Ślub przez internet w Polsce? Jeszcze nie, ale te formalności załatwisz online, nie wychodząc z domu!

Magdalena Walczak-Grudzka
Opracowanie:
Wojciech Wojtkielewicz
Ślub przez internet? Z powodu pandemii koronawirusa wiele osób zdecydowało się zrezygnować ze ślubu w najbliższym czasie i przełożyć uroczystość na późniejszy termin. Ale pojawiła się również ciekawa alternatywa - ślub przez Internet. Takie rozwiązanie budzi wiele różnych emocji.

Ślub 2020 - jakie dokumenty będą potrzebne?

Ślub w dobie koronawirusa to niezupełnie taka uroczystość, o jakiej marzą pary młode. Śluby w Polsce odbywają się w tradycyjnej formie, przed urzędnikiem lub księdzem, jednak wiele osób rezygnuje ze ślubu w najbliższym czasie. Zarówno państwo młodzi, jak i goście obawiają się zarażenia koronawirusem.

W niektórych krajach wprowadzono ciekawą, choć kontrowersyjną alternatywę - ślub przez internet. Czy w Polsce również pojawi się taka możliwość?

Ślub przez internet. Czy w Polsce pojawi się taka możliwość?

- Przyszli państwo młodzi, jeśli w ostatnich tygodniach mieliście problem z dopełnieniem urzędowych formalności, pamiętajcie, że część z nich możecie załatwić przez internet - przypomina Wydział Komunikacji Ministerstwa Cyfryzacji. I dodaje od razu, że nie są prowadzone prace nad e-usługą umożliwiająca wzięcie ślubu przez internet. - Pracujemy nad innymi udogodnieniami dla przyszłych nowożeńców - czytamy.

Jak informują internauci epidemia zmieniła ceny ślubów kościelnych. Jeszcze kilka miesięcy temu za udzielenia sakramentu małżeństwa płaciło się średnio od 500 złotych w górę, w zależności od parafii. Teraz stawki się nieco zmieniły. Na forach można znaleźć informacje nawet o kwotach rzędu 1600 złotych. Sprawdzamy, ile teraz zapłacimy za ślub w wybranych parafiach w regionie. Szczegóły na kolejnych zdjęciach >>>>>Dane na podstawie portalu cołaska.pl (czerwiec 2020)Dane na stronie cołaska.pl powstają na podstawie informacji od internautów, nie są to oficjalne dane z parafii.

Tyle teraz zapłacisz za ślub kościelny. Stawki w tym roku si...

Przed wstąpieniem na nową drogę życia – poza ferworem przygotowań związanych z organizacją wesela, do załatwienia jest też kilka formalności. Aby ich dopełnić, potrzeba kilku dokumentów, a przede wszystkim odpisu aktu urodzenia.

Odpis aktu urodzenia online

O odpis aktu urodzenia można zawnioskować online a od niedawna można go dostać od ręki w wersji elektronicznej.

Odpis aktu urodzenia - wniosek złożysz online i możesz otrzymać sam dokument w wersji elektronicznej!

Co to oznacza w praktyce?

- Odpis aktu urodzenia jest generowany bezpośrednio z Systemu Rejestrów Państwowych (SRP), a następnie przesyłany na skrzynkę osoby wnioskującej. Cały proces przebiega bez zaangażowania urzędnika – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Wydanie dokumentu przez automat jest możliwe przy spełnieniu kilku warunków:

  • odpis aktu, o który wnioskujesz, musi dotyczyć Ciebie,
  • system - w trakcie wypełniania wniosku - musi potwierdzić, że możliwe jest automatyczne wydanie odpisu. Chodzi o informację, czy akt jest zdigitalizowany, jawny i bez założonej blokady wydawania,
  • płatności za odpis należy dokonać online.

Które akty dostępne są od ręki?

Co zrobić, żeby najpierw zawnioskować o odpis, a później dostać go w wersji elektronicznej? Potrzebny jest profil zaufany i wizyta na portalu www.GOV.pl.

Dzięki profilowi zaufanemu większość spraw urzędowych można załatwić przez internet, czyli bez wizyty w urzędzie.

Sprawdź koniecznie

Najpierw należy wejść na portal www.GOV.pl i profilem zaufanym zalogować się do konta Mój GOV (prawy górny róg strony). Tam należy wybrać e-usługę Uzyskaj odpis aktu stanu cywilnego i wypełnić elektroniczny formularz. Dane osobowe zostaną automatycznie zaciągnięte do odpowiednich rubryk.

Na początku należy zaznaczyć, że dokument ma zostać wysłany na skrzynkę Mój GOV.

WAŻNE! Uzyskany w ten sposób odpis będzie miał moc prawną tylko w wersji elektronicznej. NIE NALEŻY GO DRUKOWAĆ! Wydruk nie ma mocy prawnej. Automatyczny odpis będzie zawierał podpis kwalifikowany potwierdzający jego autentyczność.

Za uzyskanie odpisu trzeba zapłacić - tak było zawsze, to nie ma związku z nową e-usługą:

  • 22 zł – za odpis skrócony aktu stanu cywilnego (także za odpis wielojęzyczny w formie papierowej),
  • 33 zł – za odpis zupełny aktu stanu cywilnego.

Do wyboru są dwa sposoby płatności – online lub przelew bankowy bądź pocztowy.

Gotowy odpis trafi do skrzynki odbiorczej na koncie Mój GOV, która znajduje się na www.GOV.pl (prawy górny róg strony). Loguje się do niej profilem zaufanym.

- Nieważne, gdzie przyszliśmy na świat - swój wniosek możemy wysłać do dowolnego urzędu stanu cywilnego. Tam, gdzie nam wygodnie - tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Ta sama zasada dotyczy wszystkich, zamawianych online, odpisów aktów stanu cywilnego, w tym małżeństwa – dodaje.

Akt małżeństwa online

O akt małżeństwa także można zawnioskować online. Mając profil zaufany można bez wychodzenia z domu np. zameldować się online w nowym, wspólnym mieszkaniu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

E
Ewa
Przez internet to można grać, robić zakupy itp. pod warunkiem, że masz dobre łącze np moico, ale ślub to chyba przesada. Nie wyobrażam sobie tego.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet