Dieta 1000 lub 1200 kcal
Dieta zapewniająca dziennie 1000-1200 kcal jest bardzo rygorystyczna. Plan zakłada spożywanie 4-5 niewielkich posiłków w ciągu dnia, w których składniki można dobrać indywidualnie do preferencji smakowych. Polecane są zwłaszcza warzywa i owoce, chude mięso, niskotłuszczowy nabiał, białka jaj, a także produkty zbożowe, nasiona strączków i niewielkie ilości olejów.
Dlaczego może zaszkodzić? Choć dieta nie zakłada eliminacji produktów z żadnej grup żywności, ilość spożywanych kalorii jest zdecydowanie zbyt mała. Kaloryczność diety na poziomie 1000-1200 kcal dla większości osób nie zapewnia minimalnej ilości energii niezbędnej na pokrycie podstawowych funkcji życiowych, jak oddychanie czy praca mózgu. Kilkutygodniowe stosowanie takiego sposobu odżywiania się prowadzi do niedoboru podstawowych składników odżywczych, jak białko, węglowodany i tłuszcz, a także cennych witamin i substancji mineralnych. W efekcie pogarsza się stan skóry, włosów i paznokci, pojawia się notoryczne zmęczenie i poddenerwowanie, a także niechciany efekt jojo.
Dieta niskotłuszczowa
Polega na spożywaniu ograniczeniu w diecie ilości spożywanego tłuszczu. Bazę codziennego menu stanowią pokarmy o minimalnej zawartości tego składnika, do których należą niskotłuszczowe produkty mleczne (np. kefir, jogurt, maślanka, twaróg), jaja bez żółtek, drobiowe mięso bez skóry, chude ryby (np. dorsz), ale również produkty zbożowe, warzywa i owoce. Eliminowane są natomiast oleje, orzechy i masło, a także tłuste ryby morskie. Wiele osób stosuje tego typu sposób żywienia, ponieważ o tłuszczu mówi się same złe rzeczy. W rzeczywistości ten składnik jest niezbędny do prawidłowej pracy organizmu. Zgodnie z zaleceniami zdrowa dieta powinna zapewniać od 20 do 30 procent tłuszczu, najlepiej roślinnego.
Dlaczego może szkodzić? Tłuszcz pełni w organizmie szereg kluczowych ról. Razem z węglowodanami stanowi źródło energii życiowej. Jest niezbędny do wytwarzania hormonów płciowych (m.in. estrogenów i testosteronu) oraz hormonów steroidowych kory nadnerczy (np. kortyzonu). Wchodzi w skład płynów ustrojowych i błon komórkowych. Co więcej, to w nim rozpuszczają się witaminy A, D, E i K oraz pewne antyoksydanty (np. likopen), dzięki czemu organizm może je wykorzystać. Niedobory tłuszczu w diecie mogą więc prowadzić do rozchwiania gospodarki hormonalnej u obu płci – u kobiet przyczynia się do zaburzeń miesiączkowania, a u mężczyzn powoduje spadek libido! Braki tego składnika odczuwa także skóra, stając się sucha i łuszcząca.
Dieta kopenhaska
To bardzo niskokaloryczny plan żywieniowy opracowany na dokładnie 13 kolejnych dni. Dziennie zapewnia nie więcej niż 800 kcal, bazując na produktach białkowych, warzywach i owocach oraz kawie – która doprawiona cukrem stanowi pierwszy „posiłek” każdego dnia. W związku z tym plan jest nie tylko wyjątkowo rygorystyczny, trudny w stosowaniu, ale i niezwykle monotonny.
Dlaczego może zaszkodzić? Ta dieta jest skrajnie niezbilansowana i uboga w niezbędne składniki odżywcze. Przewidziane racje pokarmowe są głodówkowe, co powoduje obniżenie tempa przemiany materii i napędza apetyt. Wobec tego po zakończeniu kuracji, obiecującej zrzucenie nawet dziesięciu kilogramów (co nie jest możliwe), istnieje wysokie ryzyko powrotu do poprzedniej masy ciała, nawet z nawiązką. Ponadto plan nie zapewnia odpowiedniej ilości węglowodanów i tłuszczu, toteż powoduje zmęczenie, brak energii i bóle głowy. Eliminacja pełnoziarnistych produktów zbożowych oraz niewielka ilość warzyw i owoców wiąże się z niewystarczającym spożyciem błonnika pokarmowego, co przejawia się tendencją do zaprać. Zastosowanie tej diety może jedynie utwierdzić w błędnym przekonaniu, że odchudzanie się jest trudne i nierealne.
Dieta Dukana
To specyficzny rodzaj eliminacyjnej diety odchudzającej, ponieważ skład posiłków oparty jest o produkty zasobne w białko (przede wszystkim zwierzęce). Źródłem tego składnika są m.in. chude mięso drobiowe, wieprzowe i wołowe, chude ryby, odtłuszczone przetwory mleczne oraz białka jaj. Wymienione produkty stanowią bazę posiłków, a dopuszczalnych dodatkiem są różnorodne warzywa niskoskrobiowe. Będąc na diecie Ducana nie należy spożywać żywności dostarczającej węglowodanów (to m.in. produkty zbożowe, owoce, słodycze) i tłuszczu (m.in. orzechów, olejów roślinnych, awokado). Efekty, w postaci obniżenia masy ciała są szybko zauważalne, lecz pojawiają się również pewne problemy zdrowotne, których nie wolno lekceważyć.
Dlaczego może zaszkodzić? Wykluczenie produktów zbożowych z codziennego menu wiąże się z niedoborem w diecie witamin z grupy B, magnezu, potasu i żelaza, a także węglowodanów oraz błonnika pokarmowego. Niewystarczająca podaż węglowodanów powoduje zaburzenia pracy mózgu, serca, wątroby i nerek, jest również przyczyną osłabienia i poczucia braku energii. Na diecie Ducana szczególnie niebezpieczny jest nadmiar białka, z którego powstają nadmierne ilości kwasu moczowego i moczanów sodu, co może wywołać dnę moczanową. Ponadto ten sposób odżywiania sprzyja anemii, pogarsza stan cery, która staje się ziemista.