Siemię lniane, czyli recepta na trądzik, zmarszczki i piękne włosy. Sprawdź tanie domowe sposoby pielęgnacji z nasionami lnu w roli głównej

Katarzyna Dębek
Wykorzystanie siemienia lnianego w przeciwstarzeniowej pielęgnacji twarzy to pomysł prosty i niezwykle tani.
Wykorzystanie siemienia lnianego w przeciwstarzeniowej pielęgnacji twarzy to pomysł prosty i niezwykle tani. Getty Images/vasare
Nasiona lnu mają wiele właściwości prozdrowotnych i kosmetycznych. Ich działanie jest skuteczne, a przy tym łagodne. Co więcej, jest to produkt ogólnie dostępny i tani. Sprawdź, w jaki sposób wykorzystać tzw. glutek lniany z siemienia lnianego w codziennej pielęgnacji twarzy, ciała, włosów i paznokci.

Siemię lniane skarbnicą pielęgnujących składników

Siemię lniane to inaczej nasiona lnu zwyczajnego. Występują w odmianach o kolorze brązowym i złotym. W sklepach najczęściej można spotkać odmianę brązową, która uważana jest za nieco mniej wartościową od lnu złocistego. Bez względu na kolor, nasiona lnu są jednak bogatym źródłem składników wspierających zdrowie skóry i naturalną urodę. Dlatego są chetnie wykorzystywane w domowych zabiegach pielęgnacyjnych.

Nasiona lnu zawierają m.in.:

  • cynk, który działa przeciwtrądzikowo,
  • witaminę E, która wspomaga regenerację i elastyczność skóry,
  • witaminy z grupy B, pomocne przy niwelowaniu problemów skórnych,
  • polisacharydy, czyli pochodne cukrów tworzące w wodzie żel, który wspomaga nawilżenie skóry,
  • antyoksydanty o działaniu przeciwzapalnym i ujędrniającym.

Siemię lniane zapewnia również witaminy A, F, G i K, składniki mineralne, takie jak magnez, selen, potas, żelazo, wapń, oraz wielonienasycone kwasy tłuszczowe, w tym omega-3 w postaci kwasu linolenowego. Natomiast do jego najcenniejszych przeciwutleniaczy należą flawonoidy, fitosterole i lignany.

Jak przygotować siemię lniane do codziennych zabiegów pielęgnacyjnych?

Do pielęgnacji z lnem najlepiej przygotować żel z nasion, czyli tzw. glutek lniany. Wystarczy jedną łyżkę nasion zalać szklanką wody i gotować na małym ogniu przez 10 minut. Ostudzić i odcedzić. Taki wyciąg nie nadaje się jednak do picia, ponieważ w trakcie ogrzewania powstają w nim związki, których spożywanie jest szkodliwe.

Drugi sposób przyrządzania żelu lnianego nie wymaga gotowania. Trzeba wówczas gorącą dodać do nasion, przykryć kubek i odstawić na noc. W tym przypadku odcedzanie jest zbędne, bo ziarenka opadają na dno.

Powstały żel można wykorzystać przy zabiegach pielęgnujących twarz, włosy i inne partie ciała.

Siemię lniane na skórę. Pozbądź się zmarszczek i trądziku

Stosowanie siemienia lnianego sprawdzi się zwłaszcza w przypadku skóry problematycznej i dojrzałej (trądzikowej, naczynkowej, wrażliwej, alergicznej, atopowej czy przesuszonej, ale także i przy cerze, która wydziela zbyt dużą ilość sebum). Przy skórze przetłuszczającej się siemię zwężą rozszerzone pory, a także redukuje błyszczenie się cery. Znikają również zaczerwienienia, na które często skarżą się posiadaczki cery wrażliwej i z pękającymi naczynaki.

Nasiona lnu sprawdzą się wszędzie tam, gdzie wymagane są nawilżenie i regeneracja skóry.

Maseczka z lnu na suchą skórę wokół oczu sprawi, że będzie ona nawilżona i zregenerowana. Wystarczy, że zafundujesz sobie taki zabieg raz w tygodniu. Do jej przygotowania potrzebujesz rozgotowanego siemienia lnianego. Poczekaj, aż ostygnie, po czym nałóż gęstą papkę na gazę i przykryj nią oczy. Pozostaw ją na około 10 minut.

Przepis na maseczkę z siemienia lnianego do każdego rodzaju skóry jest bardzo prosty i nie wymaga zbyt wiele czasu na przygotowanie.

Potrzebne składniki to:

  • 4 łyżki zmielonego siemienia lnianego,
  • 1/2 szklanki gorącej wody,
  • 1/2 cytryny.

Siemię lniane połącz stopniowo z gorącą wodą, mieszając. Odczekaj, aż ostygnie. Następnie dodaj sok z cytryny i połącz z resztą składników. Tak przygotowaną maseczkę nałóż na twarz i pozostaw na około 20 minut. Zmyj letnią wodą. W celu uzyskania najlepszych efektów zabieg powtarzaj 2 razy w tygodniu.

Maseczka z siemienia lnianego na zmarszczki to tani i skuteczny kosmetyk. Działa wygładzająco, redukuje powstałe zaczerwienienia i podrażnienia. Ziarna lnu są bogatym źródłem witaminy E, potocznie nazywanej witaminą młodości. Taki domowy kosmetyk jest banalnie prosty do wykonania, a jaki skuteczny. Potrzebujesz jedynie 2-3 łyżki siemienia lnianego i ćwierć szklanki gorącej wody. Połączyć oba składniki i poczekać, aż ciecz zgęstnieje. Następnie przelać przez sitko i nałożyć ją na twarz i dekolt na około 15 minut. Zmyć ciepłą wodą. Procedurę najlepiej powtarzać raz na tydzień, a efekty zauważalne będą już po miesiącu.

Zobacz także:

Siemię lniane na włosy

Siemię lniane sprawia, że włosy stają się lepiej nawilżone i odżywione, wyglądają na zdrowsze i bardziej miękkie w dotyku. Dodatkowo siemię wpływa korzystnie na strukturę włosa i skórę głowy. Warto korzystać z domowych zabiegów z tym produktem, ponieważ zmniejsza objawy łupieżu i eliminuje problem przetłuszczania się kosmyków.

Siemię lniane polecane jest przede wszystkim do włosów suchych, matowych, szorstkich, zniszczonych, wypadających i z rozdwojonymi końcówkami. Idealnie sprawdzi się maseczka i laminowanie z siemienia lnianego, którą warto stosować także w przypadku suchej, podrażnionej i swędzącej skóry głowy.

Maska z siemienia lnianego z olejem kokosowym
Składniki:

  • 1/4 szklanki siemienia lnianego (ok. 4 łyżek),
  • 2 szklanki wody,
  • 2 łyżki oleju kokosowego,
  • kilka kropli ulubionego olejku eterycznego, np. rozmarynowego (opcjonalnie).

Zalej siemię lniane wodą i gotuj od czasu do czasu mieszając. Następnie przecedź przez sito lub gazę. Do przygotowania maski potrzebne będzie jedynie ćwierć szklanki powstałej mikstury, resztę możesz przechować w zamkniętym pojemniku w lodówce. Rozpuszczony olej kokosowy połącz z glutkiem lnianym i kilkoma kroplami olejku eterycznego. Maseczkę nałóż na suche włosy i w zależności od kondycji włosów trzymaj na nich od 30 minut do 120 minut. Dokładnie zmyj, umyj włosy delikatnym szamponem i nałóż odżywkę.

Przy użyciu siemienia lnianego można również wykonać laminowanie włosów. W tym przypadku potrzebne są:

  • 2 łyżki siemienia lnianego,
  • 350 ml wody,
  • łyżka oleju roślinnego, np. jojoba lub makadamia.

Gotuj siemię lniane z wodą przez około 10 minut, aż powstanie biała papka przypominająca kisiel. Odcedź i poczekaj, aż ostygnie. Następnie dodaj wybrany olej i wymieszaj. Tak przygotowaną miksturę nakładaj na mokre włosy, które zostały wcześniej umyte. Na głowę nałóż czepek foliowy i owiń go ręcznikiem. Po godzinie możesz spłukać włosy ciepłą wodą lub umyć delikatnym szamponem. Zabieg powtarzaj raz w tygodniu.

Dowiedz się więcej:

Siemię lniane na suche dłonie i rozdwajające się paznokcie

Suche dłonie to problem, który dotyka wiele osób nie tylko w zimnej części roku. Zła kondycja skóry tej partii ciała to efekt stosowania różnych detergentów do sprzątania i zmywania naczyń. W takiej sytuacji idealnie sprawdzi się kąpiel dłoni w siemieniu lnianym lub domowa maseczka na dłonie. Oto przepis: zagotuj 2 łyżki siemienia w wodzie lub mleku. Poczekaj, aż zgęstnieje i ostygnie. Zanurz dłonie w przygotowanej papce lub nałóż ją na skórę i owiń gazą. Wystarczy 20 minut, a dłonie będą nawilżone i zregenerowane.

Taka maseczka lub kompres idealnie sprawdzi się również na rozdwajające paznokcie. Dzięki jej regularnemu wykonywaniu staną się one mocniejsze, bardziej sprężyste i odporne na uszkodzenia.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Kobiet codziennie. Obserwuj StronaKobiet.pl!

Zadbaj o swoje naturalne piękno!

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kobieta

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet