Zakaz handlu bonami 500 Plus. A i tak próbują. Pieniądze z Programu Rodzina 500+ tylko dla dzieci

Magdalena Nowacka-Goik
- Talony wartościowe trudno podrobić. Drukowane są na specjalnym papierze, są zabezpieczone znakiem wodnym, mają też elementy, które świecą w świetle ultrafioletowym - mówi Halina Iwanisik, dyrektor sianowskiego MGOPS-u
- Talony wartościowe trudno podrobić. Drukowane są na specjalnym papierze, są zabezpieczone znakiem wodnym, mają też elementy, które świecą w świetle ultrafioletowym - mówi Halina Iwanisik, dyrektor sianowskiego MGOPS-u Radek Kolesnik
W ramach programu Rodzina 500 Plus, do końca lipca do rodzin trafiło już ponad 7,1 mld zł. Najwięcej w województwie mazowieckim (ponad 1 mld zł), wielkopolskim (ponad 721 mln zł) oraz śląskim (ponad 697 mln zł). Wsparciem objętych jest ponad 3,6 mln dzieci. Nie wszystkie rodziny otrzymuja pieniądze. Niektóre dostają bony z konkretnym przeznaczeniem. Ale są też tacy, którzy ptróbują spieniężyć bony żywnościowe, aby wydać je na cele niezwiązane z dziećmi.

W internecie można sprzedać wszystko. Nawet bon żywnościowy w ramach programu Rodzina 500 Plus. Taki przypadek oficjalnie w naszym regionie był - jak dotąd - jeden, a transakcja nie doszła do skutku. Czy jednak jest niebezpieczeństwo, aby tego typu proceder stał się zjawiskiem powszechniejszym?.

Bony prawie na wszystko

Katarzyna Jaksik-Lądwik z Bytomia, mama trzech córek, odebrała już świadczenia w ramach programu. - Dziewczynki wyjechały na kolonie, a teraz przeznaczę to na obuwie i ubrania do szkoły - mówi pani Katarzyna. Tak jak większość - odebrała świadczenia w gotówce. Ale są i takie rodziny, które dostają je w innej formie.

- Najwięcej odbiorców bonów mamy w Katowicach, Bytomiu i Zawierciu - mówi Grzegorz Rak, kierownik z Wydziału Polityki Społecznej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. - Pozostałe gminy to sytuacje jednostkowe. Zwłaszcza, że przyznanie bonów nie jest na stałe. Ośrodki pomocy mogą te decyzje zmienić.

Bony, talony - każda gmina ma tu dowolność. Oczywiście wybór dostawcy musi być poprzedzony przetargiem. Rafał Szpak, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Bytomiu, podkreśla, że wszystkie 23 rodziny, które otrzymały świadczenia w bonach, nie są przypadkowe.
KLIKNIJ W OBRAZ I ZOBACZ, JAK PRAWIDŁOWO WYPEŁNIĆ WNIOSEK W PROGRAMIE RODZINA 500 PLUS
KLIKNIJ W OBRAZ I ZOBACZ JAK PRAWIDŁOWO WYPEŁNIĆ WNIOSEK W PROGRAMIE RODZINA 500 PLUS
Program Rodzina 500+
- Osoby dostają bony Sodexo, które mogą zrealizować w 274 bytomskich sklepach, ale i w całym województwie śląskim - mówi Szpak. - Można za nie kupić praktycznie wszystkie artykuły oferowane przez sklepy z wyłączeniem alkoholu i wyrobów tytoniowych - zaznacza. Jakim kluczem kierowano się przy przyznawaniu zamiast gotówki, bonów? - Każdy przypadek rodziny był sprawdzony i udokumentowany przez pracownika socjalnego. Zwykle na początku pracownik zwracał uwagę, że w domu brakuje podstawowych artykułów dla dziecka, a rodzic kupuje kolejną paczkę papierosów. Albo trafia do izby wytrzeźwień. Jeśli sytuacja się powtarza, trzeba gotówkę zamienić na bon - mówi.

