Co na zaparcia?
Zaparcia to problem, który częściej dotyka kobiet i staje się bardziej uciążliwy z wiekiem. W walce z nimi pomocne są naturalne napoje.
Woda z solą Epsom na zatwardzenie
Jeśli potrzebujemy szybkiej pomocy przy zaparciu możemy sporadycznie sięgnąć po sól Epsom. Zawarty w niej siarczan magnezu tworzy w układzie pokarmowym roztwór hipotoniczny, który zwiększa ilość wody w masach jelitowych i zapobiega ich odwadnianiu, co znacznie ułatwia wypróżnienia.
Aby przygotować roztwór z soli Epsom należy rozpuścić 2 do 6 łyżeczek (10-30 g) w dużej szklance wody. Skutki wypicia słonej mikstury powinniśmy odczuć w ciągu 30 minut, choć w niektórych przypadkach może to zająć nawet 6 godzin.
Kawa w walce z zatwardzeniem
Kawa choć znana jest głównie ze swoich właściwości pobudzających umysł, pobudza też nasze jelita. Wypicie filiżanki kawy stymuluje odruch żołądkowo-jelitowy, który sprawia, że w okrężnica musi się opróżnić, aby zrobiło się w niej miejsce na kolejną porcję niestrawionego pokarmu. Jej działanie przeczyszczające związane jest także ze stymulacją wydzielania kwasu żołądkowego, co pomaga przyśpieszyć proces trawienia i może jednocześnie wpłynąć na chęć wypróżnienia.
Napar z suszonych śliwek na szybkie zrobienie kupy
Spożywanie śliwek to znany i ceniony sposób na walkę z zatwardzeniami. Poprawiają pracę jelit i ułatwiają wypróżnienie. Ich miąższ zawiera pektyny, które poprawiają strukturę kału. Ponadto przez zawartość sorbitolu wpływają pozytywnie na mikroflorę bakteryjną jelit.
Śliwki suszone jako świetne źródło błonnika pokarmowego, są jednym z najskuteczniejszych naturalnych środków na zaparcia. Jak przygotować napar z suszonych śliwek? Wystarczy zalać na noc szklanką wrzątku pięć suszonych śliwek. Rano należy wypić powstały napar i zjeść owoce.