10 sposobów na udany seks - jak skutecznie podnieść libido?
Co robić, by mieć większą ochotę na seks i łatwiej osiągać orgazm? Sprawdź, jak styl życia i dieta wpływają na libido, potencję i satysfakcję w łóżku. Przedstawiamy patenty, których skuteczność potwierdzono w badaniach naukowych.
Libido to inna nazwa dla popędu seksualnego, czyli chęci i gotowości do intymnych zbliżeń. We współczesnym świecie ma tylu „wrogów”, że o ochotę na seks nieraz trzeba wręcz się starać. Przeszkadza nam głównie zmęczenie, brak czasu i psychiczna presja. Często wystarczy jednak zadbać o te obszary, wspólne zajęcia i dobrą dietę, by poczuć przypływ ochoty na miłość. Co więc pomaga zacieśnić fizyczną więź z partnerem?
Bliskość
Emocjonalna i fizyczna bliskość to warunek udanych zbliżeń zwłaszcza w przypadku kobiet. Jej podtrzymaniu sprzyja okazywanie sobie uczuć i dobra komunikacja w związku, szczególnie w kwestiach intymnych. Im łatwiej partnerom rozmawiać o seksie, tym większą czerpią z niego przyjemność. To kwestia, która decyduje o satysfakcji łóżkowej szczególnie u par o długim stażu. Co więcej, wbrew powszechnym przekonaniom jakość seksu nie musi z czasem się zmniejszać. Owszem, poziom libido naturalnie spada, bo jako stan wyjątkowy zakochanie nie może trwać wiecznie, jednak gdy związek przetrwa próbę czasu, zdolność osiągania orgazmu u kobiet wcale nie maleje, a często się zwiększa. Ich partnerzy czują natomiast rosnące zadowolenie ze związku, w tym z przyjemności swoich partnerek.
Relaks
Regularny relaks to skuteczny sposób na codzienne stresy. Ciągłe napięcie psychiczne jest nie tylko częstą przyczyną zaburzeń hormonalnych, ale też sprawia, że seks jest ostatnią rzeczą, na którą ma się ochotę. Pod wpływem wydzielanego wtedy kortyzolu zmniejsza się też ukrwienie narządów wewnętrznych, co ogranicza zdolność do erekcji i osiągania orgazmu. Najlepszym wstępem do łóżkowych igraszek jest więc wspólne odprężanie się, służące również pogłębianiu bliskości.
Dobry sen
Dłuższy sen najczęściej oznacza większą ochotę na seks – u kobiet efekt taki zapewnia już nawet dodatkowa godzina odpoczynku dziennie. Wysypianie się pomaga chronić się przed nadmiernym wydzielaniem hormonu stresu – kortyzolu, a dzięki temu przywrócić do normy zmniejszoną produkcję testosteronu u przemęczonych mężczyzn. Choć jednak wspólne spanie to podstawa utrzymania bliskości, w przypadku związku z chrapiącym partnerem może działać odwrotnie. Jeśli mężczyzna chrapie, sam też może budzić się rano zmęczony, bo problem ma często źródło w zaburzeniach oddychania (i grozi poważnymi konsekwencjami dla zdrowia). Najlepiej więc znaleźć jego medyczne rozwiązanie, by móc cieszyć się wspólnym czasem spędzanym w łóżku.