Zalety HIIT. Wolniejsze procesy starzenia
W porównaniu z innymi rodzajami aktywności, takimi jak treningi siłowe z obciążeniami i interwały o dużej intensywności połączone z ćwiczeniami oporowymi, trening HIIT na rowerze okazał się w największym stopniu zwiększać sprawność mitochondriów w komórkach – wg badań opisanych w „Cell Metabolism”, u osób młodych rosła ona nawet o 49%, a o 69% u seniorów. Mitochondria to struktury zawarte we wszystkich komórkach, wytwarzające niezbędną im energię. Ich aktywność z wiekiem maleje, a ćwiczenia interwałowe pozwalają ten proces zahamować.
Zalety HIIT. Wzrost motywacji i satysfakcji
Wysokointensywny trening interwałowy oceniono w badaniach jako łatwiejszy niż klasyczny trening ciągły. Jak podaje „European Journal of Sports Medicine”, młode osoby z nadmiarem kilogramów uznały go też za tak samo motywującą i satysfakcjonującą formę ćwiczeń. Z kolei w badaniach opisanych w „PLOS One” uczestnicy trenujący przez 6 tygodni HIIT z czasem lubili go coraz bardziej, podczas gdy grupa wykonująca umiarkowanie intensywny trening kardio odczuwała malejące zadowolenie.
Zalety HIIT. Mała liczba przeciwwskazań
Trening HIIT jest dla każdego, kto nie boryka się z poważnymi problemami zdrowotnymi (np. związanymi z układem krążenia). W badaniach trening interwałowy nadawał się zarówno dla dzieci powyżej 5. roku życia, jak i dla osób po sześćdziesiątce. Ponieważ HIIT można wykonywać w ramach każdej aktywności, wystarczy wybrać formy ruchu, do których nie ma się przeciwwskazań – np. osoby z nadwagą mogą wybrać rower zamiast biegania, a dla tych z problemami z kręgosłupem polecane są ćwiczenia bez obciążeń.
Zalety HIIT. Dobry na każdą porę roku
Trening HIIT można wykonywać przez cały rok, nie tylko w domu czy klubie fitness, ale także na dworzu. Biegi i ćwiczenia w terenie, a takż wbieganie po schodach, można praktykować w bardzo wielu miejscach.