Zmarszczki pod oczami, na czole i wokół ust postarzają kobiecy wygląd. Oto, jak z nimi walczyć. Zasady pielęgnacji twarzy po 50. roku życia

Katarzyna Dębek
Pielęgnacja twarzy po 50. roku życia i walka ze zmarszczkami nie jest skomplikowana i trudna. Istnieje wiele domowych sposobów, które zadbają o dojrzałą cerę.
Pielęgnacja twarzy po 50. roku życia i walka ze zmarszczkami nie jest skomplikowana i trudna. Istnieje wiele domowych sposobów, które zadbają o dojrzałą cerę. Freepik
Zmarszczki prędzej czy później dopadną każdego z nas. Nie ważne, czy jesteś kobietą, czy mężczyzną. To jednak nie oznacza, że nie warto nic z nimi robić. Wręcz przeciwnie! Walkę z oznakami starzenia rozpocznij od odpowiedniej pielęgnacji twarzy. Oto sprawdzone domowe sposoby i przepisy na skuteczne maseczki.

Spis treści

Zmarszczki i ich rodzaje. Dlaczego się pojawiają?

Głównymi sprawcami pojawiania się zmarszczek są upływający czas, genetyka, styl życia, stres oraz nieodpowiednia pielęgnacja skóry szyi, dekoltu i twarzy. Wraz z wiekiem skóra przestaje produkować sprawnie kolagen, który odpowiada za jej jędrność i regenerację. Ulega za to coraz większym uszkodzeniom, którym sprzyja zwłaszcza niestosowanie kremów z filtrem w przypadku ekspozycji twarzy na słońce.

To Cię zainteresuje: Luksusowa pielęgnacja skóry. Szafran skutecznie walczy ze zmarszczkami i przebarwieniami. Zobacz przepisy na kosmetyki z szafranem

Jakie wyróżniamy rodzaje zmarszczek?

  • Suche, zwane również papierkowymi, które są konsekwencją kiepskiego nawilżenia skóry.
  • Elastotyczne – pojawiają się w przypadku nadmiernej ekspozycji twarzy i szyi na promieniowanie ultrafioletowe.
  • Szkorbutowe, palacza – występują u osób, które przez wiele lat palą tytoń.
  • Senne – objaw miłośniczek spania na brzuchu i przykładania twarzy do poduszki.
  • Mimiczne – wynikające z ruchów mięśni twarzy, które wyrażają emocje (np. marszczenie czoła, śmiech, podnoszenie brwi).
  • Grawitacyjne – stanowią efekt uboczny działania siły grawitacji, która od urodzenia działa na skórę. Pojawiają się około 40. roku życia, najczęściej pod postacią tzw. bruzd nosowo-wargowych i tzw. linii smutku.
  • Ortostatyczne – pojawiają się najczęściej na szyi, a ich wielkość, liczba i widoczność uzależniona jest od genów, na które nie mamy wpływu.
  • Starcze – są konsekwencją naturalnego procesu starzenia się tkanek, spadku jędrności skóry i osłabienia włókien kolagenowych i elastynowych.

Domowe sposoby na zmarszczki

Do pielęgnacji skóry i walki z jej niedoskonałościami, takimi jak zmarszczki, od pokoleń wykorzystywane są kremy przeciwzmarszczkowe i produkty spożywcze. Zobacz domowe sposoby z ich użyciem, które pomogą ci walczyć z efektami starzenia się.

  • Maseczka z surowego jajka – do jej wykonania oprócz wyparzonego jaja potrzebny będzie naturalny twarożek (jedna łyżka) i słodka śmietana (jedna łyżka). Wszystkie składniki należy ze sobą wymieszać i nałożyć na oczyszczoną skórę twarzy. Miksturę pozostawić na około 20 minut i zmyć letnią wodą.
  • Maseczka z ananasa – do jej przygotowania potrzebny będzie sok wyciśnięty ze świeżego ananasa (trzy łyżki), oliwa z oliwek (jedna łyżeczka) i płatki owsiane. Produkty wymieszać i nałożyć na twarz na około 20 minut. Po upływie tego czasu delikatnie zmyć letnią wodą. Z ananasa, np. miąższu zmiksowanego na papkę, można również wykonywać okłady na twarz. Owoc ten to źródło witaminy C, która ujędrnia skórę, ale przede wszystkim zawiera enzym złuszczający naskórek, bromelainę.
  • Maseczka z aloesu jest bardzo łatwa do wykonania. Jedynie co potrzebujesz do jej przyrządzenia, to odrobinę świeżego żelu z tej rośliny. Należy równomiernie go rozprowadzić go na twarzy. Dobrym sposobem na walkę ze zmarszczkami jest też picie soku z aloesu, ale uzyskanego z samego miąższu. Wystarczy spożywać 50 mililitrów tego specyfiku godzinę przed posiłkiem.
  • Olej kokosowy idealnie sprawdzi się do walki ze zmarszczkami zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie, ponieważ jest idealny do masażu, a nierafinowany zwalcza bakterie i zapobiega wypryskom. Wystarczy kilka jego kropel wmasować w skórę twarzy i szyi przez kilka minut. Olej pozostawić na noc. Taki zabieg najlepiej wykonywać regularnie przed położeniem się spać. Równie dobrze przeciwzmarszczkowo działają inne oleje i olejki, które są bogatsze w odżywcze składniki, takie jak arganowy, lniany i rycynowy, czy z konopi.

Domowe maseczki i zawarte w nich składniki odżywcze mogą skutecznie pomoc w walce ze zmarszczkami twarzy, szyi i dekoltu. Przy regularnym stosowaniu linie staną się mniej widoczne, a twarz będzie bardziej gładka i odżywiona. Wspomagająco można także wykonywać masaż oraz jogę twarzy. Metody te ujędrnią skórę, spłycą zmarszczki i przedłużą młodość cery.

Zobacz: Taping twarzy to sposób na młodszy wygląd. Zobacz, jak się pozbyć m.in. zmarszczek i podwójnego podbródka dzięki kinesiotapingowi

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szeremeta odrzuciła pół miliona

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet