Pocenie się pod pachami to letni problem. Są na niego sposoby! Zobacz, jak zadbać o świeże pachy przez cały dzień. To naprawdę działa!

Anna Rokicka-Żuk
Wideo
od 16 lat
Nieprzyjemny zapach spod pach to sprawka wydzielanego tam potu. Gdy latem produkujemy go więcej, problem nieświeżych pach może stać się niezwykle uciążliwy. To wcale nie znaczy, że nie można się z nim skutecznie rozprawić. Zobacz najlepsze domowe sposoby na przykry zapach pod pachami i nadmierną potliwość, a także metody, które pomogą przy bardzo nasilonym poceniu.

Spis treści

Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu spod pach?

Pocenie się to kwestia indywidualna, ale tylko w rzadkich przypadkach wynika z nadmiernej potliwości, która wymaga leczenia.

Mokre plamy pod pachami
Gdy latem więcej się pocimy, problemem może stać się nieprzyjemny zapach spod pach. Sprawdź, jak go zlikwidować i zachować świeżość przez cały dzień! Przesuwaj zdjęcia w prawo, ew. naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. akz/123RF

Problemem przyczyniającym się do powstawania przykrego zapachu nie jest sama ilość wytwarzanego potu, tylko to, co dalej się z nim dzieje. A pod pachami ma on tendencję do szybkiego rozkładania się. Można temu jednak zaradzić, a dzięki temu zyskać świeżość, komfort i większe poczucie pewności siebie.

Zobacz w naszej galerii, jak zlikwidować nieprzyjemny zapach spod pach – domowe sposoby i zabiegi zapewnią pełną skuteczność.

Dowiedz się także:

Dlaczego śmierdzi pod pachami?

Gruczoły potowe są zlokalizowane praktycznie na całym ciele, jednak te pod pachami mają nieco inny charakter, przez co mogą wydzielać bardziej przykry zapach. Produkują nie tylko pot, ale też związki chętnie rozkładane przez lokalne bakterie skórne.

Czytaj też: Antyczny lek z octu i miodu skuteczny w zwalczaniu bakterii i gojeniu ran

Istnieją dwa podstawowe rodzaje gruczołów potowych, a dodatkowo postać mieszana, jednak podobna do tej pierwszej pod względem pełnionych funkcji. Są to:

  • Gruczoły ekrynowe – występują w ciele najliczniej (są ich 2-4 miliony), pokrywają jego większość (w tym dłonie i stopy) i mają ujścia bezpośrednio na powierzchni skóry.
  • Gruczoły apokrynowe – są większe niż gruczoły ekrynowe, występują w miejscach ciała, gdzie jest szczególne zagęszczenie mieszków włosowych (takich jak pachy czy strefy intymne), i uchodzą właśnie do nich. Inne obszary ich występowania to klatka piersiowa, twarz oraz skóra głowy (skalp).

Gdy temperatura ciała rośnie, gruczoły ekrynowe produkują pot, by parując odbierał ciepło z powierzchni skóry i w ten sposób ją schładzał. Zwykle nie ma zapachu, dopóki nie „zajmą” się nimi bakterie, choć w przypadku przyjmowania pewnych produktów czy leków może być zmieniony. Czynność wydzielnicza tych gruczołów rozpoczyna się w wieku 2-3 lat.

Gruczoły apokrynowe natomiast odgrywają mniejszą rolę w produkcji potu, a swoją aktywność nasilają głównie pod wpływem stresu. Zaczynają przy tym pracować w okresie dojrzewania, a wydzielina z bezwonnej staje się nieprzyjemna w zapachu również pod wpływem bakterii. Jest ona jednak gęściejsza i ma inny skład niż zwykły pot. Jest w niej sporo związków tłuszczowych, a także białka, cukry i amoniak. To znacznie większa ilość pożywki dla drobnoustrojów niż w innych strefach skóry!

Gruczoły apokrynowe uznawane są za zapachowe i związane z produkcją feromonów, a na ich działanie wpływa wydzielanie hormonów takich jak adrenalina i noradrenalina, a także neuroprzekaźnik acetylocholina, która reguluje pracę m.in. mięśni i naczyń krwionośnych.

To wyjaśnia, dlaczego pot spod pachy pachnie inaczej niż ten wydzielany np. na plecach czy pod kolanami. A także dlaczego niektórzy pocą się obficie pomimo braku upału czy ruchu.

Sprawdź także:

Kosmetyki z apteki

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

B
Baśka
Nie jest to tylko letni problem, odkąd dowiedziałam się że cierpię na tzw. nadmierne pocenie, do czasu pozbycia się problemu musiałam się przyzwyczajać na ogromne plamy pod pachami na ubraniach nawet w zimie. Najlepszą ulgę przyniósł po kilku dniach electro antiperspirant który nie ma litości dla potu :)
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet