Spis treści
W polskim prawie istnieje instytucja poszukiwania spadkobierców. Dotyczy to sytuacji, kiedy nie wiemy, kto dziedziczy spadek po zmarłym. Warto z niej skorzystać prawidłowo, by nikomu w przyszłości, z nagle odnalezionych spadkobierców, nie przyszło do głowy podważać postępowania spadkowego. To także szansa dla tych, którzy od lat nie mieli kontaktu z bliską osobą i nawet nie podejrzewają, że mogłaby ona zostawić im fortunę. O wyjaśnienie szczegółów procedur z tym związanych poprosiliśmy mec. Paulinę Iwanowicz.
Jak znaleźć spadkobierców? Tu szukaj ogłoszenia o pojawieniu się spadku
Poszukiwanie spadkobierców polega na opublikowaniu przez sąd ogłoszenia, które zamieszcza się w Monitorze Sądowym i Gospodarczym oraz podaje publicznie do wiadomości w ostatnim miejscu zwykłego pobytu spadkodawcy, i w sposób w tym miejscu przyjęty – wyjaśnia pani adwokat.
Ogłoszenie powinno zawierać kilka elementów, a mianowicie: imię, nazwisko, zawód oraz ostatnie miejsce zwykłego pobytu spadkodawcy, datę śmierci spadkodawcy oraz wskazanie majątku pozostałego po spadkodawcy.
Otwarte pozostaje pytanie: kto na co dzień czyta Monitor Sądowy czy Monitor Gospodarczy? Jak o śmierci spadkodawcy ma się dowiedzieć ktoś, kto mieszka bardzo daleko lub wyjechał na parę miesięcy?
Spadek można stracić? Tyle czasu jest na zgłoszenie się do sądu
W ogłoszeniu zamieszcza się również wezwanie, aby spadkobiercy w ciągu trzech miesięcy od dnia wskazanego w ogłoszeniu zgłosili i udowodnili nabycie spadku, gdyż w przeciwnym razie mogą być pominięci w postanowieniu o stwierdzeniu nabycia spadku.
Spadkobiercy się nie ujawniają, choć istnieje duże prawdopodobieństwo, że istnieją. Co wówczas?
Jeżeli domyślamy się, że istnieją osoby powołane do spadku, ale nie znamy ich z imienia i nazwiska, możemy złożyć wniosek o ich poszukiwanie, również w trybie ogłoszenia.
Brak ujawnienia się spadkobierców, spowoduje, że sąd pominie w postanowieniu tych uprawnionych, których nie udało się odnaleźć.
Bezskuteczność wezwania przez ogłoszenie spowoduje stwierdzenie nabycia spadku przez wnioskodawcę, o ile nie należy on do osób spoza kręgu spadkobierców i udowodnił swoje prawa do spadku.
– Jeżeli natomiast jesteśmy w stanie wskazać innego spadkobiercę, ale znanego nam tylko z imienia i nazwiska, nie wiedząc, gdzie przebywa, wówczas ustanawia się dla takiej osoby kuratora dla nieznanego z miejsca pobytu. Sąd w postanowieniu uwzględni takich spadkobierców, jeżeli faktycznie posiadają oni prawa do spadku – dodaje mec. Paulina Iwanowicz.
Jakie są terminy przyjęcia spadku w razie milczenia spadkobierców?
Warto też pamiętać, że na przyjęcie lub odrzucenie spadku, każdy spadkobierca ma sześć miesięcy. Okres ten liczony jest od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania. Przyjęcie spadku może nastąpić wprost lub z tzw. dobrodziejstwem inwentarza, czyli z ograniczeniem odpowiedzialności za długi spadkodawcy. W przypadku, gdy spadkobierca milczy (nie podejmuje czynności zmierzających do wyraźnego przyjęcia lub odrzucenia spadku), po upływie tego terminu, uznaje się, że spadkobierca taki przyjął spadku z dobrodziejstwem inwentarza.
Biznes
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Wielki powrót Ireny Santor na salony! Wszyscy patrzyli tylko na nią | ZDJĘCIA
- Pogrzeb Jadwigi Barańskiej w USA. Poruszające sceny na cmentarzu | ZDJĘCIA
- Gojdź ocenił nową twarz Edyty Górniak. Wali prosto z mostu: "Niech zmieni lekarza!"
- Na górze paryski szyk, a na dole… Nie uwierzycie w to, jak Iza Kuna wyszła na ulicę!