Sukienki komunijne. Jak dawniej wyglądały? Tak ubierano dzieci 100 lat temu

JK
po lewej: Narodowe Archiwum Cyfrowe | po prawej: Pixabay
Moda komunijna to dziś gorący temat - szczególnie w czasach, gdy proste alby są coraz chętniej zastępowane wyszukanymi sukniami i garniturami. Jak dawniej wyglądały pierwsze Komunie Święte i jak trendy komunijne zmieniały się na przestrzeni lat? Zobaczcie w galerii.

Jak ubrać dziecko do Pierwszej Komunii Świętej?

Komunie Święte to moment, w którym chcemy, by nasze dziecko wyglądało wyjątkowo, ale zarazem stosownie do okazji. Jak wybrać nieprzeciętny strój, łączący w sobie walory wizualne i elegancję, lecz jednocześnie podkreślający duchowy wymiar uroczystości?

Przede wszystkim należy pamiętać, że Komunia to nie ślub - dlatego kierujmy się zasadą: im mniej, tym lepiej.

Nie chcemy przecież, by nasza pociecha wyglądała niczym beza tonąca w nadmiarze koronek oraz falban. Pamiętajmy, że dzieci przystępujące do Pierwszej Komunii Świętej mają zaledwie 9 lat - próba ucharakteryzowania ich na dorosłych mija się z celem. W przypadku dziewczynek zbędny będzie makijaż i rzucająca się w oczy biżuteria, gdyż takie dodatki mogą wyglądać pretensjonalnie. Być może wystarczy wianek we włosach, który będzie prezentował się elegancko i naturalnie.

Sukienka komunijna czy alba?

Coraz częściej do Pierwszej Komunii dzieci przystępują w albach. W niektórych parafiach rodzice decydują się na wspólny zakup strojów, tak by nikt nie czuł się poszkodowany. Ujednolicony ubiór pozwala uniknąć różnic nie rzadko wynikających ze stanu majątkowego rodzin. Decydując się na alby mamy także pewność, że nie naruszymy zasad dobrego smaku, sam strój zaś nie będzie odciągał uwagi od wymiaru duchowego uroczystości. Jednakowe stroje, siłą rzeczy, ograniczają pole do popisu. Wyjątkowości nadadzą wtedy dodatki, takie jak białe rękawiczki czy wianek we włosach. Jeśli chcemy jednak, by nasze dziecko wyglądało szczególnie, powinniśmy postawić na sukienkę komunijną lub - w przypadku chłopca - garnitur.

Moda komunijna obecnie

W parafiach, w których panuje dowolność w wyborze stroju komunijnego, możemy zdecydować się na sukienkę lub garnitur. Jakie trendy obowiązują obecnie? W co ubrać dziecko przystępujące do Pierwszej Komunii Świętej?

Obecnie coraz częściej stawia się na naturalny wygląd. Wśród sukienek dziewczęcych dominują te o prostym kroju, z zaznaczonym w talii wcięciem i rozszerzonym dołem. Jeśli chodzi o zdobienia, najbardziej modne są delikatne materiały takie jak tiul, obszyte delikatną koronką.

Coraz większą popularnością cieszą się tzw. józefinki - sukienki z odcięciem tuż pod linią biustu, z prostym dekoltem i krótkimi rękawkami.

Pamiętajmy, że sukienka na ramiączkach nie będzie najbardziej odpowiednim strojem do kościoła.

Co dla chłopca? Garnitury komunijne

W kwestii mody chłopięcej można spokojnie postawić na garnitur. Nie tak dawno temu szczytem elegancji było ubranie dziecka we frak, jednak obecnie raczej stawia się na prostotę i naturalność.

Najbardziej odpowiednim ubiorem będzie zwykły garnitur. W jakim kolorze? Można spokojnie postawić na klasykę:

  • biel
  • szarość
  • beż
  • czerń
  • grafit
  • granat

Kierując się pragmatyzmem, wybierzmy ciemny garnitur - będzie on pasował także na inne okazje. Jeśli chodzi o buty dla chłopca - powinny być dopasowane do garnituru. Buty z kwadratowym czubem lub w szpic już dawno wyszły z mody, dlatego najlepiej wybrać proste, sznurowane pantofle z zaokrąglonym noskiem. Kupując pasek musimy pamiętać, by odpowiadał on kolorem butom.

Pierwsza Komunia Święta kiedyś i dziś

Moda komunijna zmieniła się znacząco na przestrzeni lat. Krótka sukienka przed kolano wydaje się dziś mało odpowiednia jako strój do kościoła? Nie w latach 70.! Zobaczcie, jak stroje komunijne ewoluowały przez dekady. Porównajcie ubiór dzieci przystępujących do Pierwszej Komunii Świętej na początku XX wieku i dziś.

Pierwsza spowiedź

Trwa okres przygotowań do I Komunii Świętej, jednego z ważnych sakramentów w Kościele katolickim. Przyjęcie Ciała Chrystusa jest nierozerwalnie związane z sakramentem spowiedzi.

Okazje
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Styl życia

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 7

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
MonX

XXI wiek, a tymczasem 90% Polaków nadal daje się wodzić za nos szamanom i czarownikom. Polski uczeń ma w toku nauki więcej religii, niż chemii, fizyki, biologii i geografii razem wziętych.

G
Gość
W główkach się przewraca, począwszy od chrzcin poprzez komunię, bierzmowanie aż po ślub. Najważniejsze dla rodziców to upolować odpowiedniego chrzestnego ( kasa najważniejsza), później pozostaje stawiać wymagania. Mdli mnie od tego wyrachowania.
M
MIK
moja mama była krawcową i uszyła mi marynarkę i krótkie spodnie w kolorze granatowym.mam fotografię z 1958,gdzie inni "komuniści" byli ubrani różnie-przeważnie jednak na biało lub kremowo..to było aż 60 lat temu w klasztorze ssNorbertanek na krakowskim Zwierzyńcu
d
dizajner
uwaga podaję nazwy marek które zapewnią udaną komunię pakoraban krzysiekdjor huboss etc. a teraz prezenty faberge mercedes NBP etc. Mój boże do czego to idzie matka szła do komunii w bielonych kredą tenisówkach i sukienczynie potem były lody i wszystko w temacie .
l
lizak
Perwersyjne suknie z odkrytymi ramionami dla kilkulatek? brakuje tylko podwiązek.
n
nb
Ubierano tak, aby się księdzu podobało...
x
x
W niektórych parafiach na Śląsku są też wczesne Pierwsze Komunie Św. Dzieci mogą do nich przystępować w wieku 6 lat. Zwykle to proboszcz danej parafii wyznacza to w co mają ubrać się dzieci, nie rodzice.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet