Płaski brzuch w liczbach. Zobacz najważniejsze fakty na temat szczupłej talii
O płaski brzuch można zadbać dzięki zmianie codziennych nawyków. Już drobne zmiany przyniosą widoczne efekty. Zalecenia są całkiem konkretne.
Płaski brzuch w liczbach: 2
2 – to liczba rodzajów tkanki tłuszczowej występującej w okolicach brzucha. Pierwsza to tłuszcz podskórny, który przykrywa mięśnie i tworzy fałdy. Na podstawie ich grubości obliczano kiedyś ogólną zawartość tkanki tłuszczowej w ciele; dziś robią to urządzenia elektryczne, a nawet domowe wagi, choć oczywiście profesjonalny sprzęt mierzy skład ciała nieporównanie dokładniej.
Choć tłuszcz podskórny jest niekorzystny, jego umiarkowana zawartość nie zwiększa dramatycznie zagrożenia chorobami metabolicznymi.
Drugi rodzaj to tłuszcz trzewny (wisceralny) zlokalizowany w jamie brzusznej wokół narządów wewnętrznych. Jest hormonalnie aktywny i produkuje szkodliwe związki sprzyjające rozwojowi chorób cywilizacyjnych. By go zredukować, trzeba po prostu stracić na wadze!
Płaski brzuch w liczbach: 4
4 – tyle razy więcej receptorów kortyzolu, czyli punktów „odbioru” głównego hormonu stresu, ma tłuszcz trzewny w porównaniu z tym podskórnym, jak pokazały badania opisane na łamach „Psychosomatic Medicine”. Co to oznacza? Że jeśli żyjesz w ciągłym napięciu, tkanka tłuszczowa najszybciej gromadzi się wokół brzucha.
Elementem planu wyszczuplającego brzuch powinna być więc praca nad zmianą nastawienia (albo warunków powodujących nerwy) oraz nauka technik redukcji stresu. W tej roli doskonale sprawdzi się aktywność fizyczna dopasowana do indywidualnych możliwości i preferencji.
Płaski brzuch w liczbach: 10
10 – to liczba gramów rozpuszczalnego błonnika, która robi różnicę: według pisma „Obesity” każda taka dodatkowa porcja tego składnika spowalnia tempo gromadzenia się tłuszczu wewnątrz brzucha.
W jednym z badań spożywanie 10 g rozpuszczalnego błonnika dziennie przyczyniło się do redukcji tłuszczu brzusznego o 3,7 proc. na przestrzeni 5 lat. Natomiast dodanie do diety 14 g błonnika ogółem wiązało się z automatycznym zmniejszeniem spożycia kalorii i utratą 2 kg przez 4 miesiące.
Błonnik występuje w naturalnych produktach roślinnych, natomiast dawkę 5 g tego rozpuszczalnego zapewni1 i 1/2 szkl. płatków owsianych, 1 i 1/3 szkl. tofu, szkl. awokado, szkl. dowolnej fasoli, soczewicy lub cieciorki czy 1 i 1/2 łyżki błonnika witalnego – łusek babki płesznik i jajowatej, stosowanych jako dodatek do musli, jogurtu, koktajli czy wypieków.