Spis treści
Dlaczego nosimy dżinsy?
Dżins to modny i uniwersalny materiał, który od lat cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Grubsze dżinsowe ubrania, uszyte w 100% z bawełny, znakomicie nadają się na zimę, natomiast cieńsza odzież z dodatkiem elastanu idealnie sprawdzi się wiosną, a nawet latem. Z grubego dżinsu szyje się modne, rozszerzające się do dołu spodnie, kurtki, ogrodniczki czy popularne ostatnio spódnice midi. Natomiast obcisły dżins z dodatkiem tworzyw sztucznych nadaje się na spodnie typu rurki, krótki, przylegający do ciała top czy spódniczkę mini.
Sprawdź, jak może się prezentować spódnica midi! Zobacz popularne fasony dżinsowych spódnic za kolana!
Historia dżinsu nieodzownie wiąże się z powstaniem spodni dla klasy robotniczej ze Stanów Zjednoczonych. Wynalezienie tego materiału najczęściej przypisuje się niemieckiemu przedsiębiorcy, Levi Straussowi (1829–1902), który nawiązał współpracę z krawcem, Jocobem W. Davisem (1831–1908). Davis (wł. Jacob Youphes) był ubogim Żydem łotewskiego pochodzenia i emigrantem, który wyjechał do Stanów Zjednoczonych. To właśnie on stworzył krój, który dzisiaj kojarzy nam się z dżinsami.
To będzie na topie w 2023 roku. Oto główne modowe trendy na sezon wiosna/lato
Moda na sezon wiosenny 2023 zapowiada się bardzo ciekawie. Na topie jest wiele odważnych trendów. Wolno łączyć ze sobą kolory, które się ze sobą gryzą, a także sięgać po odważne stylizacje w stylu bal...
Jednak swoją popularność dżinsy zawdzięczają w dużej mierze Yvesowi Saint Laurentowi. Francuskiemu projektantowi mody przypisuje się mu słowa „żałuję, że to nie ja stworzyłem dżinsy”. Za sprawą paryskiego domu mody, Saint Laurent, w latach 60. XX wieku upowszechniła się masowa produkcja odzieży, w tym dżinsów. Dzisiaj można je kupić w wielu modnych fasonach, np. ze sztucznymi przetarciami.
Dżinsowa spódnica midi to inny sztandarowy produkt z dżinsu
Dzisiaj dżinsy znajdują się w stałym asortymencie tak znanych producentów, jak Lee, Wrangler, Big Star czy Lee Cooper. Oferują oni nie tylko liczne modele dżinsowych spodni, ale również inne części garderoby, m.in.:
- kamizelki,
- kurtki,
- spódnice,
- marynarki,
- topy.
Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje dżinsowa spódnica midi, która po latach ciszy powraca do łask. W Polsce ołówkowe spódnice midi, czyli takie za kolana, cieszyły się dużą popularnością w okresie PRL-u. Dominowały proste kroje i fasony. Obok dżinsowych miniówek sporym zainteresowaniem cieszyły się spódnice midi, sięgające do kolan lub za kolana. Były szyte z grubego dżinsu bez dodatku elastanu. Zazwyczaj zapinało się je na suwak lub rząd ozdobnych guzików.
Jakie dżinsowe spódnice midi były modne w PRL-u?
Wśród spódnic midi w PRL-u dominowały dwa kroje:
- wąskie ołówkowe spódnice, niekiedy zwężające się ku dołowi,
- lekko rozszerzające się, długie, dżinsowe spódnice midi zapinane na guziki.
Oba fasony cechował ciężar połączony z prostotą. Szyto je z jasnego dżinsu lub denimu, czyli ciemnego, dżinsowego materiału. Popularne kroje często miały też kieszenie po bokach. Unikano natomiast przetartego dżinsu oraz innych upiększeń.
Dżinsowe, rozkloszowane spódnice midi noszono już w latach 50. Często miały one liczne zakładki, dzięki czemu podczas ruchu przypominały przecięte na połowę koło. Takie spódnice układały się na ciele w miękkie fałdy, dodając kobiecie powabu.
Dlaczego kieszenie w kobiecych spodniach są tak małe, że nic się w nich nie mieści?
Kasia Gandor, vlogerka i popularyzatorka wiedzy, pochyliła się nad tematem małych kieszeni w spodniach dla kobiet. Influencerka zaczęła się zastanawiać, dlaczego w damskiej odzieży kieszenie są znaczn...
Alternatywę dla nich stanowiły ołówkowe, wąskie, dżinsowe spódnice midi. Te uszyte z ciemnego materiału pomagają optycznie wyszczuplić sylwetkę, natomiast szerokie fasony, również w jaśniejszej kolorystyce, są idealne dla kobiet, którym zależy na zatuszowaniu dodatkowych kilogramów. Trzeba jednak uważać, ponieważ te z zakładkami mogą wizualnie pogrubiać.
Dżinsowa spódnica midi w latach 2000. i współcześnie
Spódnica dżinsowa midi przeżywała swój prawdziwy renesans w latach 2000. Dużą popularnością cieszyły się wówczas kroje z wysokim stanem. Takie spódnice pozwalają podkreślić biodra i szczególnie dobrze prezentują się na kobietach, które nie mają dużych krągłości.
Zobacz, jak możesz stylizować spódnicę dżinsowa i ramoneskę
Wydawać by się mogło, że spódnica midi to już przeszłość. Okazuje się jednak, że nie. Projektanci mody chętnie odwołują się do stylu z lat 2000., wpisującego się w modę „yk2”, czyli pokolenia, które dorastało w tamtych czasach. Modny jest także styl vintage z lat 90. Znajduje to odzwierciedlenie w kolekcjach znanych marek, które przygotowują coraz to nowe propozycje dżinsowych spódnic midi.
Komu pasuje spódnica midi?
Spódnica midi to spódnica o średniej długości, kończąca się na dowolnej wysokości nogi poniżej kolana, lecz powyżej kostki. Pasować będzie wielu kobietom o różnych sylwetkach. Polecana jest szczególnie tym paniom, które chciałyby ukryć uda. Taka długość pięknie eksponuje łydki i kostki.