Niezależnie od tego, czy zauważasz, że jesteś uzależniony od telefonu, czy też po prostu wiesz, że korzystasz z niego zbyt dużo (lub nie chcesz wpaść w tę pułapkę), warto zadbać o to, by zredukować ilość czasu spędzanego ze smartfonem w ręku. Jak to zrobić? Poznaj kilka sprawdzonych sposobów na to, by korzystać z telefonu mądrzej i zyskać czas na inne rzeczy. Pamiętaj: telefon łączy z tymi, od których jesteś oddalony, ale szkodzi relacjom twarzą w twarz.
Jak wynika z badań przeprowadzonych na początku roku przez Mobiem Polska, ponad 60 proc. młodych Polaków (15-35 lat) nie rozstaje się ze swoim telefonem w ciągu dnia. Co drugi poświęca mu kilka godzin dziennie, a 82 proc. ma go blisko siebie nawet w czasie snu. Czy to już uzależnienie? Wielu z nas pewnie tak nie stwierdzi, ale jak wskazuje portal psychiatria.pl – zaprzeczanie istnieniu problemu to także objaw fonoholizmu.
O uzależnieniu od telefonu można mówić, gdy niechętnie się z nim rozstajemy, jest dla nas najważniejszym narzędziem do utrzymywania codziennych kontaktów z innym, a wręcz odczuwamy przymus nieustannego kontaktowania się z kimś. Również dyskomfort czy lęk odczuwany, gdy bateria w telefonie staje się coraz słabsza, a nie mamy możliwości szybkiego jej doładowania, wskazują na to, że mamy problem.
Na początek poznaj skalę problemu. Zainstaluj aplikację mierzącą czas korzystania z telefonu (np. Stay Free). Zobacz, ile godzin dziennie na to poświęcasz i które aplikacje najbardziej cię pochłaniają.