Rodzaje pędzli do makijażu. Jaki wybrać do cieni, a jaki do pudru oraz jak czyścić pędzle do makijażu?

Elżbieta Kozłowska
Nawet najlepsze kosmetyki nałożone niewłaściwym pędzlem, mogą nie spełniać swoich funkcji.
Nawet najlepsze kosmetyki nałożone niewłaściwym pędzlem, mogą nie spełniać swoich funkcji. Lovesevenforty Pixabay.com
Rodzai pędzli do makijażu jest bardzo dużo. Podpowiadamy, jaki będzie najbardziej odpowiedni do nakładania pudru, a jaki do aplikacji cieni na powiekach. Radzimy również jak skutecznie czyścić pędzle do makijażu?

Pędzle do makijażu zaliczane są do grupy podstawowych kosmetycznych akcesoriów. Niektórzy twierdzą co prawda, że z powodzeniem można się bez nich obyć i aplikować podkład czy cienie do powiek palcami, jednak większość osób testujących jedną i drugą metodę dostrzega znaczną różnicę. Okazuje się, że dzięki użyciu pędzli efekt końcowy jest trwalszy i bardziej precyzyjny. Cienie lepiej blendują się, a róż lub bronzer naturalnie rozprowadza na skórze. Aby tak się jednak stało, należy wybrać odpowiednie rodzaje pędzli do makijażu. Które z nich stanowią must have w kosmetyczce?

Odpowiedź na pytanie, ile pędzli do makijażu powinno znaleźć się w zestawie, uzależniona jest od rodzaju wykorzystywanych kosmetyków kolorowych oraz preferowanego typu makijażu. Z pewnością jednak nie należy pozostawiać wyboru przypadkowi. Dobre jakościowo i dopasowane do swojego zadania pędzle ułatwiają pracę i przekładają się na korzystny wygląd twarzy po zakończeniu wszystkich działań. Na jakie warto zatem zwrócić uwagę przede wszystkim?

Dowiedz się więcej:

Co powinien zawierać podstawowy zestaw pędzli do makijażu?

Na początku warto odpowiedzieć na pytanie, co będzie lepsze - pojedyncze sztuki czy gotowy zestaw pędzli do makijażu? Wiele zależy od sposobu wykonywania codziennego make-up'u. W kompletach oferowanych przez wiele firm pędzle uzupełniają się funkcjonalnie, dzięki czemu prawidłowo zaaplikujesz wszystkie kosmetyki: od korektora i podkładu po puder. Każdy typ wykonany jest w analogiczny sposób, dlatego sposób manewrowania również pozostanie spójny. Nie bez znaczenia jest fakt, że zestawy zwykle okazują się tańsze, jeśli przeliczyć koszt zakupu na wartość poszczególnych elementów.

Nie każdy jednak robi pełen makijaż, co oznacza, że nie zawsze szeroka gama pędzli będzie wykorzystywana. Wówczas warto kupić pojedyncze sztuki. To dobre rozwiązanie także wtedy, gdy szukasz konkretnego kształtu, chcesz uzupełnić zestaw lub wymienić zużyty egzemplarz albo po prostu planujesz przetestować nową markę. Zdarza się także łączenie pędzli oferowanych przez różnych producentów w obrębie podręcznego pakietu akcesoriów.

Jakie rodzaje pędzli do makijażu powinny znaleźć się w zestawie?

Co powinien zawierać podstawowy zestaw pędzli do makijażu? Jeśli twoją domeną jest make-up codzienny, wystarczy pakiet z pędzlem do podkładu, pudru, różu lub bronzera oraz kilka mniejszych pędzelków do cieni. W bardziej rozbudowanej wersji znajdują się osobne modele do różu, rozświetlacza, korektora, malowania brwi... Czym różnią się one między sobą?

Pędzle do podkładu przeznaczone są do nakładania kosmetyków w wariancie płynnym, także do bazy. Pozwalają na dokładną aplikację bez nierówności, smug oraz efektu maski. Przeważnie są to płasko ścięte pędzle, typu flat top, albo warianty kulkowe, o gęstym i miękkim włosiu pozwalającym na wtłaczanie kosmetyku w pory skóry.

Pędzle do pudru to natomiast warianty o średnim lub dużym rozmiarze. Powinny być na tyle gęste i miękkie, by umożliwić aksamitne wykończenie. Te o zbyt krótkim, zbitym włosiu będą wycierać podkład, zbyt twarde z kolei - pozostawiać smugi. Idealny pędzel nadaje się zarówno do pudru sypkiego, jak i prasowanego. Godny polecenia jest też krótki i precyzyjny pędzel kabuki.

Pędzel do korektora - najlepszy będzie wariant płaski, lekko zaokrąglony. Nie powinien być zbyt duży ani szeroki, gdyż wtedy nie pozwoli na dokładne nałożenie kosmetyku w zakamarki, na przykład przy skrzydełkach nosa, w okolicach oczu czy na linii pod łukiem brwiowym.

Pędzle do bronzera to bardzo szeroka kategoria, w której mieszczą się zarówno warianty skośne, jak i kabuki czy tradycyjne kulki. Najważniejsze, by były miękkie, pozwalające na uzyskanie subtelnego rozświetlenia i przyciemnienia skóry. Podobnie jest w przypadku pędzli do różu - sprawdzają się zwłaszcza wersje skośnie ścięte o dłuższym włosiu. Dzięki nim efekt będzie naturalny, bez ryzyka zbyt mocnych plam, które trudno później rozetrzeć.

Pędzel do nakładania pomadki może niekiedy wydawać się zbędnym gadżetem, ale ma wiele zalet. Wpływa na trwałość makijażu, zapewnia dobre krycie i umożliwia precyzyjne obrysowanie kształtu ust.

Bardzo ważnym elementem zestawu są także pędzle do cieni oraz pędzel do brwi. W przypadku tej drugiej kategorii sprawdzają się warianty, które z jednej strony wyposażone są w spiralną szczoteczkę do wyczesywania włosków, a z drugiej - w precyzyjny, ścięty skośnie pędzelek.

W kwestii cieni zaś warto zróżnicować pędzelki do makijażu. Na początek skompletuj cztery: płaski i szerszy do nakładania koloru bazowego na całą powiekę, okrągły i puchaty do rozcierania granic, niewielki i spłaszczony do nakładania i rozcierania kosmetyku w trudno dostępnych miejscach oraz mały i precyzyjny do nakładania cieni na mokro, aplikowania brokatów i rysowania detali.

Wybór rodzajów pędzli do makijażu jest ogromny, jednak naprawdę warto zakupić pędzle dedykowane do odpowiedniego kosmetyku.
Wybór rodzajów pędzli do makijażu jest ogromny, jednak naprawdę warto zakupić pędzle dedykowane do odpowiedniego kosmetyku. lubovlisitsa Pixabay.com

Dobre pędzle do makijażu, czyli jakie?

Kupując zestaw pędzli do makijażu, warto wziąć pod uwagę, oprócz indywidualnych przyzwyczajeń, także jakość oraz zastosowany materiał. Do wyboru są modele wykonane z różnych rodzajów włosia:

  • naturalnego,
  • syntetycznego,
  • mieszanego.

Poszczególne rodzaje pędzli do makijażu mają swoją specyfikę, dlatego warto poznać różnice między nimi.

Jedna z zasad głosi, że włosie naturalne lepiej sprawdza się przy produktach pudrowych i sypkich, syntetyczne zaś - przy konsystencji płynnej oraz kremowej. W przypadku włosia naturalnego można także dostrzec delikatniejszą strukturę, co sprawia, że więcej czasu trzeba poświęcić na jego czyszczenie i pielęgnację. Czasami zdarzają się także reakcje alergiczne, dlatego warto dokonać próby na niewielkim fragmencie skóry. Włosie nylonowe czy poliestrowe w pędzlach dobrej jakości także jest przyjemne w dotyku, dzięki czemu aplikacja będzie równie staranna.

Dobierając pędzle do oczu czy do twarzy, zwróć uwagę na ich elastyczność - łatwiej i lepiej maluje się produktem, który dopasowuje się do powierzchni skóry. Dzięki niemu realne są również łagodne przejścia między kolorami. Duże znaczenie ma także sposób przycięcia i profilowanie główki. Pędzle proste, skośne lub kuliste w różny sposób rozkładają kolor.

Wykorzystanie nietrafionych kosmetyków do sprzątania lub tych przeterminowanych to świetny sposób, zwłaszcza jeśli żyjecie w zgodzie z filozofią zero waste!

Jak wykorzystać nietrafione lub przeterminowane kosmetyki w ...

Jak czyścić pędzle do makijażu?

Aby pędzle do makijażu służyły długi czas, za każdym razem pozwalając na uzyskanie pięknego efektu, należy o nie odpowiednio zadbać. Kluczowe jest czyszczenie, uwalniające włosie z bakterii znajdujących się na skórze czy w pomieszczeniu. Zestaw pędzli do makijażu najlepiej myć ciepłą wodą z mydłem. Można wykorzystać także preparat do demakijażu. Do dezynfekcji służy spray na bazie alkoholu, który bez kłopotu kupisz w każdej dobrze zaopatrzonej drogerii lub aptece.

Jak makijażem wymodelować brwi?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet