Witamina D na włosy
Niedobór witaminy D lub jej niski poziom ma ponad 90 proc. polskiego społeczeństwa. Są one związane z nasilonym wypadaniem włosów, gdyż związek ten nie tylko reguluje cykl życiowy włosa, ale też funkcje ochronne skóry, w tym wytwarzanie sebum i rogowacenie naskórka. Jest też antyoksydantem chroniącym związki lipidowe na skórze głowy i w jej komórkach.
Żelazo na włosy
Żelazo jest składnikiem hemoglobiny – barwnika w czerwonych krwinkach, który przenosi tlen do komórek i odprowadza do płuc dwutlenek węgla. Sprawny przebieg tych procesów to podstawa dotlenienia skóry, w tym skalpu i cebulek włosowych. Dlatego niski poziom żelaza sprzyja wypadaniu włosów.
Cynk na włosy
Obniżone poziomy cynku to jeden z niedoborów, jaki obserwuje się u osób z problem łysienia, a także w przypadku przerzedzania się fryzury. Pierwiastek ten jest niezbędny dla prawidłowych podziałów komórek, w tym keratynocytów, które produkują białko budulcowe naskórka i włosów (keratynę). To także składnik kluczowy dla układu odpornościowego, którego nadmierna aktywność w chorobach autoimmunologicznych może prowadzić do utraty włosów.
Omega-3 na włosy
Niezbędne wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 budują błony otaczające wszystkie komórki, które chronią je przed czynnikami zewnętrznymi, zabezpieczają wewnętrzne struktury i ich integralność. Organizm nie wytwarza ich samodzielnie, a dieta zapewnia zwykle w zbyt małych ilościach. Suplement z omega-3 wspomaga kondycję skóry głowy, w tym jej nawilżenie oraz odżywienie, a to dzięki działaniu poprawiającemu mikrokrążenie krwi.