Spis treści
Jak zaprosić gości na pierwszą komunię świętą: osobiście czy telefonicznie? Czy wypada wysłać zaproszenia na komunię pocztą?
Rodzice pociech, które mają zaplanowaną pierwszą komunię, często zastanawiają się, jaka forma przekazania zaproszenia na wydarzenie będzie najlepsza? Najlepiej zrobić to wraz z dzieckiem osobiście, zwłaszcza gdy bliskie osoby, które chcemy zaprosić na komunię mieszkają w tej samej miejscowości. Gdy jednak rodzina jest daleko i nie możemy sobie pozwolić na podróż, wtedy oczywiście zaproszenia na komunię można wysłać tradycyjną pocztą. Jednak w dobrym tonie będzie, jeśli uprzedzimy o tym rodzinę i przyjaciół podczas rozmowy telefonicznej.
Piękne zaproszenia na komunię. Sprawdź, jakie wzory są modne w 2024 roku
Zaproszenia na pierwszą komunię, to istotny element przygotować do sakramentu. Gdy zrobimy już listę zaproszonych gości, powinniśmy im przekazać informację o wydarzeniu w wyjątkowej oprawie. Podpowiad...
Kiedy zapraszać na pierwszą komunię świętą?
Zaproszenia powinniśmy przekazać chrzestnym dziecka i gościom z odpowiednim wyprzedzeniem, żeby mogli zarezerwować tego dnia czas i nie musieli zmieniać planów w ostatniej chwili. Jeśli zrobimy to odpowiednio wcześnie, to osoby zaproszone, które nie będą mogły zjawić się na uroczystości, zdążą nam o tym uprzedzić i nie poniesiemy niepotrzebnych kosztów za niewykorzystaną rezerwację posiłku dla tego gościa w restauracji czy na komunijnym przyjęciu w domu.
Warto więc dostarczyć komunijne zaproszenia rodzinie i przyjaciołom na kilka tygodniu przed planowanym w kościele sakramentem przyjęcia Eucharystii. Chrzestnych wypada poinformować o terminie komunii jeszcze wcześniej, najlepiej to zrobić bezzwłocznie, gdy tylko dowiemy się, kiedy planowane jest to wydarzenie. Wtedy będziemy mieć pewność, że zjawią się na pierwszej komunii.
Pamiętajmy więc, że goście powinni otrzymać od nas zaproszenia na pierwszą komunię świętą na minimum miesiąc przed planowaną uroczystością!
Najlepsze pomysły na życzenia na pierwszą komunię 2024. Jak je składać dzieciom?
Życzenia komunijne to ważny element tej wyjątkowej uroczystości. Pierwsza komunia święta pociechy stanowi dla rodzin katolickich istotne wydarzenie, bo od tego dnia dziecko może w pełni uczestniczyć w...
Jak wypisać zaproszenia na komunię? O tym warto pamiętać!
Zaproszenie na pierwszą komunię świętą pociechy zawsze powinny mieć uroczystą oprawę. Zadbajmy o to, żeby je starannie wypisać na okolicznościowych karnetach, które bez problemu znajdziemy w ofercie sklepów lub możemy przygotować samodzielnie. Gotowe zaproszenia komunijne są najczęściej w formie podwójnych karnetów z elegancką kopertą i symbolem hostii, krzyża, gołębicy lub innymi tematycznymi symbolami. Większość karnetów zawiera wewnątrz wydrukowaną treść, więc wystarczy jedynie uzupełnić wykropkowane pola (np. data). Wielu rodziców postanawia w tym wyjątkowym dniu zaszaleć i zamawia z okazji pierwszej komunii dziecka spersonalizowane komunijne zaproszenia.
Zadbajmy o to, żeby znalazły się w zaproszeniu na sakrament wszystkie istotne informacje, m.in.:
- zwroty grzecznościowe i kogo zapraszamy,
- cel uroczystości (pierwsza komunia święta),
- data wydarzenia,
- kto zaprasza i będzie przyjmował sakrament,
- dokładna godzina uroczystości,
- nazwa i adres kościoła, w którym odbędzie się sakrament pierwszej komunii świętej,
- informacja o miejscu, gdzie organizujemy komunijne przyjęcie,
- prośba o potwierdzenie przybycia (RSVP – skrót wywodzący się z języka francuskiego, w tłumaczeniu oznacza na zaproszeniach – proszę odpowiedzieć).
Dobrym pomysłem na podkreślenie duchowego aspektu pierwszej komunii jest umieszczenie w zaproszeniu cytatu np. z Pisma Świętego czy eucharystycznej pieśni.