OWOCE
Najlepiej jest mrozić drobne owoce. Nie wahaj się zatrzymać na dłużej smaku lata i rób zapasy jagód, porzeczek czy malin. Owoce włóż do zamrażalnika rozłożone na tacce, a dopiero, gdy stwardnieją, przełóż je do woreczka lub pojemnika. Dzięki temu będą miały lepszą konsystencję oraz nie połączą się. Mrozić można także banany, ale warto przedtem pokroić je w plasterki. Inne owoce najlepiej mrozić zmiksowane – w tej formie będą stanowiły świetną bazę do owocowych koktajli. Pamiętaj o tym, że mrozimy jedynie dojrzałe, ale świeże owoce. W zamrażalniku przetrwają do pół roku.
WARZYWA
Czy mrozić warzywa? Oczywiście, ale z wyjątkami. Nie mrozimy warzyw zawierających dużo wody, np. sałaty czy ogórków. Pozostałe – jak najbardziej. Część z nich warto jednak przed mrożeniem zblanszować, czyli przelać gorącą, a potem zimną wodą, dzięki czemu nie stracą wartości odżywczych oraz smaku, zapachu i koloru. Robimy tak m.in. z selerem, kalafiorem, brokułem, groszkiem cukrowym i marchwią. Warzywa korzeniowe możemy trzymać w zamrażalniku do 6 miesięcy, a miękkie – do roku.
GRZYBY
Sezon na grzyby trwa w najlepsze, a w lasach wciąż jeszcze można zebrać ich sporo. Nie oznacza to jednak, że musimy teraz zajadać się grzybami bez przerwy – warto je bowiem zamrozić, zwłaszcza, że to bardzo proste. Wystarczy po prostu pamiętać o tym, że mrozimy zawsze grzyby po oczyszczeniu, a większe kroimy wcześniej na kawałki. By kurki i rydze po rozmrożeniu nadal były pyszne i aromatyczne, przed zamrożeniem warto gotować je ok. 10 minut. Grzyby w zamrażarce możesz przechowywać do roku!
SER
Kupiłeś za dużo sera i boisz się, że się zmarnuje? Możesz go zamrozić! Warto to wykorzystać, jeśli wyjeżdżasz na kilka dni i nie zdążysz przedtem przejeść zapasów. Niestety, ser półtłusty można trzymać w zamrażarce jedynie do dwóch tygodni. Dłużej – bo nawet do 4 miesięcy – możesz mrozić sery twarde. Warto pamiętać też, że sery mrozimy w kawałku albo starte na grubych oczkach tarki. Nie powinno się mrozić plasterków, ponieważ po rozmrożeniu ser będzie się kruszył.