Spis treści
- Prezent ślubny to duży wydatek
- Prezent ślubny w kopercie, czy to dobry pomysł?
- Zwierzęta w prezencie ślubnym to bardzo zły pomysł
- Śmieszne rzeczy na wesele
- Ubranka i akcesoria dla dzieci – taki prezent na ślub może sprawić przykrość
- Karty podarunkowe to ryzykowny prezent ślubny
- Podróż poślubna, czy taki prezent nie okaże się kłopotem?
- Prezent tylko dla jednej osoby
Zakup prezentu ślubnego często stanowi nie lada wyzwanie, zwłaszcza dla dalszej rodziny. O ile goście, którzy otrzymają wcześniej od młodej pary listę rzeczy do kupienia, mają ułatwione zadanie, o tyle osoby bez takiej ściągi mogą mieć dylemat.
Prezent ślubny to duży wydatek
Prezent ślubny z reguły stanowi większy wydatek. Przyjęło się, że jego wartość nie powinna być niższa niż koszt opłaty za jedną osobę na weselu. Należy jednak pamiętać, że zakochana para ponosi także szereg innych wydatków, związanych chociażby z noclegami osób, które przyjeżdżają z dalszych miejscowości czy przewozem biesiadników. Do tego dochodzą opłaty za fotografa, wodzireja, ewentualnie również za inne atrakcje. Współczesny biznes weselny kwitnie, a łączna wartość prezentów ślubnych, jakie otrzymują nowożeńcy, rzadko przekracza koszt organizacji wesela.
Prezent ślubny w kopercie, czy to dobry pomysł?
Jednym z najprostszych rozwiązań jest ofiarowanie młodej parze pieniędzy w kopercie. W praktyce niektórzy uważają, że wręczenie koperty z pieniędzmi stanowi nietakt. Z jednej strony, rezygnując z zakupu prezentu, unikamy wpadki z nietrafionym prezentem ślubnym, ale z drugiej strony jest to pewnego rodzaju pójście na łatwiznę. Podarunek pieniężny będzie wyglądać szczególnie niezręcznie, jeżeli kwota, którą przeznaczymy na upominek, okaże się zbyt niska.
Jeżeli jednak zdecydujemy się nabyć prezent ślubny, powinniśmy dokładnie przemyśleć wszystkie za i przeciw. Przede wszystkim warto skonsultować swój zakup z innymi gośćmi, aby uniknąć powielania tych samych pomysłów. Często osoby zaproszone znają się prywatnie, co znacznie ułatwia komunikację. W sytuacji, gdy jest inaczej, można poprosić o potrzebne kontakty przyszłych małżonków.
Zwierzęta w prezencie ślubnym to bardzo zły pomysł
Nie rekomendujemy kupowania na ślubny prezent zwierząt. Nawet, jeśli panna lub pan młody pałają do nich miłością, nie oznacza to, że mają oni odpowiednie warunki do trzymania psa czy kota. Decyzja o wzięciu zwierzęcia domowego jest nieodwołalna i wymaga dużej odpowiedzialności. Nie każdy jest gotowy na jej podjęcie, dlatego ostateczny wybór w tej kwestii należy pozostawić przyszłemu właścicielowi czworonoga.
Śmieszne rzeczy na wesele
Prezent ślubny powinien być przedmiotem na przyszłą drogę życia. Odradzamy więc wręczania niepraktycznych przedmiotów, pochodzących ze sklepów ze śmiesznymi rzeczami. O ile sprawdzą się one w przypadku urodzin czy wieczoru panieńskiego, o tyle mogą wywołać u nowożeńców poczucie zawodu.
Ubranka i akcesoria dla dzieci – taki prezent na ślub może sprawić przykrość
Kolejną kategorię nietrafionych prezentów ślubnych tworzy asortyment dla dzieci. Nawet jeżeli szczęśliwa para spodziewa się potomka, lepiej jest pozostawić jej kompletowanie wyprawki. Obecnie wybór produktów dla dzieci jest ogromny, a o zakupie konkretnych rzeczy często decydują indywidualne preferencje rodziców. Aby uniknąć rozczarowań, warto umożliwić przyszłej mamie i tacie podjęcie ostatecznej decyzji w kwestii ubranek i gadżetów dla malucha. Można natomiast rozważyć, po wcześniejszej konsultacji z rodzicami, zakup droższych akcesoriów dziecięcych, takich jak łóżeczko czy wózek.
Karty podarunkowe to ryzykowny prezent ślubny
Równie ryzykowny jest prezent ślubny w formie kart podarunkowych, np. tych oferowanych w ramach Prezentu Marzeń czy Wymarzonego prezentu. To znakomity pomysł na osiemnastkę czy czterdziestkę, gdy chcemy dostarczyć solenizantowi mocnych wrażeń. Jednak karta podarunkowa wręczona na weselu może okazać nietrafionym pomysłem. Również w tym przypadku lepiej jest poszukać praktycznych upominków, które pozwolą odciążyć młodą parę finansowo. Warto też pamiętać o tym, że wiele osób w ogóle nie wykorzystuje kart upominkowych. Trafiają one na dno szuflady i często się zdarza, że ich szczęśliwi posiadacze przypominają sobie o nich po czasie, gdy te stracą już ważność.
Podróż poślubna, czy taki prezent nie okaże się kłopotem?
Podobnie, bardzo ryzykowny może się okazać zakup wycieczki, przeznaczonej na miesiąc miodowy. Istnieje możliwość, że młoda para nie dostanie urlopu w wybranym przez nas terminie lub ma już inne plany. Bezpieczniejszym wyborem będzie zakup bonu na bilety lotnicze czy wypożyczenie auta. Taki prezent ślubny można wykorzystać w dowolnym momencie.
Prezent tylko dla jednej osoby
Jednak największym faux-pas jest zakup prezentu ślubnego wyłącznie dla panny lub pana młodego. Decydując się na taki krok, nie tylko okazujemy brak szacunku drugiej połowie, ale też narażamy się obdarowanemu. Możemy wprawić go w zakłopotanie, gdy ten odkryje, że nie przygotowaliśmy weselnego prezentu dla obojga.
Szukając prezentu ślubnego, warto zastanowić się, czy narzeczeni nie wspominali nigdy o rzeczach, które chcieliby mieć. Kluczowe hasła padają zwłaszcza podczas rozmów o przyszłym mieszkaniu i jego urządzeniu. Jeśli jednak nic nie przychodzi nam do głowy, możemy poszukać informacji na temat nowinek technologicznych, sprzętu AGD czy wyposażenia domu. Praktyczne prezenty na nowe mieszkanie są na tyle neutralne, że szansa na sprawienie radości nowożeńcom rośnie.