Spis treści
Laptopy dla uczniów od września 2023. Jaki sprzęt dostaną dzieci?
W rozpisanym zamówieniu z 23 stycznia 20223, na dostawę sprzętu komputerowego wraz z niezbędnym oprogramowaniem na potrzeby organów prowadzących szkoły i placówki oświatowe określono minimalne wymagania techniczne dla 16 następujących parametrów:
- ogólna wydajność zestawu,
- pamięć RAM,
- dysk,
- dźwięk,
- karta graficzna,
- ekran,
- klawiatura,
- wbudowane w sposób trwały interfejsy zewnętrzne,
- karta sieciowa (WiFi),
- zasilanie,
- bateria,
- system operacyjny,
- certyfikaty,
- bezpieczeństwo,
- gwarancja.
Najważniejsze wytyczne to to, że sprzęt musi być fabrycznie nowy, mieć zainstalowane przez producenta legalne oprogramowanie i posiadać trzyletnią gwarancję.
Oto szczegóły wymaganej specyfikacji technicznej dla najważniejszych parametrów:
- pamięć RAM – 8 GB (z możliwością rozbudowy do 16 GB),
- dysk – pamięć masowa SSD, 256 GB,
- karta graficzna – zintegrowana z procesorem, z możliwością obsługi zewnętrznego monitora ekranowego o rozdzielczości min. 1920 na min. 1080 pikseli,
- ekran – 13 cali, matowy, o rozdzielczości min. 1920 na min. 1080 pikseli, jasność minimum 220 cd/m2,
- bateria – pojemność minimum 37 Wh (Li-Ion i/lub Li-Po),
- system operacyjny – zainstalowany przez producenta, 64-bitowy.
Jaka jest wartość rządowego laptopa dla czwartoklasisty? Kto to sfinansuje?
Na podstawie podanych parametrów można ustalić, że minimalna wartość takiego laptopa to około 2 tysięcy złotych netto. Rząd planuje pokryć inwestycję ze środków Krajowego Plany Odbudowy.
Według ministra Cieszyńskiego przez pierwsze dwa lata program ma być opłacony z KPO, a w następnych latach z budżetu państwa.
Komputery dla uczniów muszą być takie same
Minister Janusz Cieszyński wyjaśnił, że specyfikacja przetargowa określa minimalne parametry techniczne, tak, aby sprzęt, na którym będą pracować dzieci, odpowiadał ich potrzebom edukacyjnym. – Chcemy, żeby ten sprzęt był taki sam, dlatego, że szkoła powinna być szkołą równych szans – dodał.
– Są minimalne parametry, które określa specyfikacja przetargowa. Jest ona oparta na wytycznych Ministerstwa Edukacji. Sprzęt odpowiada potrzebom młodych ludzi w wieku szkolnym i ma trzyletnią gwarancję. Jednocześnie chcemy uniknąć sytuacji, w której ten przetarg będzie tylko dla gigantów i dlatego minimalna liczba komputerów, które będzie musiał dostarczyć jeden oferent, to pięć tysięcy. Polska została podzielona na 73 podregiony i jest szansa, że w każdym z nich dostawę zrealizuje inny podmiot – wyjaśnił minister.
Komputery zostaną przekazane uczniom, a zasady, na jakich się to będzie odbywać, zostaną opisane w ustawie, która ma ujrzeć światło dzienne jeszcze w I kwartale 2023 roku.
Komputery będą grawerowane
Warunek wygrawerowania na każdym orła oraz napisu „Rzeczpospolita Polska” znalazł się w specyfikacji dotyczącej warunków zamówienia sprzętu opublikowanego przez Centrum Obsługi Administracji Rządowej.
W rozmowie z „Dziennikiem Gazeta Prawna” pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa zaznacza, że chodzi o utrudnienie odsprzedaż komputerów.
- To znacznie utrudni próby sprzedaży takiego sprzętu. Będziemy szeroko informować o istnieniu tego zabezpieczenia, żeby udaremnić wszelkie próby spieniężenia sprzętu, który powinien pomagać dzieciom – tłumaczył Janusz Cieszyński.
Edukacja
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Wielki powrót Ireny Santor na salony! Wszyscy patrzyli tylko na nią | ZDJĘCIA
- Pogrzeb Jadwigi Barańskiej w USA. Poruszające sceny na cmentarzu | ZDJĘCIA
- Gojdź ocenił nową twarz Edyty Górniak. Wali prosto z mostu: "Niech zmieni lekarza!"
- Na górze paryski szyk, a na dole… Nie uwierzycie w to, jak Iza Kuna wyszła na ulicę!