Jacek Kurski i Joanna Klimek wzięli ślub
W sobotę, 18 lipca, Jacek Kurski wziął ślub kościelny z Joanną Klimek (Kurski to były prezes TVP, gdzie współpracował z Klimek). Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że oboje znajdowali się już wcześniej w związkach małżeńskich i oboje otrzymali rozwody kościelne, aby ponownie móc stanąć przed ołtarzem.
ZOBACZCIE ZDJĘCIA PARY MŁODEJ
Nie umknęło to uwadze komentatorów, nawet tych z prawej strony sceny politycznej, którzy uznali to za osłabianie pozycji i dobrego imienia Kościoła katolickiego w Polsce.
- Postępująca akceptacja rozwodów i nowych związków i nadużywanie stwierdzenia nieważności zawartego małżeństwa jest częścią tego samego procesu osłabiania małżeństwa i rodziny, co próby zmieniania rozumienia małżeństwa podejmowane przez lewicę. Taka uwaga dla konserwatystów - napisał Tomasz Terlikowski.
- Jeśli uznajemy, że spora część młodych małżonków w istocie nie zawiera małżeństwa, bo jest zbyt niedojrzałych to tak samo będzie z młodymi kapłanami. Czy rzeczywiście najlepszym lekarstwem duszpasterskim na kulturę tymczasowości jest zostawianie furtek i poszerzanie ich? - dodał publicysta m.in. Gazety Polskiej.
Nie przeocz
Ostry komentarz na Twitterze zamieścił również Bartosz Brzyski, rzecznik prasowy Klubu Jagiellońskiego.
- Jako katolik i słoikowy krakus czuję od wczoraj autentyczne zgorszenie. Po pierwsze unieważnieniem ślubu ojcu trójki dzieci, po wieloletnim małżeństwie. Wreszcie, odprawianiem z celebrą nowego ślubu, w najważniejszym sanktuarium w regionie. Przepraszam, ja wysiadam - skomentował.
Musisz to wiedzieć
Jak to możliwe, że zarówno Jacek Kurski, jak i Joanna Klimek, otrzymali wcześniej rozwody kościelne?
Rozwód kościelny to sprawa zdecydowanie bardziej skomplikowana niż rozwód w przypadku ślubu cywilnego. Wniosek w tej sprawie musi rozparzyć specjalny sąd. Potrzeby jest też do tego adwokat, który zna prawo kanoniczne.
- W skardze należy przedstawić historię małżeństwa z uwzględnieniem okresu narzeczeństwa oraz czynników, które wpłynęły na rozpad związku. Wskazujemy środki dowodowe, jakie będą wykorzystane w procesie, listę ewentualnych świadków, a także dowodów rzeczowych, np. e-maile, zdjęcia - pisze Rzeczpospolita.
Najczęstszym powodem, dla którego sąd kościelny może unieważnić ślub, jest niedotrzymanie obowiązków małżeńskich, takich jak m.in.: wspólne pożycie, posiadanie potomstwa, wierność, odpowiedzialność za rodzinę czy wzajemna pomoc.
Dziennik Prawny wyjaśnia: "Wśród okoliczności, które powodują nieważność małżeństwa, można wyróżnić:
- wady umowy małżeńskiej
- wady obrzędu
- wiek (14 lat dla kobiety, 16 lat dla mężczyzny)
- pokrewieństwo (nie wolno zawrzeć małżeństwa do 4 stopnia w linii bocznej)
- powinowactwo
- różna wiara
- impotencja
- wieczysty publiczny ślub czystości
- podstęp
- powód natury psychicznej"
Proces o rozwód kościelny w Polsce to wydatek rzędu 3 tys. złotych. Zdarza się, że koszt jest znacznie wyższy, ale może być on rozłożony na raty lub zupełnie odroczony.