Spis treści
Cyfryzacja urzędów w Polsce
Coraz więcej spraw można załatwić w Polsce dzięki stronom internetowym oraz aplikacjom odpowiednich urzędów. Dzięki temu nie trzeba stać w kolejkach, zwalniać się z pracy i tracić cennego czasu na podróże do biur usług państwowych. Wśród najczęściej używanych stron i aplikacji rządowych wyróżniamy:
- IKP – Internetowe Konto Pacjenta – pozwala na obieg informacji dotyczących służby zdrowia;
- ePUAP – strona internetowa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych;
- mObywatel – aplikacja, która służy za cyfrowy portfel obywatela Polski.
Problemem była do tej pory strona ZUS-u, która na małych ekranach urządzeń mobilnych była mało przejrzysta i niewygodna w użyciu. Z pomocą przychodzi aplikacja mZUS.
Aplikacja mojeIKP wprowadza rewolucyjną funkcję. Jak z niej skorzystać?
Aplikacje na telefon coraz częściej potrafią oszczędzić nam masę czasu. Można w nich załatwiać przeróżne sprawy urzędowe, które jeszcze kilka lat temu wymagałyby stania godzinami w urzędach. Kolejny t...
Do czego służy aplikacja mZUS?
mZUS to aplikacja, która umożliwia szybki dostęp do informacji i wniosków o świadczenia dla rodziny. Oznacza to, że osoby zainteresowane złożeniem wniosku o świadczenie wychowawcze 500+ lub o świadczenie Dobry Start 300+ mogą to zrobić za jej pomocą. Aplikacja dostępna jest zarówno urządzenia z systemem Android, jak i iOS od 14 listopada 2022 roku.
W aplikacji mZUS można:
- złożyć wniosek o świadczenia 500+ i 300+;
- sprawdzić status wysłanych wniosków i informacje o wypłacie świadczeń;
- otrzymywać powiadomienia z ZUS;
- odczytywać wiadomości, które pojawiły się na profilu na PUE ZUS.
Funkcje aplikacji mają zostać rozbudowywane w przyszłości.
Warto dodać, że o 500 Plus można też wnioskować od dawna przez aplikacje poszczególnych banków. Aplikacja mZUS ma jednak tę zaletę, że za jej pomocą otrzymamy również dostęp do skrzynki z decyzją urzędu.
Zobacz również: