„Żywicielka” to książka skierowana do czytelników powyżej 10. roku życia, chociaż może także poruszyć dorosłych odbiorców. Bohaterką powieści jest jedenastoletnia Parvana, Afganka, która po przejęciu Kabulu przez talibów zamieszkuje wraz z rodziną skromny pokój w jednym ze zniszczonych podczas bombardowania budynków. Gdy ojciec Parvany zostaje aresztowany za posiadanie zagranicznego wykształcenia, rodzina dziewczynki pozostaje bez środków do życia. Ponieważ kobietom i dziewczynom nie wolno pracować, Parvana przebiera się za chłopca, aby znaleźć zatrudnienie i utrzymywać najbliższych.
Książka Deborah Ellis stała się światowym bestsellerem i została przetłumaczona na wiele języków, m.in. na język polski. W 2017 r. publikacja Deborah Ellis doczekała się ekranizacji w wersji animowanej. Film „Żywicielka” w reżyserii Nory Twomey w 2018 r. zdobył nagrodę Annie jako najlepszy pełnometrażowy niezależny film animowany oraz 21 nominacji do innych nagród, m.in. nominację do Oscara jako najlepszy długometrażowy film animowany i nominację do Złotych Globów w kategorii „Najlepszy film animowany”.
Środki uzyskane ze sprzedaży nowego wydania „Żywicielki” w Polsce w pierwszej kolejności trafią do Grupy Granica – organizacji pozarządowych działających na granicy polsko-białoruskiej. W dalszej kolejności Wydawnictwo Mamania przekaże fundusze Fundacji Ocalenie, która pomaga uchodźcom, imigrantom i repatriantom obu płci w Polsce.
– Kiedy jako wydawnictwo dowiedzieliśmy się o ponownym przejęciu władzy przez talibów w Afganistanie, postanowiliśmy przypomnieć polskim czytelniczkom i czytelnikom „Żywicielkę” – historię afgańskiej dziewczynki, której życie zmienia się pod rządami talibów, dziewczynki, która w innych okolicznościach mogłaby być koleżanką z klasy naszych córek. W tym samym czasie na polsko-białoruskiej granicy wybuchł humanitarny kryzys migracyjny. Nie chcąc tylko patrzeć biernie na tę sytuację, postanowiliśmy, że cały dochód wydawnictwa ze sprzedaży „Żywicielki” przekażemy organizacjom pozarządowym, które wspierają uchodźców – mówi Emilia Rydel z Wydawnictwa Mamania.
Temat poruszany w „Żywicielce” jest bardzo aktualny. Również sama autorka, Deborah Ellis – wielokrotnie nagradzana pisarka, feministka i aktywistka – traktuje go niezwykle poważnie. Kanadyjska autorka od lat wspiera organizacje działające na rzecz kobiet i dzieci, przekazując na nie większość swoich dochodów z praw autorskich. Wspierała m.in.: Canadian Women for Women in Afghanistan, Street Kids International, the Children in Crisis Fund of IBBY czy UNICEF.
Warto przeczytać również:
Deborah Ellis ma na swoim koncie ponad 30 książek oraz liczne nagrody, m.in. Governor General’s Literary Award, Ruth Schwartz Award, Middle East Book Award, Sweden’s Peter Pan Prize, Jane Addams Children’s Book Award i Vicky Metcalf Award. W 2015 r. honorarium ze sprzedaży „Żywicielki” przekazała na rzecz Canadian Women for Women in Afghanistan, organizacji wspierającej projekty edukacyjne na rzecz kobiet i dzieci z Afganistanu. Na działalność organizacji pozarządowych przeznaczyła już milion dolarów uzyskanych z praw autorskich do książki.
– My w Mamanii też traktujemy tę publikację misyjnie. Do tej pory przekazaliśmy jako darowiznę tysiąc egzemplarzy poprzedniego jej wydania w Polsce Amnesty International i Centrum Edukacji Obywatelskiej, aby wspierać ich edukacyjną misję wśród młodzieży – podsumowuje Emilia Rydel.
Autor: Deborah Ellis
Tytuł: Żywicielka
ISBN: 978-83-66997-51-6
Liczba stron: 400
Oprawa: twarda
Premiera: 5 listopada 2021
Wydawnictwo: Mamania
Wymiary: 143x205 mm
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Smaszcz i Kaczorowska wyśmiane przed premierą "Królowej przetrwania"? Tak je nazwali!
- Znamy cenę zgody Górniak i Steczkowskiej! Mają swoje wymagania
- Tak Kaczorowska okłamuje fanki! Nosi przechodzone ubrania, targa siaty po ulicy!
- Miller wyzywał ludzi, teraz się tłumaczy: "nie używają mózgu". Wideo tylko u nas