PROMIENIOWANIE RENTGENOWSKIE
Odkrycie tego rodzaju promieniowania (nazywanego tez promieniowaniem X) to zasługa niemieckiego fizyka, Wilhelma Conrada Rentgena, który był pierwszym laureatem Nagrody Nobla przyznanej w dziedzinie fizyki w 1901 roku.
28 grudnia 1895 Rentgen opublikował wyniki swoich badań w czasopiśmie Würzburgskiego Towarzystwa Fizyczno-Medycznego. Było to pierwsze publiczne ogłoszenie istnienia promieni rentgenowskich, dla których fizyk zaproponował nazwę promieni X, obowiązującą do chwili obecnej w większości krajów. Dziś, promieniowanie rentgenowskie jest powszechnie wykorzystywane do uzyskiwania zdjęć, które pozwalają m.in. na diagnostykę złamań kości i chorób płuc oraz do rentgenowskiej tomografii komputerowej.
TELEFON
Dziś trudno wyobrazić sobie bez niego sprawne funkcjonowanie w społeczeństwie. Za wynalazcę telefonu (z gr. tele – daleko, phone – dźwięk, głos) uważa się szkockiego naukowca, Aleksandra Bella, który pierwszy opatentował ten wynalazek. Koncepcja narodziła się jednak wcześniej. Jedno z pierwszych urządzeń skonstruował bowiem Włoch, Antonio Meucci, który zbudował aparat telefoniczny, by móc kontaktować się ze swoją chorą żoną leżącą w domu, podczas gdy on sam pracował w warsztacie.
W roku 1876 Aleksander Bell oraz Elisha Gray samodzielnie zaprojektowali swoje telefony. Obaj mężczyźni w mig udali się do urzędu patentowego - dzieliła ich różnica kilku godzin. Traf chciał, że to akurat Bell jako pierwszy opatentował swój telefon.
Kiedy mówimy, wysyłamy w powietrze fale dźwiękowe. To właśnie dzięki nim mogą nas słyszeć inni. Bell wpadł na pomysł, by przekształcić fale dźwiękowe w impulsy elektryczne, które mogą być przesyłane kablami na duże odległości. Takie były początki telefonu, przodka smartfonu!