Ortalion, pstrokacizna i kicz? Nie tylko! Moda lat 90. w Polsce zaskakiwała kolorami i materiałami. Przypominamy, co wtedy noszono

Redakcja Strona Kobiet
Redakcja Strona Kobiet
Moda z tamtego okresu widoczna jest w aktualnych trendach.
Moda z tamtego okresu widoczna jest w aktualnych trendach. cottonbro studio/ pexels.com
Moda lat 90. w Polsce mogła przyprawić o zawrót głowy. Do naszego kraju zaczęły napływać trendy z Zachodu. Młodzież eksperymentowała z kolorowymi legginsami, butami na grubej podeszwie, dzwonami i odsłoniętymi brzuchami. Moda była wyrazem napływającej wolności, a nawet politycznych zmian, a jednocześnie próbą dorównania rówieśnikami zza granicy. Zobacz, jak się wówczas ubierano.

Spis treści

Moda z lat 90. nadal inspiruje

Lata 90. to okres, o którym długo można opowiadać. W Polsce był to szczególny czas związany z początkiem demokratycznych rządów. Ludzie byli zachłyśnięci wolnością, pełni nadziei i optymizmu.

Rzeczy z lat 90. do dzisiaj można znaleźć w second-handach, ale też inspirują one współczesnych projektantów mody. Ci, którzy pamiętają ostatnią dekadę XX wieku, mogą mieć wrażenie, że cofnęli się w czasie. Wiele ubrań noszonych przez poprzednie pokolenie pojawia się w nowych odświeżonych wersjach w takich sieciach odzieżowych, jak Zara czy H&M.

Co było modne w ostatniej dekadzie XX wieku? Lata 90. i moda tamtego okresu

Z latami 90. nieodzownie kojarzą się legginsy z lycry. W latach 80. chętnie noszono je z krótkimi spódniczkami, a moda przetrwała również do lat 90., kiedy to chętnie zakładano do nich krótki top. Legginsy okazały się zresztą ponadczasowe. Do dzisiaj kobiety i dzieci chętnie zakładają je do ćwiczeń. W latach 90. obok czarnych fasonów królowały kolorowe, w ciapki lub w odblaskowych barwach: zielonej, seledynowej, pomarańczowej czy różowej.

Lata 90. to także okres flanelowych koszul w kratę. Charakterystyczne luźne ubranie można było znaleźć niemal w każdej szafie. Skradło one zarówno serca kobiet, jak i mężczyzn. Kolejnym ponadczasowym wyrobem okazał się sztruks. Trudno było znaleźć dziecko czy nastolatka, któremu ten materiał byłby obcy.

W tym okresie nastąpił także zwrot w stronę

rozszerzanych u dołu spodni

, czyli dzwonów, a także dżinsów z wysokim stanem (które teraz znowu są modne). Równie często na ulicy można było spotkać dziewczyny w dżinsowych kamizelkach lub kurtkach, również takich z futerkiem przy kołnierzu. Popularne były też miniówki z wysokim stanem i ogrodniczki.

Co jeszcze ceniono? W latach 90. marzeniem wielu osób była skórzana kurtka w stylu vintage albo przynajmniej płaszcz oversize. Chociaż tzw. ramoneski noszono już od lat 50., to pod koniec XX wieku ich urok nie przeminął.

W latach 80. ludzie na całym świecie pokochali kolorowe ortalionowe dresy i trzeba przyznać, że tego typu odzież cieszyła się dużym zainteresowaniem również w latach 90. Na ten okres przypada także rozkwit rapu i hip-hopu, popularne więc były luźne ubrania, bluzy z kapturem i spodnie z obniżonym krokiem.

Dziewczyny nosiły charakterystyczne ozdoby. Moda lat 90. w dodatkach

W latach 90. na głowach chłopaków i dziewczyn często pojawiały się bandany motocyklowe, czyli trójkątne lub kwadratowe chusty w wielu wariantach kolorystycznych, przeważnie w białe wzorki. Zakładało się je także na szyję i wiązało na karku. Dzisiaj ich miejsce zajęły modne buffy, które można nosić jak czapkę, wsunąć na szyję czy owinąć wokół nadgarstka.

W tym czasie prawdziwym hitem stały się też twistery do robienia koka. Materiał wypełniony drutami z dziurką pośrodku umożliwiał szybkie przygotowanie i utrwalenie uczesania. Konkurencję dla niego stanowiły grube welurowe frotki, które zdobiły dziewczęce kucyki.

Świat butów w latach 90. rządził się własnymi prawami

Mówiąc o latach 90., nie sposób nie wspomnieć o lakierkach, które stały się prawdziwym przebojem wśród najmłodszych. Dzieci zakładały tego typu obuwie na komunię, do kościoła i do szkoły, kiedy trzeba było ubrać się na galowo. Lakierki, zwłaszcza te w kolorze białym lub czarnym, znalazły także swoich zwolenników wśród dorosłych.

Czy pamiętasz modę z lat 90.? Sprawdź!

Innym krzykiem mody były tzw. kowbojki, czyli skórzane buty z ostro zakończonymi noskami, Inspirowane Ameryką i Dzikim Zachodem, świetne wyglądały z dżinsami. W latach 90. często stanowiły również uzupełnienie luźnej sukienki lub spódnicy.

Warto w tym miejscu wspomnieć o innym krzyku mody – klapkach i sandałach na wysokiej koturnie. Buty na grubej podeszwie, tzw. żelazka, miały swoje pięć minut, choć nie należały do wygodnych.

Lata 90. to także okres, w którym popularne były toporne gumowe klapki z wypustkami. Sprzedawano je jako sandały prozdrowotne, ale dłuższy czas spędzony w tego typu obuwiu był bolesny dla stopy, a masaż zamieniał się w udrękę.

W tym czasie niejeden nastolatek słuchający mocniejszych brzmień lub grunge'u marzył o oryginalnych glanach firmy Dr. Martens. Przypominające wojskowe, skórzane buty na twardej podeszwie można było założyć na koncert, na miasto, a nawet zabrać w góry. Najbardziej popularny był czarny model za kostkę, ale na rynku dostępne było także krótkie obuwie, w różnych kolorach i z widocznymi szwami. Glany miały dodatkowo twarde noski z metalowymi blaszkami, ukryte pod skórą, a przydające się podczas ulicznych potyczek.

Lata 90. to wreszcie czasy obuwia sportowego. Szczególnie modne były tenisówki i tzw. adidasy z grubymi językami. Chociaż współcześnie wybór tego typu butów jest ogromny, to trzeba przyznać, że już w latach 90. było w czym wybierać. Sneakersy (nazwa przyjęła się z języka angielskiego) na stałe weszły do światowej mody.

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście 15/17
Autopromocja

Promocje w Reserved

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści (5) - oszustwo na kartę NFZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet