Jeśli coś jest zepsute lub przeterminowane od razu to wyrzucamy. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy z tego, że rzeczy, których używamy codziennie, również mają swoją datę ważności, choć nie jest ona na nich nadrukowała. Korzystamy z nich latami... i to błąd. Sprawdź, jak często należy wymieniać przedmioty codziennego użytku.
Ręczniki - 3 lata
Wielu z nas ma tendencję zarówno do zbyt długiego używania ręczników pomiędzy praniami, jak i w ogóle. Co 3-4 dni, a maksymalnie co tydzień powinniśmy wyprać ręczniki, których używamy.
Po paru latach użytkowania powinniśmy się jednak z ręcznikiem definitywnie pożegnać. Z tym często mamy problem, bo nawet noszący znaczne ślady użycia ręcznik wciąż spełnia swoją rolę. Zasiedlają go jednak bakterie, których nie pozbędziemy się regularnym praniem. Przyjmuje się, że dla naszego zdrowia i higieny maksymalnie po trzech latach ręcznik powinien przejść na zasłużoną emeryturę.
Gąbka do kąpieli - 1-2 miesiące
Kąpiel to podstawa dla codziennej higieny. Trudno jednak mówić o higienicznych walorach porannych lub wieczornych ablucji, kiedy nie dbasz o regularną wymianę gąbki, którą się myjesz. Wyrzucasz ją dopiero, kiedy niemal się rozpada? To błąd! W gąbce kąpielowej bardzo łatwo namnażają się bakterie i rozwija pleśń – sprzyja temu wilgoć oraz naskórek, które w niej pozostają. Jeśli nie chcesz kąpać się w takim towarzystwie, wymieniaj gąbkę na nową co 1-2 miesiące.
Gąbka do mycia naczyń - 1 tydzień
Z bakteriami gromadzącymi się w gąbce do mycia naczyń jest podobnie, jak z tymi w gąbce kąpielowej. Namnażają się łatwo, bo mają ku temu doskonałe warunki. W dodatku gromadzą się w nich resztki jedzenia, czego nie da się uniknąć. W prowadzonych na używanych gąbkach badaniach wykryto ponad 350 typów bakterii. Jedna zużyta gąbka zawiera setki miliardów bakterii! Jedyny sposób na to, by się ich pozbyć, to wymienić gąbkę na nową. Powinniśmy to robić raz na tydzień.