Zapomnij o pisankach i kraszankach. Oto Jaja Fabergé, ikra w cenie złota i „stuletnie” przysmaki. Ich ceny zwalają z nóg

Jerzy Mosoń
Jaja potrafią kosztować fortunę. Nie tylko te ze złota i drogich kamieni
Jaja potrafią kosztować fortunę. Nie tylko te ze złota i drogich kamieni 123rf.com/profile_anthonygeorgevisuals
Jedno takie jajo potrafi zapewnić dostatnie życie dla kilku pokoleń. W przeszłości znajdywano je na śmietnikach czy w starych kufrach. Obecnie także można stać się posiadaczem prawdziwego skarbu. Trzeba jednak sięgnąć nieco głębiej w ziemi. Wyjaśniamy, dlaczego. Oto najbardziej poszukiwane jaja świata.

Spis treści

W latach 1885 – 1917 w zakładach złotniczych Petera Carla Fabergé w Petersburgu powstało 71 jaj, które do dziś zachwycają świat bogatymi zdobieniami. Słynne jaja Fabergé kosztują dziś miliony dolarów, ale nie tylko one są w cenie. Jeśli ktoś zbiera skamieniałości, może również posiadać w swej kolekcji majątek. Najbardziej w cenie są jaja dinozaurów. Za najdroższe okazy trzeba zapłacić dziesiątki tysięcy dolarów. Jajko jednak nie musi być ani stare, ani piękne, by kosztowało fortunę. Wystarczy, by miało oryginalny smak.

Jaja Fabergé to najsłynniejsze rosyjskie błyskotki. Kosztują miliony

Historia jaj Fabergé do dziś inspiruje zarówno historyków jak i kolekcjonerów. Niektórzy z nich wciąż marzą o odnalezieniu zaginionych okazów, ponieważ tylko część z nich znajduje się w prywatnych kolekcjach. Warto przypomnieć, że 52 jaja z liczącej sobie 71 okazów serii trafiło do rosyjskiej rodziny carskiej. Jeszcze niedawno, w posiadaniu największej kolekcji tych jubilerskich wyrobów najwyższej próby był oligarcha Wiktor Wekselberg, któremu udało się zgromadzić 15 egzemplarzy wartych łącznie setki milionów dolarów.

Złożyły je dinozaury miliony lat temu. Dziś budzą pożądanie kolekcjonerów

Nie trzeba jednak być właścicielem jaja ze złota, by być w posiadaniu prawdziwego majątku. Prywatni kolekcjonerzy są gotowi zapłacić dziesiątki tysięcy dolarów za jaja dinozaurów. Niektórzy wciąż wierzą, że głęboko w skamielinie znajduje się dobrze zachowana tkanka, która za sprawą kodu genetycznego pozwoli odtworzyć gada. Na podstawie tego przeświadczenia powstał m.in. hollywoodzki hit filmowy Jurajski Park Stevena Spielbega.

Zapomnij o pisankach i kraszankach. Ikra wyglądająca jak biżuteria kosztuje fortunę

Jaja w cenie to jednak nie tylko skamieliny czy wyroby jubilerskie. Prawdziwi smakosze są w stanie zaoferować majątek za możliwość skosztowania jaj rzadkich okazów gadów, ptaków czy ryb. Nawet zwykła ikra, która czasem pojawia się na polskich stołach to wydatek kilkuset złotych za kilogram. A jego najbardziej wyszukane odmiany potrafią przekroczyć wartość kawalerki. Oczywiście za kilogram.... W kuchni azjatyckiej cenione są rzadkie jaja węży, ptaków, a nawet tzw. 100–letnie jaja. Sprawdzamy, jakie jaja kosztują obecnie majątek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet