakończyć działalność w bankowości inwestycyjnej, aby stworzyć własną firmę e-commerce, specjalizującą się w modzie, wellness i kosmetykach. Tak w 2012 r. w Bombaju powstała Nykaa.

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak duży majątek posiadają miliarderzy – wielu osobom wydaje się, że między milionerem a miliarderem nie ma wielkiej różnicy. Tymczasem jeden miliard to 1000 milionów (9 zer po przecinku). Tę wartość można sobie łatwiej zobrazować, odnosząc się do miar czasu. Jak łatwo policzyć, 1 milion sekund to ok. 11 dni, podczas gdy na upłynięcie 1 miliarda sekund potrzeba ok. 31,5 roku. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kobieta

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet