Zobacz, kto nie może wziąć ślubu kościelnego ---->
Planujesz tradycyjny ślub w kościele? Oczyma wyobraźni widzisz siebie w białej sukni w pięknie przystrojonej świątyni i słyszysz organistę grającego marsz weselny Mendelsona? Wcześniej upewnij się, czy na pewno Ty i Twój narzeczony macie prawo wziąć ślub kościelny. Prawo kanoniczne Kościoła katolickiego wylicza przypadki, gdy taki ślub jest wykluczony.
Kodeks Prawa Kanonicznego przewiduje, że "nie może zawrzeć ważnego małżeństwa mężczyzna przed ukończeniem 16. roku życia i kobieta przed ukończeniem 14 roku".
Konferencja Episkopatu Polski ustaliła jednak, że zgodnie z ustawodawstwem państwowym „do godziwego zawarcia małżeństwa wymaga się ukończenia 18. roku życia zarówno przez mężczyznę, jak i kobietę". Jednocześnie zastrzeżono, że „z ważnych powodów sąd opiekuńczy może zezwolić na zawarcie małżeństwa kobiecie, która ukończyła lat 16" i gdy się przewiduje, że „będzie to zgodnie z dobrem założonej rodziny".
Zobacz pozostałe przypadki ---->
Zobacz także:
Zawarcie ślubu kościelnego uniemożliwia także niezdolność dokonania stosunków płciowych kobiety lub mężczyzny. Wbrew obiegowej opinii niepłodność nie stanowi przeszkody do zawarcia małżeństwa według Kościoła. Prawo kanoniczne zastrzega jedynie warunek, że nie zostało to zatajone przed ślubem przed drugim z małżonków.
Zobacz pozostałe przypadki ---->
Zobacz także:
Ślubu kościelnego, a także cywilnego nie może także zawrzeć osoba, która pozostaje w innym związku małżeńskim. Jedyny wyjątek stanowi dyspensa nałożona przez papieża.
Zobacz pozostałe przypadki ---->
Zobacz także: