W internecie można sprzedać wszystko. Nawet bon żywnościowy w ramach programu Rodzina 500 Plus. Taki przypadek oficjalnie w naszym regionie był - jak dotąd - jeden, a transakcja nie doszła do skutku. Czy jednak jest niebezpieczeństwo, aby tego typu proceder stał się zjawiskiem powszechniejszym?.
Bony prawie na wszystko
Katarzyna Jaksik-Lądwik z Bytomia, mama trzech córek, odebrała już świadczenia w ramach programu. - Dziewczynki wyjechały na kolonie, a teraz przeznaczę to na obuwie i ubrania do szkoły - mówi pani Katarzyna. Tak jak większość - odebrała świadczenia w gotówce. Ale są i takie rodziny, które dostają je w innej formie.
- Najwięcej odbiorców bonów mamy w Katowicach, Bytomiu i Zawierciu - mówi Grzegorz Rak, kierownik z Wydziału Polityki Społecznej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. - Pozostałe gminy to sytuacje jednostkowe. Zwłaszcza, że przyznanie bonów nie jest na stałe. Ośrodki pomocy mogą te decyzje zmienić.
Bony, talony - każda gmina ma tu dowolność. Oczywiście wybór dostawcy musi być poprzedzony przetargiem. Rafał Szpak, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Bytomiu, podkreśla, że wszystkie 23 rodziny, które otrzymały świadczenia w bonach, nie są przypadkowe.
KLIKNIJ W OBRAZ I ZOBACZ, JAK PRAWIDŁOWO WYPEŁNIĆ WNIOSEK W PROGRAMIE RODZINA 500 PLUS
KLIKNIJ W OBRAZ I ZOBACZ JAK PRAWIDŁOWO WYPEŁNIĆ WNIOSEK W PROGRAMIE RODZINA 500 PLUS
- Osoby dostają bony Sodexo, które mogą zrealizować w 274 bytomskich sklepach, ale i w całym województwie śląskim - mówi Szpak. - Można za nie kupić praktycznie wszystkie artykuły oferowane przez sklepy z wyłączeniem alkoholu i wyrobów tytoniowych - zaznacza. Jakim kluczem kierowano się przy przyznawaniu zamiast gotówki, bonów? - Każdy przypadek rodziny był sprawdzony i udokumentowany przez pracownika socjalnego. Zwykle na początku pracownik zwracał uwagę, że w domu brakuje podstawowych artykułów dla dziecka, a rodzic kupuje kolejną paczkę papierosów. Albo trafia do izby wytrzeźwień. Jeśli sytuacja się powtarza, trzeba gotówkę zamienić na bon - mówi.
Czujni urzędnicy
Na co liczyła kobieta, która chciała spieniężyć bon? Prawdopodobnie chciała za wyższe nominały bonów mniejszą gotówkę.
- Nie sądzę, aby takie sytuacje miały się powtarzać. W tym konkretnym wezwaliśmy osobę i upomnieliśmy ją, przypominając, jaki jest cel tych świadczeń. Ludzie są przeczuleni na tym punkcie. Nie ma praktycznie dnia, żeby w mojej skrzynce nie było informacji o rodzinie, gdzie ktoś wydaje pieniądze z programu niezgodnie z celem. Każdy taki sygnał sprawdzamy - mówi dyrektor Szpak.
Oczywiście, jak podkreśla, bony nie są „na zawsze”. Można tę decyzję zmienić w kolejny miesiącu. Klient także ma prawo się odwołać od tej decyzji - może podważyć opinię pracownika, a w ostateczności skierować skargę do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Dyrektor Szpak przyznaje, że skargi już się zdarzały, ale odwołań do SKO żadna rodzina jeszcze nie złożyła.
W Katowicach sygnałów o informacji sprzedaży bonów „500 Plus” nie było, ale...
- Bony wydajemy także w ramach innych świadczeń rodzinnych i owszem, zdarzało się, że osoby stały przy kasach w marketach i próbowały je sprzedać np. za 30 złotych - przyznaje Sylwia Bochenek z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Katowicach.
Grzegorz Rak o przypadkach sprzedaży bonów nie słyszał. Ale nie jest zdziwiony.
- To „czarny rynek”. Mieliśmy przecież już sytuacje, kiedy próbowano sprzedawać żywność w ramach programu europejskiego FEAD. Ale nie było klientów. Jeśli więc takie sytuacje będą, to marginalnie - mówi.
Dodaje jednak, że nie należy ich bagatelizować. - Należy zastosować wobec takiej osoby zasadę ograniczonego zaufania i jeszcze bardziej ograniczyć możliwość sprzedaży bonów, na przykład przez ustalenie konkretnych produktów do przekazania - dodaje. Większość osób uważa, że bon to dobre rozwiązanie w rodzinach, gdzie pieniądze w większości są wydawane na używki. Są tacy, którzy twierdzą nawet, że należałoby przygotować bony imienne.
KLIKNIJ W OBRAZ I ZOBACZ, JAK PRAWIDŁOWO WYPEŁNIĆ WNIOSEK W PROGRAMIE RODZINA 500 PLUS
KLIKNIJ W OBRAZ I ZOBACZ JAK PRAWIDŁOWO WYPEŁNIĆ WNIOSEK W PROGRAMIE RODZINA 500 PLUS
Pomoc rzeczowa zamiast pieniędzy
Zamiana pieniędzy na pomoc rzeczową, to jedno z rozwiązań zgodnych z ustawą o pomocy państwa w wychowaniu dzieci
Może je zastosować w przypadku, kiedy wypłacane rodzinie pieniądze są zagospodarowywane niewłaściwie i marnotrawi one. Zwykle dotyczy to sytuacji, kiedy zostają one przeznaczone na alkohol lub inne używki. Bony zostały już wprowadzone także poza województwem śląskim, m.in. w Kielcach, Szczecinie czy w gminach podkarpackich. Zgodnie z raportem Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego (dane z 10 sierpnia), od 1 kwietnia do 31 lipca w województwie śląskim, wnioski osób ubiegających się o świadczenie wychowawcze były przyjmowane przez wszystkie 167 gmin.
Pierwsze decyzje w naszym województwie gminy wydały 5 kwietnia i było ich 1 517. Gminy przyjęły 289 941 wniosków. Liczba decyzji przyznających prawo do świadczenia wychowawczego wynosi 267 542.
Do 31.07 do Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Województwa Śląskiego przekazano 5314 wniosków o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego, w związku z faktem, iż jeden z członków rodziny wnioskodawcy przebywa lub jest zatrudniony poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.
*Rodzina i przyjaciele z GKS Katowice żegnają tragicznie zmarłego 19-latka WIDEO
*Trąba powietrzna w Chorzowie ZOBACZ NOWE WIDEO I ZDJĘCIA
*Pielgrzymka kobiet do Piekar Ślaskich 2016 ZDJĘCIA + WIDEO
*Alarm bombowy w centrum Katowic EWAKUACJA
*Sprawdzony i prosty przepis na leczo SPRÓBUJ I SIĘ PRZEKONAJ
*W pełni wyposażone mieszkanie w centrum Katowic może być Twoje! Dołącz do graczy loterii "Dziennika Zachodniego"