Zespół na wesele czy didżej - oprawa muzyczna na weselu i jej znaczenie!

Daniel Grzegorzek
Wybór idealnego zespołu na wesele czy profesjonalnego DJ-a jest trudniejszy, niż może się wydawać.
Wybór idealnego zespołu na wesele czy profesjonalnego DJ-a jest trudniejszy, niż może się wydawać. 123 RF
Zespół na wesele to nie jedyne rozwiązanie, na jakie mogą zdecydować się przyszli nowożeńcy. Mają oni również możliwość skorzystania z usług didżeja. Przedstawiamy najważniejsze różnice pomiędzy kapelą weselną a didżejem oraz wskazujemy podstawowe kryteria, które warto wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji.

Oprawa muzyczna na weselu ma ogromne znaczenie. To od niej zależy w głównej mierze, jak ta uroczystość będzie wyglądała. Muzyka na weselu może być prezentowana przez zespół i didżeja. Która z tych opcji jest najlepsza? Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Zobaczcie jakie.

Zespół na wesele – plusy i minusy

Większość osób nie wyobraża sobie dobrego wesela bez muzyki na żywo. Kierując się tym kryterium, wybór pada na zespół weselny. Jednak trzeba wziąć pod uwagę pewne rzeczy – oprócz wielu zalet tego rozwiązania, ma ono też swoje wady.
Zespół weselny jest w stanie nawiązać lepszą interakcję z gośćmi weselnymi niż didżej. Członkowie kapeli podchodzą do nich, zadają im pytania oraz zachęcają do zabawy. Proponują również udział w quizach czy konkursach. Jednak wszystko zależy też od umiejętności i doświadczenia muzyków w komunikowaniu się z uczestnikami imprezy. Może się zdarzyć, że kapela jest tak pochłonięta graniem i śpiewaniem, że do tej interakcji nie dochodzi! Zwykle zespół na wesele wybierają ci nowożeńcy, którzy chcą zorganizować tradycyjne polską uroczystość.

Dowiedz się więcej:

Didżej i jego kontakt z gośćmi

Profesjonalny didżej jest osobą niezwykle kreatywną. Jego rola ogranicza się natomiast głównie do odtwarzania muzyki i realizowania tego co wcześniej zaplanował sam lub wspólnie z para młodą. Niejeden didżej na weselu pełni jednak jednocześnie funkcję wodzireja, który podobnie jak kapela muzyczna zaprasza gości do zabawy i organizuje dla nich różne konkursy. Warto jednak mieć na uwadze, że jednoczesne obsługiwanie sprzętu grającego oraz zabawianie gości może być utrudnionym zadaniem dla jednej osoby. Dlatego lepszym wyjściem będzie zatrudnienie na wesele dwóch osób pełniących odmienne role – didżeja oraz wodzireja, ale to wiąże się z większymi kosztami.

Muzyka na weselu i jej jakość w wykonaniu zespołu i didżeja

Jeśli chcemy, aby muzyka na weselu była grana na żywo, wtedy należy skorzystać z usług kapeli.
Wybór zespołu weselnego naraża jednak na spore ryzyko, że jakość wykonywanych utworów będzie niska. Nawet jeśli trafimy na utalentowaną kapelę, to nie jest łatwym zadaniem zaśpiewanie piosenki w zbliżony sposób do oryginału. Problematyczne może okazać się zwłaszcza śpiewanie utworów przez wokalistę o innej płci niż ich twórca. Nie każdy zespół weselny poradzi sobie również z wykonywaniem piosenek obcojęzycznych. Warto mieć ponadto na uwadze, że jakość muzyki na weselu zwykle spada pod koniec uroczystości, co ma związek z narastającym zmęczeniem członków kapeli. Zespół weselny potrzebuje także więcej przerw, odpoczynku i miejsca na sali.

Z pewnością wiele osób nie wyobraża sobie fantastycznego wesela bez zespołu. Często już sama obecność muzyków jest dla gości synonimem dobrej zabawy
Z pewnością wiele osób nie wyobraża sobie fantastycznego wesela bez zespołu. Często już sama obecność muzyków jest dla gości synonimem dobrej zabawy. 123 RF

Didżej na wesele to natomiast osoba, która oferuje muzykę w oryginalnej wersji, dlatego jej jakość jest najczęściej znacznie wyższa w porównaniu do zespołu muzycznego. Odtwarza on piosenki z komputera lub płyt, a także miksuje utwory. Repertuar młodzi mogą wspólnie ustalić z didżejem i nie ma możliwości, aby osoba prowadząca uroczystość zagrała coś, czego nie lubią główni bohaterowie.

Muzyka na weselu i jej oferowany repertuar

Zespoły weselne zazwyczaj oferują repertuar ograniczony maksymalnie do kilkuset piosenek. Są to najczęściej jedynie najbardziej znane utwory, które wpisują się w szerokie gusta muzyczne gości weselnych. Weselne kapele muzyczne mogą jednak nie być w stanie zagrać najnowszych hitów czy mniej znanych piosenek, np. zaliczanych do niszowych gatunków.
Didżeje weselni są natomiast w stanie odtworzyć podczas imprezy niemal każdy utwór muzyczny. Mogą to być piosenki disco-polo, największe hity lat 60., 70. czy 90., współczesne przeboje muzyki pop, hip-hop, techno, rock, a nawet blues czy jazz. Nowożeńcy najczęściej mogą uzgodnić oprawę muzyczną z didżejem weselnym, wskazując mu preferowany styl, a nawet listę konkretnych tytułów piosenek na wesele czy utworów zakazanych, których nie chcą usłyszeć podczas imprezy.

Dowiedz się więcej:

Zespół na wesele czy didżej?

Weselne zespoły muzyczne zwykle mają z góry zaplanowane bloki muzyczne i na każdym weselu grają piosenki w określonej kolejności. Potrzebują także kilku przerw i chwili wytchnienia. Didżej na wesele to natomiast osoba, która na bieżąco obserwuje uczestniczących w imprezie gości i może dostosowywać muzykę do panującej atmosfery na parkiecie. Jeżeli np. spostrzeże, że goście są już zmęczeni, wtedy skraca blok taneczny lub wybiera wolniejsze utwory. Może również dostosowywać gatunki muzyczne do preferencji gości.

Koszty usługi zespołu weselnego i didżeja

Zazwyczaj skorzystanie z usługi didżeja na weselu jest kilkukrotnie tańsze w porównaniu do wynajęcia kapeli muzycznej. Różnica wiążę się zwłaszcza z tym, że w zespole występują najczęściej co najmniej 3 osoby i każdej z nich należy się wynagrodzenie. Didżej może natomiast zagrać sam lub w towarzystwie jednego wodzireja. Oprawa muzyczna wesela jest także droższa ze względu na wykorzystanie kosztowniejszego sprzętu oraz instrumentów muzycznych. Granie na nich wymaga bardziej zaawansowanych umiejętności, a także naraża na większe zmęczenie. Nowożeńcy muszą się także liczyć z tym, że organizacja noclegów dla kapeli pochłonie większe koszty niż zakwaterowanie jednego didżeja.

Częstotliwość i długość przerw – zespół na wesele a didżej

Wykonywanie muzyki na żywo wiąże się z szybszym i większym zmęczeniem niż odtwarzanie muzyki przez didżeja. Dlatego zespół potrzebuje częstszych i dłuższych przerw. Jeśli w tym czasie nie zapewni muzyki z płyt, goście mogą się wtedy nudzić lub odczuwać skrępowanie podczas jedzenia posiłków.

Wolne terminy

Zdecydowanie łatwiej jest znaleźć wolny termin na usługi didżeja. Zespoły weselne często mają zajęty kalendarz nawet na najbliższe kilka lat. Dlatego narzeczeni zdecydowani na wynajęcie kapeli muzycznej powinni jak najszybciej po oświadczynach rozpocząć poszukiwania odpowiedniej kapeli.

Efekty wizualne, czyli jak zorganizować nowoczesne wesele i z kim?

Wybór didżeja na wesele może być wskazany w przypadku tych par młodych, którym zależy na widowiskowych efektach wizualnych podczas wesela. Didżeje często oferują swoim klientom w cenie usługi lub za dodatkową opłatą zsynchronizowaną z muzyką grę świateł czy efekt unoszącego się w powietrzu ciężkiego dymu. Pozwala to stworzyć podczas imprezy nietuzinkowy klimat, który zostanie uwieczniony na zdjęciach z wesela. Niejeden didżej weselny ma również w swojej ofercie telebimy czy rzutniki, za pomocą których można wyświetlić gościom film czy prezentację zdjęć, np. z młodości panny młodej i pana młodego.

Kwestie formalne

Zarówno w przypadku wesela z zespołem, jak i didżejem konieczne jest zawarcie pisemnej umowy, która reguluje zasady współpracy. Jeśli nowożeńcy zdecydują się na didżeja weselnego, wtedy powinni upewnić się, która strona jest zobowiązana do uregulowania opłat ZAIKS w związku z wykorzystaniem podczas imprezy utworów objętych prawem autorskim. Czasami licencję ma wykupioną właściciel sali weselnej. W przeciwnym razie warto zapytać o tę sprawę. Dzięki temu para młoda może uniknąć niepotrzebnego stresu związanego z ewentualną kontrolą w tym ważnym dniu.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet