Wynalazczyni Olga Malinkiewicz zdobyła nagrodę European Inventor Award. To pierwsza Polka w historii

Adam Kielar
Opracowanie:
Wideo
od 16 lat
Wynalazczyni Olga Malinkiewicz, jako pierwsza Polka w historii, zdobyła European Inventor Award – wyróżnienie przyznawane przez Europejski Urząd Patentowy (EPO). We wtorek na Malcie fizyczka odebrała nagrodę za technologię drukowania ogniw słonecznych na ultracienkich perowskitach.
Wynalazczynu Olga Malinkiewicz zdobyła nagrodę European Inventor Award jako pierwsza Polka w historii.
Wynalazczynu Olga Malinkiewicz zdobyła nagrodę European Inventor Award jako pierwsza Polka w historii. European Patent Office

Spis treści

Olga Malinkiewicz dostała nagrodę European Inventor Award

Dr Olga Malinkiewicz, współzałożycielka i dyrektorka technologiczna firmy Saule Technologies, została wyróżniona wraz z zespołem w kategorii „małe i średnie przedsiębiorstwa” (SMEs). Pokonała konkurentów z Finlandii i Francji za sprawą „technologii energii słonecznej wykorzystującej opłacalne i przyjazne dla środowiska perowskitowe ogniwa słoneczne” – jak napisano w uzasadnieniu werdyktu.

Podczas uroczystości ogłoszono też nagrodę publiczności (Popular Choice Award), na którą można było głosować w internecie na wszystkich 15 finalistów. Również w tej kategorii triumfowała Polka.

Olga Malinkiewicz jest wynalazczynią metody wytwarzania drukowanych ogniw słonecznych na bazie perowskitów, a firma Saule Technologies – pierwszą firmą na świecie, która rozpoczęła ich produkcję.

Nagroda dla polskiej wynalazczyni

European Inventor Award to wyróżnienie przyznawane corocznie od 2006 roku przez Europejski Urząd Patentowy (EPO). Laureatami są naukowcy i inżynierowie, których „wynalazki pomagają rozwijać technologię i znacząco polepszają jakość życia”.

Tegoroczna ceremonia wręczenia nagród odbyła się w Śródziemnomorskim Centrum Konferencyjnym (Mediterranean Conference Centre) w Valletcie na Malcie.

Perowskity to duża grupa minerałów o sześciennej strukturze krystalicznej. Grupę tę nazwano od naturalnego minerału perowskitu – tytanianu (IV) wapnia CaTiO3. Minerał ten z kolei zyskał nazwę na cześć Lwa Pierowskiego, XIX-wiecznego rosyjskiego geologa. Ogniwa perowskitowe – uznawane przez wielu ekspertów za przyszłość fotowoltaiki – stanowią lżejsze, bardziej wydajne i tańsze materiały solarne niż powszechne stosowane obecnie ogniwa krzemowe.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Dostała się kanonu lektur zamiast Mickiewicza, Norwida i Żeromskiego? I pewnie będzie chodzić w pstrokatych kieckach na cześć LPG
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet