Nowe dżinsy wyglądają jak zniszczone? Zastanów się, czy nie zniszczyły komuś zdrowia!
Do 2010 r. niejedna znana marka odzieżowa postarzała dżinsy metodą ręcznego piaskowania, jak informuje Dagmara Łacny z Ofeminin. Później niektóre korporacje wycofały się ze stosowania tej techniki. Postarzanie spodni polega na mechanicznym ścieraniu wierzchniej warstwy materiału. Podczas tego procesu wydziela się pył, którego wdychanie jest niebezpieczne dla zdrowia. Pracownicy postarzający spodnie powinni nosić odzież ochronną, ale i to nie gwarantuje, czy wykonywane przez nich zajęcie nie odbije się na ich zdrowiu. Jak przypomina ofeminin.pl, nie wiadomo, ile firm w dalszym ciągu piaskuje spodnie, które trafiają potem do sprzedaży.
Praca w pyle może wywoływać pylicę – chorobę zawodową, na którą cierpią m.in. górnicy pracujący z węglem kamiennym. Pylica, do której prowadzi wdychanie pyłu powstającego w wyniku obróbki mechanicznej, rozwija się powoli. Choroba jest nieodwracalna. W jej początkowej fazie chory odczuwa duszności w trakcie wysiłku fizycznego, później – również w trakcie spoczynku. Ponadto pył osiada w oskrzelach, czego konsekwencją są: odczyn zapalny, przewlekłe zapalenie płuc i postępowa rozedma płuc. W efekcie dochodzi do powstania serca płucnego (przerostu lub rozstrzenia mięśnia prawej komory serca) i niewydolności krążenia.
Film Luâna Ngao zbulwersował internautów
Sztuczne postarzanie dżinsów to niejednokrotnie nagłaśniany problem. W kwietniu br. na TikToku pojawił się film nakręcony przez Luâna Ngao. Na nagraniu widać azjatyckich robotników, którzy ścierają ręcznie dżinsy. Pracownicy nie mają profesjonalnej odzieży roboczej – noszą jedynie maseczki jednorazowe, zwykłe czapki i kapelusze. Wokół unoszą się tumany pyłu.
Film opatrzony został komentarzem w języku wietnamskim, który brzmi: „jeśli nie będziesz obecny, będziesz bezrobotny” (tłumaczenie własne z jęz. wietnamskiego na polski). Nagranie obejrzało 212,5 tys. internautów.
– OMG, ich płuca! – pisze jedna z TikTokerek w komentarzu.
– Wykonywałem tę pracę przez 8 lat – wyznaje inna osoba.
Parę dni później Luân Ngao zamieścił kolejne nagranie, na którym widać skandaliczne warunki, w jakich postarzane są dżinsy. Mężczyźni na filmie pracują w pomieszczeniu z brudnymi, odrapanymi ścianami i zatkaną wentylacją. W rękach trzymają rodzaj szlifierek, spod których unosi się pył.
Podobne fabryki mogą istnieć również w innych krajach. Wietnam, Chiny czy Bangladesz to tylko niektórzy producenci markowych ubrań. Kupując je, często nie zastanawiamy się nawet, w jakich warunkach przebiega proces ich wytwarzania.