Spis treści
Polka wśród najlepszych uczniów na świecie
Global Students Prize to międzynarodowa nagroda, którą otrzymują najlepsi uczniowie i studenci z całego świata. Polka – Oliwia Raniszewska – jest jedną z jej finalistek. W 2023 oprócz uczennicy ze Świecia nominowano zaledwie kilka innych osób z naszego kontynentu.
Oliwia Raniszewska od zawsze fascynowała się biologią i chętnie rozwijała swoje zainteresowania. Realizowała projekty, brała udział w zajęciach wspólnie ze studentami UMK. W trakcie pandemii COVID-19 zaczęła prowadzić edukacyjny kanał na YouTubie. Współprowadziła także kurs „Żywa biologia” wspomagający uczniów w przygotowaniach do biologicznych konkursów wojewódzkich.
W grudniu 2020 roku rozpoczęła pracę nad „Aquacollectorem”, czyli urządzeniem do zbierania i utylizacji syntetycznych zanieczyszczeń. Za ten projekt zdobyła 3. miejsce w Konkursie Explory. Z kolei w październiku 2021 roku Oliwia stała się liderką projektu „Skin Preventer”, czyli systemu wykorzystującego sztuczną inteligencję do wspomagania diagnostyki zmian skórnych.
Oliwia Raniszewska: „Najważniejsze to uwierzyć w siebie”
O osiągnięciu młodej Polki poinformował w mediach społecznościowych popularyzator nauki dr Maciej Kawecki.
– Oliwia Raniszewska ze Świecia w wieku 19 lat jako jedyna Polka i jedna z zaledwie kilku osób z Europy znalazła się na liście 50 najlepszych uczniów/studentów na świecie – czytamy. – […] TOP 50 Global Students Prize […] to jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień tego typu na świecie, o którym w tym roku pisze nawet The Economic Times.
Poinformował również, że Oliwia wraz z innymi wolontariuszami organizuje w Gdańsku akcję społeczną, promującą profilaktykę kontroli zmian skórnych oraz zasady zdrowego korzystania ze słońca. 19-latka od października rozpoczyna z kolei studia na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. O swoim sukcesie opowiedziała w lokalnym portalu swiecie24.pl.
– Najważniejszą rzeczą jest to by uwierzyć w siebie i nie ograniczać swojego myślenia do tego, że kiedy jestem z małego miasta i nie mam rodziców, którzy są lekarzami czy naukowcami, to nie mogę nic więcej osiągnąć. Sama początkowo bardzo się hamowałam. Drugą rzeczą, o której warto pamiętać, jest to, że porażki są potrzebne w życiu, bo uczą pokory i wytrwałego dążenia do celu – mówiła Oliwia Raniszewska.