TOP 14 gier podwórkowych: Baba Jaga patrzy
Gra dla kilku osób. Osoba, która jest Babą Jagą, ma zakryte oczy i jest odwrócona tyłem do reszty grupy. Gracze biegną w jej kierunku, a po wypowiedzeniu słów: "raz, dwa, trzy, Baba Jaga patrzy" odsłania oczy albo odwraca się do graczy. Wtedy zaczyna się zabawa - Baba Jaga stara się ich sprowokować, bo uczestnicy nie mogą się poruszać, mówić ani śmiać się. Jeśli ktoś się poruszy albo zaśmieje, musi wrócić do punktu startu. Następnie cykl powtarza się. Celem graczy jest dotarcie do Baby Jagi niezauważonym i dotnięcie jej. Zwycięzca wciela się w Babę Jagę.
TOP 14 gier podwórkowych: Berek-Krowa
Ta charakterystyczna odmiana berka, w której goniący nazywany jest krową, dlatego, że stoi z rozłożonymi rękami na bok, wystawiając palce każdej ręki. Gracze łapią "krowę" za palce, czyli za "wymiona" i krowa zaczyna swoją gonitwę. Zanim to nastąpi, uczestnicy zabawy pytają się krowy: "jakie krowa daje mleko", drążą dalej, do momentu, gdy padnie odpowiedź: "białe". Wtedy wszyscy puszczają palce krowy i rozbiegają się. Kto zostanie złapany przez goniącego staje nieruchomo w rozkroku. Może zostać "wybawiony", jeśli ktoś z pozostałych graczy przejdzie pod jego nogami. Gra kończy się w chwili, kiedy wszyscy uciekający zostaną złapani. Zmiana osoby, która jest "krową" następuje koniec gry lub gdy ktoś puści palca, gdy padnie inny kolor, niż biały.
TOP 14 gier podwórkowych: Podchody
Rozbudowana wersja chowanego, której często towarzyszą łamigłówki i zadania. Uciekająca grupa zostawia garść wskazówek w postaci strzałek, śladów, czy listów, mających na celu udzielenie podpowiedzi grupie, która ma ich złapać. Jeśli ta sztuka się nie uda, triumf odnosi drużyna uciekająca. Często organizowana na obozach harcerskich.