Skąd się bierze cellulit i co naprawdę na niego działa? Zobacz fakty i mity na temat pomarańczowej skórki
Charakterystyczna pomarańczowa skórka na udach czy pośladkach to cellulit. Jak skutecznie go zwalczać? Warto wiedzieć, które informacje na jego temat są faktami, a które to mity. Sprawdź!
Cellulit jest tym samym, co cellulitis
MIT: Chociaż terminy te bywają stosowane wymiennie, w rzeczywistości nie oznaczają tego samego. Cellulit, a w języku potocznym tzw. skórka pomarańczowa lub materacowa, to niewłaściwe rozmieszczenie i ukształtowanie tkanki tłuszczowej. Cellulitis to natomiast zmiany chorobowe (zaczerwienienie, ból i uczucie pieczenia) będące wynikiem infekcji bakteryjnej, która wywołała stan zapalny podskórnej tkanki łącznej.
Cellulit to przypadłość wyłącznie kobieca
FAKT: Rzeczywiście cellulit praktycznie nie dotyczy mężczyzn – to przypadłość typowo damska. Dlaczego? Na rozwój cellulitu mają istotny wpływ zaburzenia hormonalne, a przede wszystkim nadmiar kobiecych estrogenów. Ich nadprodukcja zaburza gospodarkę wodno-elektrolitową, nasila zatrzymywanie wody w organizmie i sprzyja tworzeniu się obrzęków. Drugą przyczyną jest odmienna budowa tkanki tłuszczowej u kobiet niż u mężczyzn oraz znacznie większa jej zawartość w ciele pań niż panów.
Cellulit wodny nie istnieje
MIT: Cellulit wodny, tzw. twardy, to obok cellulitu tłuszczowego drugi rodzaj tego problemu. Najczęściej występuje u kobiet szczupłych i jest widoczny bez względu na pozycję ciała. Towarzyszą mu często rozstępy, ale nie tworzą się grudki, bruzdy i pofałdowania w obrębie podskórnej tkanki tłuszczowej. Łatwiej też go zwalczyć niż cellulit tłuszczowy, m.in. poprzez zwiększenie poziomu aktywności fizycznej.