Zdjęcia pochodzą z zasobów Narodowego Archiwum Cyfrowego. Przedstawiają stylizacje z lat 1918-1958.
Styl vintage - łączenie, tworzenie, kombinowanie. To nigdy nie wyjdzie z mody
Vintage kojarzy się z czymś starym - to bez wątpienia, ale przy tym też szlachetnym, gustownym, z dobrego tworzywa i w najlepszym wydaniu. Jakie jest pochodzenie tego słowa?
Jest to rzeczownik angielski, który ma kilka znaczeń. Podstawowe to: ‘sezonowy zbiór winogron’ lub ‘produkcja wina w danym sezonie’. Od nich powstały znaczenia wtórne: ‘wino z dobrego rocznika’, a także ‘klasyczny’ (np. o filmie) i ‘stary, zabytkowy’ (np. o samochodzie);sjp.pwn.pl
Vintage w modzie pojawił się w XIX wieku. Styl ten polega na noszeniu rzeczy z minionych dekad (za vintage uznawane są ubrania starsze niż 20 lat) lub ich stylizowaniu na takie. Rzeczy powinny charakteryzować się wysoką jakością - upływ czasu ma nadawać im szlachetności. Stylizacje vintage są mieszanką ubrań i dodatków z różnych epok - nie wyklucza to również łączenia ubrań z minionych lat z tymi królującymi w obecnych trendach.
Te stylizacje wracają, a święciły tryumfy dziesiątki lat temu!
Stylizacje vintage bywają szokujące, awangardowe, nietypowe - takie właśnie mają być. Podkreślają indywidualność, będąc jednocześnie uniwersalnymi! Jak? Obecnie styl vintage wpasowuje się w dosłownie wszystkie trendy w modzie - to głównie ze względu na nieprzemijalność zastosowanych w nim rozwiązań.
Styl vintage sprawdza się również w przypadku projektowania wnętrz. Tutaj często łączy się przeciwieństwa, np. poprzez:
- stylizowanie nowych rzeczy na wzór poprzednich epok,
- wprowadzanie starych, ale stylowych mebli w nowoczesne wnętrze,
- stylizowanie wnętrza z historią, dodając nowoczesne elementy.