3 powody, dla których zaczniesz myć pędzle i gąbki do makijażu. Nie spodziewasz się, co można w nich znaleźć. Zobacz, jak prawidłowo je myć

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Pędzle i gąbki do makijażu nie powinny być przechowywane w łazience.
Pędzle i gąbki do makijażu nie powinny być przechowywane w łazience. Emma Bauso/Pexels
Pędzle i gąbki to akcesoria, które towarzyszą nam przy codziennym wykonywaniu makijażu. Jednak nie każdy zastanawia się na tym, że używając ich każdego dnia, nakłada na twarz także... bakterie i grzyby. To właśnie one mogą przyczyniać się do występowania wyprysków i podrażnień skóry. Dlatego konieczne jest regularne czyszczenie i odpowiednie przechowywanie pędzelków i gąbeczek. Sprawdź, jak prawidłowo to robić.

Spis treści

Pięć domowych sposobów na czyszczenie pędzelków i gąbek do makijażu

Pierwsza zasada właściwej pielęgnacji pędzli dotyczy ich przechowywania. Nie powinny znajdować się one w łazience, ale w suchym pomieszczeniu, w którym nie będą narażone na namiar wilgoci w powietrzu. Sprzyja on bowiem namnażaniu się drobnoustrojów.

Ponadto warto mieć kilka pędzli i gąbek do podkładu na zmianę. Da nam to możliwość regularnego dbania o akcesoria do makijażu i czas na to, aby mogły wyschnąć. Należy pamiętać o tym, że nie są one niezniszczalne i należy je regularnie wymieniać, w szczególności te najbardziej narażone na obecność grzybów i bakterii, czyli gąbeczki do nakładania podkładu.

  1. Mydło lub szampon – zwilżamy pędzel pod strumieniem bieżącej, letniej wody. Na dłoni rozcieramy odrobinę mydła lub szamponu, następnie delikatnie pocieramy włosiem do czasu pozbycia się wszystkich zanieczyszczeń. Spłukujemy.
  2. Olej/oliwa z mydłem – w naczyniu łączymy kilka kropli oleju z kilkoma kroplami mydła. Płuczemy w nim pędzel, następnie myjemy go w samym mydle i spłukujemy pod bieżącą wodą. Ten sposób jest polecany szczególnie do pędzelków używanych do tłustszych kosmetyków, np. szminek.
  3. Rękawice i podkładki do mycia pędzli – specjalna rękawica/podkładka wykonana z silikonu ma różne wypustki, które ułatwiają mycie. Zwilżamy ją wodą, nakładamy porcję mydła lub szamponu, pocieramy włosiem pędzla, a następnie spłukujemy pod bieżącą wodą.
  4. Kąpiel w wodzie z mydłem – myjąc kilka gąbek na raz, najpierw możemy namoczyć je w wodzie (w misce lub umywalce), do której dodamy kilka kropli mydła lub szamponu. Wystarczy jedynie dociskać je do dna i ściskać, aby nasiąkły wodą z płynem. Następnie należy dokładnie opłukać je pod bieżącą wodą i odsączyć z nadmiaru wilgoci.
  5. Kostka mydła – najprostszą i jednocześnie skuteczną metodą mycia pojedynczej gąbki do makijażu jest pocieranie nią o zwilżoną kostkę mydła i wypłukanie pod bieżącą, letnią wodą.

Na koniec mycia pędzli zawsze należy odcisnąć namiar wody z pomocą ręcznika papierowego i zdezynfekować je odpowiednim środkiem odkażającym. Wystarczy wylać niewielką ilość na papierowy ręcznik i delikatnie dociskając pędzel, wymyć w nim włosie.

Jak suszyć pędzle? Nigdy nie należy robić tego na słońcu ani przy kaloryferze. Wystarczy ułożyć je tak, aby włosie nie dotykało powierzchni, np. na brzegu stołu i miało zapewniony dopływ powietrza. Gąbki można położyć na papierowym ręczniku i pozostawić do całkowitego wyschnięcia.

Jak często należy myć pędzle do makijażu, a jak często czyścić gąbki?

Gąbki i pędzie do podkładu powinny być myte codziennie. W szczególności osoby o skórze delikatnej oraz skłonnej do trądziku muszą dbać o czystość akcesoriów do makijażu, aby nie doprowadzać do wtórych infekcji skóry.

Pędzle suche – używane do nakładania sypkiego pudru, różu do policzków w kamieniu, cieni do powiek – można myć codziennie, a najrzadziej co 2-3 dni.

Powodów do mycia pędzli i gąbek jest wiele. Potwierdzają to badania naukowe

Pędzle i gąbeczki, których używamy do wykonywania makijażu mają stały kontakt z zanieczyszczeniami, potem, sebum, martwym naskórkiem i drobnoustrojami, które znajdują się na twarzy. Jeśli nie czyścimy ich regularnie, wszystkie te zanieczyszczenia trafiają do naszych kosmetyków, a potem z powrotem na skórę.

Może to powodować m.in. zatykanie porów, a co za tym idzie pojawianie się wągrów i zaskórników. Ponadto bakterie trafiające na skórę mogą prowadzić do powstawania stanów zapalnych. A brudne, sztywne włosie oblepione resztkami kosmetyków może dodatkowo podrażniać skórę.

Brytyjscy naukowcy przeanalizowali próbki 467 produktów kosmetycznych, w tym 79 gąbek do makijażu, używanych na co dzień przez uczestników badania. Okazało się, że aż 70 do 90 proc. wszystkich tych produktów było skażonych bakteriami, a największe ich stężenie odkryto właśnie w gąbeczkach do nakładania podkładu.

Wśród bakterii znalazły się przede wszystkim bakterie S. aureus, E. coli i Citrobacter freundii, które są związane m.in. z infekcjami skóry, zatruciami pokarmowymi i infekcjami dróg moczowych.

Gąbeczki miały najwyższy wskaźnik zanieczyszczenia grzybami, wynoszący prawie 57 proc. Co niepokojące, okazało się również, że aż ponad 35 proc. badanych gąbek było używanych lub przechowywanych w łazienkach, a ponad 64 proc. z nich zostało kiedyś upuszczonych na podłogę.

Zanieczyszczenia pozostające na akcesoriach do makijażu są nie tylko niezdrowe dla skóry, ale mogą także zmieniać kolory kosmetyków i ich działanie.

Uzupełnij swoją kosmetyczkę

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowychprzemocseks
Wideo

Strona Kobiet: Przemoc seksualna wojsk rosyjskich wobec Ukrainek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet