Upcycling z dziećmi. Czym jest i dlaczego warto go praktykować? Zróbcie razem „coś z niczego”

Magdalena Konczal
Czym jest upcycling i dlaczego warto zarazić nim dzieci?
Czym jest upcycling i dlaczego warto zarazić nim dzieci? Archiwum prywatne
Warto edukować dzieci w zakresie dbania o środowisko. Jednak oprócz rozmów na temat tego, do którego pojemnika wrzucać konkretne śmieci, można zachęcić je także do samodzielnego powtórnego przetwarzania przedmiotów. Zorganizujcie sobie praktyczne zajęcia z upcyclingu. Poniżej przedstawiamy nasze propozycje na „stworzenie czegoś z niczego”. Nie wyrzucajcie, ale dajcie przedmiotom nowe życie. I przekażcie tę cenną lekcję dzieciom!

Spis treści

Jak nauczyć dziecko dbania o środowisko?

Wiecie, że przeciętny człowiek co roku wytwarza ponad 300 kg śmieci? Edukacja ekologiczna powinna być dziś więc priorytetową kwestią. Pokazujmy dzieciom, że odpady, które produkujemy mogą rozkładać się nawet kilkaset lat. W końcu to właśnie młodzi ludzie są w dużej mierze odpowiedzialni za przyszłość naszej planety. Pokazujmy, że nie tylko trzeba prawidłowo segregować śmieci, ale także produkować ich jak najmniej. Poza tym zwróćmy uwagę dziecka na to, że recykling wcale nie musi być nudny.

Jak uczyć o zmianach klimatycznych? Rozmawiamy z Martą Jackowską-Uwadizu

Jak uczyć o zmianach klimatycznych? Rozmawiamy z Martą Jackowską-Uwadizu

To już ostatni moment. Ostatnia szansa. Trzeba działać. Stoimy u progu globalnego kryzysu klimatycznego. Jeśli teraz nic nie zrobimy, za kilka lat może być już za późno. Właśnie dlatego o podwyższając...

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal

Czym jest upcycling? Kreatywne pomysły na przetwarzanie przedmiotów razem z dziećmi

Samodzielne przetwarzanie przedmiotów może być ciekawą i twórczą zabawą. Zamiast pogadanki o tym, do jakiego pojemnika należy wrzucać plastik czy tworzywa sztuczne, zaangażujmy dzieci w upcycling. Co kryje się pod tym tajemniczym pojęciem? Mówiąc najprościej upcycling to taka forma recyklingu, która sprawia, że otrzymujemy przedmiot o wyższej wartości. Oczywiście, czasami trudno ocenić, co jest upcyclingiem, a co nie, bo to bardzo subiektywna kwestia.

Zostawiając na boku samą terminologię warto zastanowić się nad tym, jak wiele rzeczy, które znajdują się w naszych domach, można przetworzyć. Niektórzy z palet tworzą meble, np. łóżka czy stoliki. Inni wykorzystują niejeżdżące już rowery lub zużyte opony do tego, by przyozdobić nimi ogródek. Jeszcze inni tworzą domy z… plastikowych butelek! Jak widać, możliwości jest naprawdę wiele.

My jednak chcielibyśmy zachęcić was do tego, żeby rozejrzeć się wokół siebie i zaangażować swoje dzieci w drobne czynności upcyclingowe. Poniżej przedstawiamy nasze propozycje. Nie zapominajcie o tym, że poddać upcyclingowi można naprawdę wszystko. Wystarczy tylko głowa pełna pomysłów.

Zadbaj o ekologiczne wybory w Twoim domu

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Edukacja

Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet