1 z 15
Wiele osób ignoruje zalecenia epidemiologów związane z...
fot. georg-eiermann/unsplash.com

13 mitów o koronawirusie – sprawdź, w które informacje nie należy wierzyć!

Wiele osób ignoruje zalecenia epidemiologów związane z ochroną przed koronawirusem. Ryzyko zarażenia się nim rośnie tym bardziej, a zwiększająca się liczba potwierdzonych przypadków już teraz odzwierciedla przewidywany jesienny trend związany z drugą falą zachorowań w Polsce. Warto więc wiedzieć, które z informacji powtarzanych na temat COVID-19 są nieprawdziwe, a których nie warto ignorować.

Sprawdź 13 najpopularniejszych mitów o koronawirusie i dowiedz się, jak jest naprawdę!

2 z 15
MIT!...
fot. Hvesna/pixabay.com

Maseczka nie chroni przed koronawirusem i nie warto się w niej męczyć

MIT!
Konieczność noszenia masek ochronnych to nie pomysł wyssany z palca. Choć skuteczność tego zabezpieczenia była wielokrotnie kwestionowana, dane mówią same za siebie. W analizie dostępnych informacji z randomizowanych badań kontrolnych wykazano, że stosowanie masek z różnego rodzaju materiałów wywiera silny efekt ograniczający rozprzestrzeniania się koronawirusa w populacjach.

Jak natomiast pokazały wyniki prac Uniwersytetu Kalifornii w Davis, zarówno maski chirurgiczne, jak i te filtrujące, znacząco zmniejszają liczbę cząsteczek wyrzucanych z ust w postaci aerozolu w trakcie oddychania, mówienia czy kasłania. Redukcja ich emisji wynosi co najmniej 90 procent. Dodatkowo dobrej jakości maski mogą blokować nawet 80 proc. cząstek koronawirusa pochodzących z zewnątrz. Ponieważ jednak patogen zostaje w nich uwięziony, wymagają częstego zmieniania i/lub dezynfekcji bądź prania.

W przypadku masek tekstylnych, w tym tych domowej roboty, problemem okazała się jednak duża liczba uwalnianych w powietrze mikrowłókien, które mogą przenosić koronawirusa. Maski takie powinny być jak najczęściej prane. W miarę możliwości zwłaszcza grubsze maski materiałowe warto wymienić na chirurgiczne, ponieważ stawiając opór przy oddychaniu sprawiają, że więcej cząstek wydostaje się na zewnątrz poprzez nieszczelności wokół twarzy.

Warto przy tym pamiętać, że zarażać koronawirusem mogą również osoby nie wykazujące objawów infekcji. W przestrzeni publicznej maski powinni nosić więc wszyscy.

3 z 15
MIT!...
fot. ali-a/pixabay.com

Dzieci nie muszą chronić się przed wirusem tak, jak dorośli, bo się nie zarażają

MIT!
Koronawirus może przenieść się na każdego niezależnie od wieku, a dzieci chorują inaczej niż osoby dorosłe – choć rzeczywiście rzadziej. Najmłodsi często przechodzą jednak infekcję bezobjawowo bądź mają symptomy łagodne lub całkiem nietypowe, jednak zakażenie stanowi poważne zagrożenie dla ich przyszłego zdrowia.

Wykazano między innymi, że nawet przy braku objawów ze strony układu układu oddechowego koronawirus może wywoływać tzw. zespół wielonarządowego zapalenia u dzieci (MIS-C). Jest on podobny do tego, jaki obserwuje się w chorobie Kawasakiego, i może prowadzić do uszkodzeń mięśnia sercowego, a także do rozwoju tętniaka.

Co więcej, dzieci odczuwają objawy infekcji koronawirusem przez dłuższy czas i dłużej mogą zarażać. Rozsiewają patogen nawet nie mając symptomów zakażenia, a na dodatek u maluchów poniżej 5. roku życia stwierdza się nawet 100 razy więcej cząstek patogenu niż u dorosłych. Oznacza to istotne ryzyko rozwoju COVID-19 u wszystkich osób, z którymi mają kontakt, w tym również innych dzieci. Niestety, najczęściej nie noszą maseczek i rękawiczek, choć dotykają wszystkiego w sklepach i z racji wieku nie mają nawyku unikania kontaktu dłoni z ustami czy nosem.

4 z 15
MIT!...
fot. congerdesign/pixabay.com

Dystans 1,5 metra zapewnia ochronę przed COVID-19

MIT!
Zachowywanie dystansu społecznego w miejscach publicznych to skuteczny sposób na ograniczenie liczby zachorowań. Jednak zalecana odległość między ludźmi może nie być wystarczająca, by zapewnić spodziewany stopień ochrony przed COVID-19.

Podczas gdy odstęp 1,5-2 metrów jest wskazaniem realnym do spełnienia, badania pokazują, że „zasięg rażenia” koronawirusem może wynosić nawet 5-8 metrów.

Jeżeli ktoś zainfekowany kaszle i kicha bez maseczki na twarzy, pozostawia w powietrzu aerozol śliny i wydzielin zawierających wirusa SARS-CoV-2 nawet na 10 minut. Jednak źródłem zakażenia jest również rozmowa czy oddychanie, i to nawet w przypadku osoby bezobjawowej, która ma koronawirusa w nabłonku dróg oddechowych.

W obliczu tych doniesień w przestrzeniach publicznych należy starać się zachować jak największy dystans społeczny, nie zaniedbując przy tym obowiązku zakrywania ust i nosa.

Kontynuuj przeglądanie galerii
Dalej

Polecamy

Ogromna marmurowa wanna i stylowa kuchnia. Oto dom Małgorzaty Sochy

Ogromna marmurowa wanna i stylowa kuchnia. Oto dom Małgorzaty Sochy

Sweter z wełną za niecałe 40 złotych! Spójrz na te ciepłe i miękkie ubrania

Sweter z wełną za niecałe 40 złotych! Spójrz na te ciepłe i miękkie ubrania

Wiek to tylko liczba! Te Polki po 65. roku życia nadal podbijają show-biznes

Wiek to tylko liczba! Te Polki po 65. roku życia nadal podbijają show-biznes

Zobacz również

Od ślubu do rozwodu w ekspresowym tempie. Historie polskich celebrytów

Od ślubu do rozwodu w ekspresowym tempie. Historie polskich celebrytów

Jej marzeniem było stworzenie rodziny. Została jedną z najpiękniejszych aktorek

Jej marzeniem było stworzenie rodziny. Została jedną z najpiękniejszych aktorek