2024 to rok przestępny. Czy to będzie magiczny, czy może pechowy czas? Zobacz, czego lepiej nie robić w tym roku

Katarzyna Dębek
Co to znaczy, że rok jest przestępny? Te nadchodzące dni wzbudzają u ludzi niepokój. Sprawdź dlaczego.
Co to znaczy, że rok jest przestępny? Te nadchodzące dni wzbudzają u ludzi niepokój. Sprawdź dlaczego. Nora Carol Photography/Getty Images
Przesądy związane z rokiem przestępnym mogą bardzo dużo powiedzieć, jakie będą nadchodzące miesiące. 2024 rok będzie miał 366 dni, a to oznacza, że luty będzie dłuższy, niż zazwyczaj. Okazuje się, że wielu ludzi boi się tego bardziej niż piątku 13., a dla niektórych osób to wyczekiwany czas. Zobacz, co to znaczy, że rok jest przestępny i czego lepiej nie robić w tym okresie.

Spis treści

Wypada raz na 4 lata. Kiedyś wierzono, że rok z liczbą 366 dni wiąże się z pasmem nieszczęść i pogorszeniem stanu zdrowia. Unikano także wielu rzeczy. Chociaż nie dla wszystkich był to taki zły czas. Dla pewnej grupy społecznej 29 lutego był wielką szansą na zmiany w ich życiu.

Co to znaczy, że rok jest przestępny?

Rok przestępny powstał po to, aby dopasować go do roku zwrotnikowego. Jak podaje Wikipedia:

Występuje wyłącznie w kalendarzach o rachubie opartej na obiegu Ziemi dookoła Słońca lub o rachubie kombinowanej (Księżyc i Słońce). Przykłady lat przestępnych: 2016, 2020, 2024, 2028 czy 2032.

Kiedyś obowiązywał kalendarz słowiański – oparty na cyklach księżyca. Obecnie jest to kalendarz gregoriański bazujący na Słońcu. W związku z tym, co 4 lata rok ma 366 dni, a tym dodatkowym jest właśnie 29 lutego.

Czy rok przestępny jest pechowy?

W niektórych krajach uważa się, że rok przestępny jest wyjątkowo pechowy. W Anglii wierzy się, że w tym czasie umiera wyjątkowo dużo ludzi. Z kolei w Grecji, nikt w tym roku nie chce brać ślubów, bo zakończą się rozwodem. Szkoci wierzą, że osoby urodzone 29 lutego będą skazane na życie pełne cierpienia i niepowodzeń. Rok przestępny nie jest także dobry dla rolników – mówią o tym szkoccy farmerzy, ale także i niemieccy. Rok przestępny miał przynosić pogorszenie stanu zdrowia, nieuleczalne choroby, wypadki, samobójstwa, nieprzychylność w interesach.

Okazuje się, że w roku przestępnym szczególnie trzeba uważać na jedną datę, a mianowicie na 29 lutego. W tym dniu wszystko się może wydarzyć. Ludzie bali się wychodzić ze swoich domów, jednak w ciągu tego dnia do wypadków dochodziło nawet w czterech ścianach. Dzieci urodzone w tym dodatkowym dniu w roku, czeka życie pełne niepowodzeń i cierpienia. Jednak pomimo wielu złych i nieprzychylnych tej dacie zabobonów, 29 lutego był dobry dla panien. To właśnie w tym wyjątkowym dniu miały one szanse wziąć sprawę w swoje ręce i oświadczyć się ukochanemu.

Czego nie robić w roku przestępnym?

Przesądów związanych z rokiem przestępnym, jak widać, jest wiele. Istnieją także przestrogi, czego lepiej w ciągu tych 366 dni nie robić, oto one:

  • nie brać ślubu,
  • nie przeprowadzać się,
  • nie kupować nowego mieszkania,
  • nie zmieniać pracy,
  • nie rodzić dzieci.

Wszystko, co rozpocznie się w roku przestępnym, prawdopodobnie prędko się zakończy. Dlatego rodzice nowo narodzonych dzieci bardzo szybko je chrzcili, co miało im zapewnić ochronę przed nieszczęściami i tragediami.

Masz okazję na szczęście

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kobieta

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet