Krwawienie lub infekcje w miejscach intymnych
Jeśli nie potrafisz ustalić przyczyny krwawienia, siniaków lub infekcji w okolicach miejsc intymnych, jest to sygnał, że dziecko należy natychmiast zabrać do lekarza na bardziej szczegółowe badanie.
Negatywna reakcja na konkretne osoby
Jeśli twoje dziecko było do tej pory uprzejme, ale staje się wyjątkowo gburowate lub wystraszone podczas spotkania z konkretną osobą, powinno to wzbudzić twoje zainteresowanie. Należy jednak pamiętać, że wiele molestowanych dzieci zachowuje maniery i sympatię wobec swoich oprawców. Zaufaj swojemu instynktowi i jeśli odczuwasz niepokój – przyjrzyj się sytuacji.
Dziecko może przejawiać także skrajną niechęć do przebywania w określonym typie miejsc, które kojarzy im się z doznawanymi krzywdami.
Wkładanie obiektów w miejsca intymne
Dzieci eksplorują swoje ciało na różne sposoby i jest to naturalne. Jeśli jednak ta eksploracja obejmuje wkładanie palców lub zabawek w miejsca intymne, może to wskazywać na molestowanie.
Zmiany w zachowaniu
Molestowane dzieci miewają problemy ze snem – koszmary lub kłopoty z zasypianiem. Maluch może się łatwo rozpraszać lub wydawać nieobecny. Gwałtowniejsze zmiany w zachowaniu występują u starszych dzieci i nastolatków – mogą obejmować lęk przed bliskością, stany depresyjne lub lękowe, rozwiązłość, ucieczki z domu, nadużywanie środków psychoaktywnych, samookaleczenia, zaniedbywanie higieny osobistej, ucieczki z domu, a nawet próby samobójcze. U dzieci w każdym wieku można zaobserwować gwałtowne huśtawki nastroju.