To gorsze niż niewysłanie zwycięskiego kuponu. Można stracić spadek, nawet o tym nie wiedząc

Jerzy Mosoń
Jerzy Mosoń
Czy można przegapić fortunę pozostawioną w spadku? Okazuje się, że tak. I nie jest to w polskich warunkach wcale takie trudne
Czy można przegapić fortunę pozostawioną w spadku? Okazuje się, że tak. I nie jest to w polskich warunkach wcale takie trudne 123RF.com/profile_rawpixel
Po spadek pozostawiony przez osobę bardzo zamożną zgłasza się często sporo osób, nierzadko bezpodstawnie. To problem. Ale wcale nie mniejszy kłopot pojawia się wówczas, gdy po śmierci bogacza ujawnia się tylko część uprawnionych albo istnieje podejrzenie, że jest ich więcej, tylko nie wiadomo, gdzie są. Co wówczas? Jest pewna procedura, która ma ułatwić poinformowanie spadkobierców. Czy może być wystarczająco skuteczna z punktu widzenia osób nieświadomych dziedziczenia fortuny? Oceńcie sami.

Spis treści

W polskim prawie istnieje instytucja poszukiwania spadkobierców. Dotyczy to sytuacji, kiedy nie wiemy, kto dziedziczy spadek po zmarłym. Warto z niej skorzystać prawidłowo, by nikomu w przyszłości, z nagle odnalezionych spadkobierców, nie przyszło do głowy podważać postępowania spadkowego. To także szansa dla tych, którzy od lat nie mieli kontaktu z bliską osobą i nawet nie podejrzewają, że mogłaby ona zostawić im fortunę. O wyjaśnienie szczegółów procedur z tym związanych poprosiliśmy mec. Paulinę Iwanowicz.

Jak znaleźć spadkobierców? Tu szukaj ogłoszenia o pojawieniu się spadku

Poszukiwanie spadkobierców polega na opublikowaniu przez sąd ogłoszenia, które zamieszcza się w Monitorze Sądowym i Gospodarczym oraz podaje publicznie do wiadomości w ostatnim miejscu zwykłego pobytu spadkodawcy, i w sposób w tym miejscu przyjęty – wyjaśnia pani adwokat.

Ogłoszenie powinno zawierać kilka elementów, a mianowicie: imię, nazwisko, zawód oraz ostatnie miejsce zwykłego pobytu spadkodawcy, datę śmierci spadkodawcy oraz wskazanie majątku pozostałego po spadkodawcy.

Otwarte pozostaje pytanie: kto na co dzień czyta Monitor Sądowy czy Monitor Gospodarczy? Jak o śmierci spadkodawcy ma się dowiedzieć ktoś, kto mieszka bardzo daleko lub wyjechał na parę miesięcy?

Spadek można stracić? Tyle czasu jest na zgłoszenie się do sądu

W ogłoszeniu zamieszcza się również wezwanie, aby spadkobiercy w ciągu trzech miesięcy od dnia wskazanego w ogłoszeniu zgłosili i udowodnili nabycie spadku, gdyż w przeciwnym razie mogą być pominięci w postanowieniu o stwierdzeniu nabycia spadku.

Spadkobiercy się nie ujawniają, choć istnieje duże prawdopodobieństwo, że istnieją. Co wówczas?

Jeżeli domyślamy się, że istnieją osoby powołane do spadku, ale nie znamy ich z imienia i nazwiska, możemy złożyć wniosek o ich poszukiwanie, również w trybie ogłoszenia.

Brak ujawnienia się spadkobierców, spowoduje, że sąd pominie w postanowieniu tych uprawnionych, których nie udało się odnaleźć.

Bezskuteczność wezwania przez ogłoszenie spowoduje stwierdzenie nabycia spadku przez wnioskodawcę, o ile nie należy on do osób spoza kręgu spadkobierców i udowodnił swoje prawa do spadku.

– Jeżeli natomiast jesteśmy w stanie wskazać innego spadkobiercę, ale znanego nam tylko z imienia i nazwiska, nie wiedząc, gdzie przebywa, wówczas ustanawia się dla takiej osoby kuratora dla nieznanego z miejsca pobytu. Sąd w postanowieniu uwzględni takich spadkobierców, jeżeli faktycznie posiadają oni prawa do spadku – dodaje mec. Paulina Iwanowicz.

Jakie są terminy przyjęcia spadku w razie milczenia spadkobierców?

Warto też pamiętać, że na przyjęcie lub odrzucenie spadku, każdy spadkobierca ma sześć miesięcy. Okres ten liczony jest od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania. Przyjęcie spadku może nastąpić wprost lub z tzw. dobrodziejstwem inwentarza, czyli z ograniczeniem odpowiedzialności za długi spadkodawcy. W przypadku, gdy spadkobierca milczy (nie podejmuje czynności zmierzających do wyraźnego przyjęcia lub odrzucenia spadku), po upływie tego terminu, uznaje się, że spadkobierca taki przyjął spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: To gorsze niż niewysłanie zwycięskiego kuponu. Można stracić spadek, nawet o tym nie wiedząc - Strefa Biznesu

Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet