W niej każdy szczegół ma znaczenie. Mandala to symbol, który wiele może powiedzieć o jego twórcy. Czym jest i na jakie rodzaje się dzieli?

Elżbieta Kozłowska
Malowanie bądź rysowanie tego wzoru może zmniejszyć stres.
Malowanie bądź rysowanie tego wzoru może zmniejszyć stres. pexels.com
Mandala wywodzi się z Indii, a dokładniej z buddyzmu. Na Zachodzie popularność zapewnił jej słynny szwajcarski psychiatra Carl Gustav Jung. Symbol na stałe wpisał się w świadomość współczesnego Europejczyka, pojawiając się w wielu sferach życia. I choć w naszym kręgu dla większości nie ma znaczenia religijnego, warto znać jej historię i znaczenie, jakie ze sobą niesie.

Spis treści

Mandale od pewnego czasu wykorzystywane są także poza kontekstem ideowym, wkraczając w strefę popkultury i rozrywki. Motyw ten pojawia się, chociażby na artykułach dekoracyjnych czy koszulkach.

Symbol mandali został spopularyzowany w kulturze Zachodu przez Carla Gustava Junga. Ten szwajcarski psychoanalityk i psychiatra przypisywał mandalom działanie terapeutyczne i twierdził, że spontanicznie wykonywane przekazują informację na temat stanu psychicznego autora.

Co oznacza mandala i jakie są jej rodzaje?

Mandale narodziły się w Indiach na gruncie buddyzmu tantrycznego. Później zawędrowały do Tybetu. Sam termin „mandala” oznacza „centrum i to, co wokół niego”, czyli - w uproszczonej wersji - po prostu okrąg. W buddyzmie mandala jest narzędziem pomocnym przy medytacji. Sam proces tworzenia i niszczenia mandali jest symboliczny, ponieważ nawiązuje do kręgu życia i śmierci oraz przemijalności każdego z aspektów życia.

Wzór mandali opiera się na harmonijnym łączeniu koła i kwadratu. Koło to symbol nieba i transcendencji, a także tego, co zewnętrzne i nieskończone. Kwadrat nawiązuje do czterech stron świata, czyli tego, co ziemskie, ludzkie i wewnętrzne. Oba obszary mają w mandali harmonijnie współgrać. Ich źródłem jest jeden punkt, stanowiący koniec i początek jednocześnie.

Wszechobecne w internecie są mandale do druku i późniejszego pokolorowania. Jednak kiedyś tradycyjnie buddyjscy mnisi tworzyli mandale z kolorowego piasku przez wiele godzin, a czasem nawet dni. Po sfinalizowaniu prac nadchodzi moment uroczystego zniszczenia tego szczególnego dzieła sztuki.

Rodzaje mandali

Mandala kolor i kształt uzależnia od celu, który przyświeca jej powstawaniu. Dzięki temu każdy wzór jest wyjątkowy, a ilość możliwych kombinacji nieograniczona. Mandalę tworzyć można dla siebie lub dla innej osoby, wczuwając się w jej energię.

Niektórym mandalom przypisuje się działanie naprawcze odnoszące się do konkretnych stref życia, inne odganiają złe moce, a jeszcze inne sprzyjają medytacji. Które mandale cieszą się największym zainteresowaniem?

  • Mandala prosperity - wpływa na sukces prowadzonych przedsięwzięć i powodzenie w biznesie.
  • Mandala miłości - wspiera związki i uczucia.
  • Mandala wzmacniająca ma działanie motywujące: ułatwia wyznaczanie celów życiowych i wspiera ich realizację.
  • Mandala oczyszczająca ułatwia pozbycie się negatywnych emocji, zniesienie blokad i lęków.
  • Mandala harmonizująca uspokaja i wycisza.

Kolorowe wzory są także ściśle powiązane ze znajdującymi się w ludzkim ciele czakrami, z których każda odpowiada za inną sferę i oznaczana jest innym kolorem.

  • Czakra bazowa znajduje się u podstawy kręgosłupa. Odnosi się do sfery namiętności, a odpowiada za nią kolor czerwony w mandali.
  • Czakra pępka wpływa na poczucie własnej wartości. Jej symbolem jest barwa pomarańczowa.
  • Czakrę serca związaną z odpowiedzialnością za siebie i bezinteresowną miłością do drugiej osoby symbolizuje zieleń.
  • Czakra splotu słonecznego związana z samoświadomością i niezależnością oznaczana jest kolorem żółtym.
  • Czakra trzeciego oka odnosi się do intuicji, wyobraźni i duchowej świadomości. Odpowiada za nią błękit.
  • Czakra korony, znajdująca się na wierzchołku głowy, stanowi element w związku z wszechświatem i centrum osobowości. Symbolizowana jest fioletem.

Mandala zastosowanie swoje znajduje na trudnej drodze oświecenia i samodoskonalenia. Wiara buddyjska zakłada, że wszelkie trudności i zaburzenia pracy organizmu wynikają z zablokowania systemu czakr. Za pomocą właściwej mandali można te ograniczenia usunąć.

Co mogą oznaczać mandale?

To pytanie, na które nie sposób udzielić precyzyjnej odpowiedzi. Sam proces powstawania motywu jest rodzajem medytacji, a efekt tej pracy wiele mówi o autorze i stanie psychicznym, w jakim się znajduje. Warto natomiast wiedzieć, że nic w tym obrazie nie jest przypadkowe i pozbawione znaczenia.

Mandala, zgodnie z wierzeniami, to głęboki przekaz, płynący z podświadomości. Dzięki temu kontemplacja nad nią może silnie wpływać na człowieka.

Jakie korzyści daje układanie lub rysowanie mandali?

Myśląc o korzyściach płynących z układania mandali przez pryzmat buddyzmu, wspomnieć trzeba przede wszystkim o wpływie tego działania na poszczególne obszary życia. Odchodząc jednak od religii Wschodu, także dostrzec można wiele zalet procesu twórczego. To przede wszystkim właściwości energetyzujące, relaksujące, uspokajające i antystresowe, dzięki którym rysowanie mandali jest stosowane w arteterapii. To także świetny sposób na rozwijanie zdolności manualnych, artystycznych i pamięci wzrokowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kobieta

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet