3 powody, dla których zaczniesz myć pędzle i gąbki do makijażu. Nie spodziewasz się, co można w nich znaleźć. Zobacz, jak prawidłowo je myć

Marta Siesicka-Osiak
Pędzle i gąbki do makijażu nie powinny być przechowywane w łazience.
Pędzle i gąbki do makijażu nie powinny być przechowywane w łazience. Emma Bauso/Pexels
Pędzle i gąbki to akcesoria, które towarzyszą nam przy codziennym wykonywaniu makijażu. Jednak nie każdy zastanawia się na tym, że używając ich każdego dnia, nakłada na twarz także... bakterie i grzyby. To właśnie one mogą przyczyniać się do występowania wyprysków i podrażnień skóry. Dlatego konieczne jest regularne czyszczenie i odpowiednie przechowywanie pędzelków i gąbeczek. Sprawdź, jak prawidłowo to robić.

Spis treści

Pięć domowych sposobów na czyszczenie pędzelków i gąbek do makijażu

Pierwsza zasada właściwej pielęgnacji pędzli dotyczy ich przechowywania. Nie powinny znajdować się one w łazience, ale w suchym pomieszczeniu, w którym nie będą narażone na namiar wilgoci w powietrzu. Sprzyja on bowiem namnażaniu się drobnoustrojów.

Przetestowałyśmy akcesoria kosmetyczne z Temu. Na co warto zwrócić uwagę?

Przetestowałyśmy akcesoria kosmetyczne z Temu. Na co warto zwrócić uwagę?

Otrzymałyśmy od Temu kilka akcesoriów i podjęłyśmy się ich przetestowania. Do naszych rąk trafiły organizer na kosmetyki, maszyna do mycia pędzli, zestaw do loków i roler do twarzy. Czy się sprawdziły...

Anna Moyseowicz
Anna Moyseowicz

Ponadto warto mieć kilka pędzli i gąbek do podkładu na zmianę. Da nam to możliwość regularnego dbania o akcesoria do makijażu i czas na to, aby mogły wyschnąć. Należy pamiętać o tym, że nie są one niezniszczalne i należy je regularnie wymieniać, w szczególności te najbardziej narażone na obecność grzybów i bakterii, czyli gąbeczki do nakładania podkładu.

  1. Mydło lub szampon – zwilżamy pędzel pod strumieniem bieżącej, letniej wody. Na dłoni rozcieramy odrobinę mydła lub szamponu, następnie delikatnie pocieramy włosiem do czasu pozbycia się wszystkich zanieczyszczeń. Spłukujemy.
  2. Olej/oliwa z mydłem – w naczyniu łączymy kilka kropli oleju z kilkoma kroplami mydła. Płuczemy w nim pędzel, następnie myjemy go w samym mydle i spłukujemy pod bieżącą wodą. Ten sposób jest polecany szczególnie do pędzelków używanych do tłustszych kosmetyków, np. szminek.
  3. Rękawice i podkładki do mycia pędzli – specjalna rękawica/podkładka wykonana z silikonu ma różne wypustki, które ułatwiają mycie. Zwilżamy ją wodą, nakładamy porcję mydła lub szamponu, pocieramy włosiem pędzla, a następnie spłukujemy pod bieżącą wodą.
  4. Kąpiel w wodzie z mydłem – myjąc kilka gąbek na raz, najpierw możemy namoczyć je w wodzie (w misce lub umywalce), do której dodamy kilka kropli mydła lub szamponu. Wystarczy jedynie dociskać je do dna i ściskać, aby nasiąkły wodą z płynem. Następnie należy dokładnie opłukać je pod bieżącą wodą i odsączyć z nadmiaru wilgoci.
  5. Kostka mydła – najprostszą i jednocześnie skuteczną metodą mycia pojedynczej gąbki do makijażu jest pocieranie nią o zwilżoną kostkę mydła i wypłukanie pod bieżącą, letnią wodą.

Na koniec mycia pędzli zawsze należy odcisnąć namiar wody z pomocą ręcznika papierowego i zdezynfekować je odpowiednim środkiem odkażającym. Wystarczy wylać niewielką ilość na papierowy ręcznik i delikatnie dociskając pędzel, wymyć w nim włosie.

Jak suszyć pędzle? Nigdy nie należy robić tego na słońcu ani przy kaloryferze. Wystarczy ułożyć je tak, aby włosie nie dotykało powierzchni, np. na brzegu stołu i miało zapewniony dopływ powietrza. Gąbki można położyć na papierowym ręczniku i pozostawić do całkowitego wyschnięcia.

Pędzle do makijażu. Zobacz, jak skompletować swój idealny zestaw

Pędzle do makijażu. Zobacz, jak skompletować swój idealny zestaw

Rodzai pędzli do makijażu jest bardzo dużo. Podpowiadamy, jaki będzie najbardziej odpowiedni do nakładania pudru, a jaki do aplikacji cieni na powiekach. Radzimy również jak skutecznie czyścić pędzle ...

Jak często należy myć pędzle do makijażu, a jak często czyścić gąbki?

Gąbki i pędzie do podkładu powinny być myte codziennie. W szczególności osoby o skórze delikatnej oraz skłonnej do trądziku muszą dbać o czystość akcesoriów do makijażu, aby nie doprowadzać do wtórych infekcji skóry.

Pędzle suche – używane do nakładania sypkiego pudru, różu do policzków w kamieniu, cieni do powiek – można myć codziennie, a najrzadziej co 2-3 dni.

Błędy, które szkodzą skórze podczas mycia twarzy

Błędy, które szkodzą skórze podczas mycia twarzy

Mycie twarzy to rutynowa czynność, która jest prosta w wykonaniu, nikomu nie powinna przysporzyć większych problemów. Jak się jednak okazuje, podczas porannego i wieczornego oczyszczania buzi można po...

Katarzyna Dębek
Katarzyna Dębek

Powodów do mycia pędzli i gąbek jest wiele. Potwierdzają to badania naukowe

Pędzle i gąbeczki, których używamy do wykonywania makijażu mają stały kontakt z zanieczyszczeniami, potem, sebum, martwym naskórkiem i drobnoustrojami, które znajdują się na twarzy. Jeśli nie czyścimy ich regularnie, wszystkie te zanieczyszczenia trafiają do naszych kosmetyków, a potem z powrotem na skórę.

Może to powodować m.in. zatykanie porów, a co za tym idzie pojawianie się wągrów i zaskórników. Ponadto bakterie trafiające na skórę mogą prowadzić do powstawania stanów zapalnych. A brudne, sztywne włosie oblepione resztkami kosmetyków może dodatkowo podrażniać skórę.

Brytyjscy naukowcy przeanalizowali próbki 467 produktów kosmetycznych, w tym 79 gąbek do makijażu, używanych na co dzień przez uczestników badania. Okazało się, że aż 70 do 90 proc. wszystkich tych produktów było skażonych bakteriami, a największe ich stężenie odkryto właśnie w gąbeczkach do nakładania podkładu.

Wśród bakterii znalazły się przede wszystkim bakterie S. aureus, E. coli i Citrobacter freundii, które są związane m.in. z infekcjami skóry, zatruciami pokarmowymi i infekcjami dróg moczowych.

Gąbeczki miały najwyższy wskaźnik zanieczyszczenia grzybami, wynoszący prawie 57 proc. Co niepokojące, okazało się również, że aż ponad 35 proc. badanych gąbek było używanych lub przechowywanych w łazienkach, a ponad 64 proc. z nich zostało kiedyś upuszczonych na podłogę.

Zanieczyszczenia pozostające na akcesoriach do makijażu są nie tylko niezdrowe dla skóry, ale mogą także zmieniać kolory kosmetyków i ich działanie.

To trzeba wiedzieć na temat mycia się i kąpieli w wannie

To trzeba wiedzieć na temat mycia się i kąpieli w wannie

Higiena pomaga zachować zdrowie, ale wciąż mamy z nią na bakier. Dowodem jest liczba mitów na temat mycia się. A że to temat wstydliwy, mało kto mówi o nim głośno. Warto więc ustalić raz na zawsze, ja...

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk

Uzupełnij swoją kosmetyczkę

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kobieta

Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet