Zmiana definicji zgwałcenia nie tak szybko? Senat proponuje roczne vacatio legis. „Półroczny byłby wystarczający”

Lidia Lemaniak
Senat opowiedział za nowelizacją Kodeksu karnego z poprawką zakładającą, że zmieniona definicja gwałtu wejdzie w życie rok po opublikowaniu przepisów. Czy potrzebne jest aż roczne vacatio legis? O tym portal i.pl rozmawiał z wiceprzewodniczącą Nowej Lewicy, posłanką Anitą Kucharską-Dziedzic.

Spis treści

Zmiana definicji zgwałcenia. Senat chce aż rocznego vacatio legis

Senat w środowym głosowaniu opowiedział się za nowelizacją Kodeksu karnego z poprawką zakładającą, że zmieniona definicja gwałtu wejdzie w życie rok po opublikowaniu przepisów. Nowelizację Kodeksu karnego z poprawką wydłużającą vacatio legis z sześciu miesięcy do roku poparło 69 senatorów, trzech było przeciwnych, a 18 wstrzymało się od głosu.

Senator sprawozdawca prac komisji Joanna Sekuła (KO) podczas debaty powiedziała, że wydłużone do 12 miesięcy vacatio legis ma dać czas sędziom, prokuratorom, policjantom i środowisku naukowemu na zapoznanie się z nowymi przepisami.

Ważna zmiana w prawie. Jest nowa definicja gwałtu

Ważna zmiana w prawie. Jest nowa definicja gwałtu

Sejm znowelizował kodeks karny. Jednym z elementów nowych przepisów jest zmiana definicji zgwałcenia.

Adam Kielar
Adam Kielar

Na czym polega zmiana definicji zgwałcenia?

Według nowelizacji z 28 czerwca 2024 roku za zgwałcenie uznawane będzie doprowadzenie innej osoby do obcowania płciowego przemocą, groźbą bezprawną, podstępem lub w inny sposób, mimo braku zgody. Obecny zapis w Kodeksie karnym brzmi: „kto przemocą, groźbą bezprawną lub podstępem doprowadza inną osobę do obcowania płciowego, podlega karze pozbawienia wolności od lat dwóch do 15”.

Roczne vacatio legis to za długo?

Posłanka Lewicy Anita Kucharska-Dziedzic pytana przez i.pl o to, dlaczego do nowelizacji Kodeksu karnego zostało wprowadzone roczne vacatio legis i czy potrzebne jest tak długie, powiedziała, że tłumaczone to było tym, „żeby się dobrze przygotować do tych zapisów, które miały być w dodatkowych poprawkach”. – Finalnie dodatkowe poprawki nie zostały przygotowane, więc – de facto – vacatio legis jest teraz trochę za długie. Sejm zajmie się tą sprawą po przerwie wakacyjnej i będzie to decyzja Komisji ds. Zmian w Kodyfikacjach – mówiła.

Pytana o to, czy jako posłanka zajmująca się zmianą definicji zgwałcenia, popiera aż roczne vacatio legis, odpowiedziała, że niekoniecznie. – Uważam, że jest ono zbyt długie. Na etapie prac sejmowych twierdziliśmy, że wydłużenie vacatio legis do pół roku jest optymalne i sądzę, że przy tego typu zmianach ono wystarczy, zważywszy na to, że ta zmiana już nam porządkuje zapisy w Kodeksie karnym, które jakby już funkcjonowały w nim, jako domyślne. Mamy kilka wykładni Sądu Najwyższego, jak należy rozumieć artykuły 197 i 198 Kodeksu karnego i jedna z tych wykładni już funkcjonowała. Myślę więc, że duża część zarówno organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości do tej wykładni zaglądała, a teraz będzie to miała jasno napisane w Kodeksie karnym – tłumaczyła.

Anita Kucharska-Dziedzic zaznaczyła, że „półroczny okres vacatio legis byłby wystarczający, ale jak zdecyduje Sejm, okaże się w piątek”.

Zmiana definicji gwałtu i wyższe kary za przestępstwo? Oto szczegóły

Zmiana definicji gwałtu i wyższe kary za przestępstwo? Oto szczegóły

W środę w Sejmie odbywa się drugie czytanie projektu nowelizacji kodeksu karnego dotyczącego definicji zgwałcenia i wymiaru kary za ten czyn. O szczegółach dotyczących zmiany definicji gwałtu portal i...

Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak

Prezydent Andrzej Duda podpisze nowelizację Kodeksu karnego?

Pytana zaś o to, czy jej zdaniem prezydent Andrzej Duda podpisze ustawę zmieniającą definicję zgwałcenia, odpowiedziała, że jest pełna nadziei. – Zważywszy na to, jakie były wyniki głosowania w Sejmie, bo przypominam, że w Sejmie za tą zmianą zagłosowało aż 335 posłów, przeciwko było 44, a 47 wstrzymało się od głosu, natomiast w Senacie za zagłosowało 69 senatorów, a przeciwko było tylko trzech, to te wyniki wskazują na to, że jest to projekt przyjęty ponad wszelkimi podziałami na kobiety czy mężczyzn, na „prawaków” czy „lewaków”, na koalicję rządzącą i opozycję. To jest projekt, który został wsparty ponad podziałami – tłumaczyła.

Czy uda zmienić się definicję gwałtu? Do Sejmu trafił poselski projekt ustawy

Czy uda zmienić się definicję gwałtu? Do Sejmu trafił poselski projekt ustawy

Do Sejmu wpłynął poselski projekt nowelizacji kodeksu karnego. Głównym założeniem jest zmiana definicji gwałtu oraz kategorii prawnej tego rodzaju napaści seksualnej. W projekcie uwzględniono również ...

Damian Kelman
Damian Kelman
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

w
wiki
Będzie się działo. Połowa niewinnych facetów pójdzie siedzieć. Wystarczy że z.d.z.i.r.a nie dostanie kasy, albo obudzi się z wyrzutami sumienia. Rzuci fałszywe oskarżenie i facet ma przechlapane, bo to on będzie musiał udowodnić niewinność.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet