Ambra
Ambra, czyli wydzielina z przewodu pokarmowego kaszalota, jest niezwykle cenną substancją w perfumiarstwie. Jej aromat porównywany jest do końskiego potu oraz zapachu morza. Ze względu na swe właściwości jest używana przez najbardziej renomowanych producentów perfum.
Standardowo ambra, która ma konsystencję wosku, unosi się na wodzie w postaci brył o rozmiarze pięści lub ludzkiej głowy. Masa takiej bryły może wynosić od 1 do nawet 20 kg. Cena tak dużego kawałka potrafi być zawrotna.
Na początku 2021 roku rybacy z Jemenu znaleźli unoszącego się na wodzie wielkiego, martwego wieloryba. Po wyciągnięciu ciała na brzeg i rozcięciu żołądka wydobyli ze zwierzęcia potężną bryłę Ambry o wadze 127 kilogramów. Wieść szybko rozniosła się po świecie. Zainteresowani kupnem oferują cenę 12 tys. dolarów za kilogram, co oznacza, że za całą ambrę będzie trzeba zapłacić ponad 1,5 mln dolarów.
Trufle
Trufle, szczególnie zaś białe, uznawane są za najdroższe grzyby świata. W zestawieniu z pokaźnymi rozmiarami, które potrafią osiągnąć, potrafią kosztować dziesiątki tysięcy dolarów.
Drugą co do wielkości na świecie białą truflę znaleziono w 2014 roku we Włoszech. Jej waga wyniosła 2,2 kilograma. Grzyb został sprzedany na aukcji za 61 tysięcy dolarów. Jak dotąd biała trufla nie podlegała uprawie i dlatego jej cena jest niezmiennie wysoka.
Trufla biała niestety w Polsce nie występuje. Jej rodzimy obszar to włoski Piemont. W naszym kraju za to można znaleźć nieco tańszą truflę czarną. Jedna z odmian – trufla letnia – występuje na terenach Niecki Nidziańskiej. Cena takiego grzyba potrafi dobić do kilkuset euro za kilogram.
Perły
Perły, czyli wytwory małży, zbudowane są z tej samej substancji co wewnętrzna strona muszli. Można je znaleźć na całym świecie, aczkolwiek w wielu miejscach - w tym w Europie - połów perłopławów jest surowo zabroniony. Dlatego większość pereł pochodzi z Chin (97%). Poza tym można je znaleźć w Zatoce Perskiej, Zatoce Mannar pomiędzy Indiami a Cejlonem, u wybrzeży Morza Czerwonego, Madagaskaru, Birmy, Filipin, a nawet północnej Australii. Perły występują również u wybrzeża Haiti i Florydy oraz w wodach przybrzeżnych Ameryki Środkowej.
Największa perła świata, tzw. Big Pink Pearl,
znajduje się na liście rekordów Guiness’a jako największa kiedykolwiek znaleziona naturalna perła Abalone (wytworzona przez ślimaka). W 1991 roku wyceniono ją na 4,7 mln dolarów, Klejnot cały czas znajduje się w rękach znalazcy.