Czujni urzędnicy

Na co liczyła kobieta, która chciała spieniężyć bon? Prawdopodobnie chciała za wyższe nominały bonów mniejszą gotówkę.

- Nie sądzę, aby takie sytuacje miały się powtarzać. W tym konkretnym wezwaliśmy osobę i upomnieliśmy ją, przypominając, jaki jest cel tych świadczeń. Ludzie są przeczuleni na tym punkcie. Nie ma praktycznie dnia, żeby w mojej skrzynce nie było informacji o rodzinie, gdzie ktoś wydaje pieniądze z programu niezgodnie z celem. Każdy taki sygnał sprawdzamy - mówi dyrektor Szpak.
Oczywiście, jak podkreśla, bony nie są „na zawsze”. Można tę decyzję zmienić w kolejny miesiącu. Klient także ma prawo się odwołać od tej decyzji - może podważyć opinię pracownika, a w ostateczności skierować skargę do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Dyrektor Szpak przyznaje, że skargi już się zdarzały, ale odwołań do SKO żadna rodzina jeszcze nie złożyła.

W Katowicach sygnałów o informacji sprzedaży bonów „500 Plus” nie było, ale...

- Bony wydajemy także w ramach innych świadczeń rodzinnych i owszem, zdarzało się, że osoby stały przy kasach w marketach i próbowały je sprzedać np. za 30 złotych - przyznaje Sylwia Bochenek z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Katowicach.

Grzegorz Rak o przypadkach sprzedaży bonów nie słyszał. Ale nie jest zdziwiony.

- To „czarny rynek”. Mieliśmy przecież już sytuacje, kiedy próbowano sprzedawać żywność w ramach programu europejskiego FEAD. Ale nie było klientów. Jeśli więc takie sytuacje będą, to marginalnie - mówi.

Dodaje jednak, że nie należy ich bagatelizować. - Należy zastosować wobec takiej osoby zasadę ograniczonego zaufania i jeszcze bardziej ograniczyć możliwość sprzedaży bonów, na przykład przez ustalenie konkretnych produktów do przekazania - dodaje. Większość osób uważa, że bon to dobre rozwiązanie w rodzinach, gdzie pieniądze w większości są wydawane na używki. Są tacy, którzy twierdzą nawet, że należałoby przygotować bony imienne.
KLIKNIJ W OBRAZ I ZOBACZ, JAK PRAWIDŁOWO WYPEŁNIĆ WNIOSEK W PROGRAMIE RODZINA 500 PLUS
KLIKNIJ W OBRAZ I ZOBACZ JAK PRAWIDŁOWO WYPEŁNIĆ WNIOSEK W PROGRAMIE RODZINA 500 PLUS
Program Rodzina 500+

Pomoc rzeczowa zamiast pieniędzy

Zamiana pieniędzy na pomoc rzeczową, to jedno z rozwiązań zgodnych z ustawą o pomocy państwa w wychowaniu dzieci

Może je zastosować w przypadku, kiedy wypłacane rodzinie pieniądze są zagospodarowywane niewłaściwie i marnotrawi one. Zwykle dotyczy to sytuacji, kiedy zostają one przeznaczone na alkohol lub inne używki. Bony zostały już wprowadzone także poza województwem śląskim, m.in. w Kielcach, Szczecinie czy w gminach podkarpackich. Zgodnie z raportem Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego (dane z 10 sierpnia), od 1 kwietnia do 31 lipca w województwie śląskim, wnioski osób ubiegających się o świadczenie wychowawcze były przyjmowane przez wszystkie 167 gmin.

Pierwsze decyzje w naszym województwie gminy wydały 5 kwietnia i było ich 1 517. Gminy przyjęły 289 941 wniosków. Liczba decyzji przyznających prawo do świadczenia wychowawczego wynosi 267 542.

Do 31.07 do Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Województwa Śląskiego przekazano 5314 wniosków o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego, w związku z faktem, iż jeden z członków rodziny wnioskodawcy przebywa lub jest zatrudniony poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet