PIECZYWO
Zamiast wyrzucać pieczywo, lepiej je zamrozić – zwłaszcza, że można robić to właściwie z każdym jego rodzajem. Chleb najlepiej zamrozić w kromkach. Pamiętaj, by pieczywo przechowywać w zamrażalniku najdłużej 2 miesiące oraz by rozmrażać je w temperaturze pokojowej. Jeśli przyspieszysz to mikrofalówką lub piekarnikiem, pieczywo będzie się kruszyć.
WYPIEKI
Mrozić można także znakomitą większość ciast – również te z kremem. Goście nie dali się uprosić i odmówili zabrania na wynos babki i serniczka? To żaden problem. Podziel ciasto na mniejsze porcje i włóż je do zamrażarki w plastikowych pojemnikach. Mogą tam przetrwać do 3 miesięcy – będą cierpliwie czekać aż najdzie cię ochota na coś słodkiego.
CIASTO KRUCHE
Jeszcze przed pieczeniem ciasta warto wiedzieć, że mrozić można także ciasto kruche. Jeśli więc zabierasz się za pieczenie, możesz przygotować więcej ciasta kruchego i zamrozić je, by kolejnym razem mieć mniej pracy. Ciasto zamróź surowe. Gdy będziesz chciał go użyć, nie musisz czekać aż się rozmrozi – można zetrzeć je na tarce od razu na blachę.
GOTOWE DANIA
Nie musisz się przejadać ani częstować psa, kota i chomika obiadem, byle się nie zmarnował. Gotowe dania często można bowiem mrozić. Bigos, leczo, gotowana kapusta czy fasolka po bretońsku spokojnie mogą trafić w plastikowym pojemniku do zamrażalnika. Mróź też zupy, pamiętając, by nie lać ich do pojemnika pod korek, ponieważ ciecz po zamrożeniu zwiększa swoją objętość. Jeśli przyrządzasz pierogi, zrób ich więcej i część zamróź, przedtem obgotowując je około 2-3 minuty. Za to wszystko podziękujesz sobie, kiedy nie będzie ci się chciało gotować obiadu.