Co warto poczytać podczas przerwy świątecznej? Po jaką lekturę sięgnąć, aby była ciekawa, lekka, a zarazem wartościowa? Przedstawiamy subiektywny wybór książek, które umilą czas podczas przerwy świątecznej.
Magdalena Kostyszyn, „Też tak mam!”
„Też tak mam!” to kolejna książka znanej polskiej blogerki, Magdaleny Kostyszyn, autorki bloga i fanpage’a na Facebooku, Ch***wa Pani Domu. Pisarka przedstawia różne sylwetki Polek, ilustrując w ten sposób realia, w której żyjemy. Książka została podzielona na trzy części, poświęcone: macierzyństwu, pracy i kobiecości. Dzięki niej czytelniczki mogą poznać trudne, często wstrząsające historie kobiet borykających się z rozmaitymi, niejednokrotnie obcymi mężczyznom problemami.
Przeczytaj więcej na temat:
Ewa jest chora na endometriozę i walczy z bezpłodnością; przez chorobę musiała odejść z pracy i stała się finansowo zależna od męża. Julia – wręcz przeciwnie, świadomie nie chce mieć dziecka i opowiada o stygmatyzacji kobiet rezygnujących z macierzyństwa. „Też tak mam!” to pozycja równie zróżnicowana co czytelniczki Ch***wej Pani Domu, lekka i wciągająca jak komentarze na Facebooku.
Autorka: Magdalena Kostyszyn
Tytuł: „Też tak mam!”
Wydawnictwo: W.A.B.
Wydanie: pierwsze
Liczba stron: 304
Format: 142 x 202 mm
Cena katalogowa: 45,00 zł
Rok wydania: 2021
Małgorzata Oliwia Sobczak, „Szelest”
Małgorzata Oliwia Sobczak to dziennikarka oraz autorka kryminałów, thrillerów i książek sensacyjnych. Wysoko oceniana przez czytelników pisarka ma na swoim koncie m.in. powieści z cyklu „Kolory zła”. Bohaterką jej najnowszej publikacji jest dziennikarka, Alicja Grabska, która dostaje podejrzane zlecenie – ma przetestować aplikację mobilną, Place to Rest. Kobieta szybko odnajduje dowody popełnionej zbrodni. Alicja postanawia pomóc detektywowi Oskarowi Korde w rozwiązaniu zagadki morderstwa, które może mieć związek z jej własną osobą. Sobczak w błyskotliwy i zgrabny sposób snuje opowieść o dochodzeniu, w którym stawka może być bardzo wysoka.
Autorka: Małgorzata Oliwia Sobczak
Tytuł: „Szelest”
Wydawnictwo: W.A.B.
Wydanie: pierwsze
Liczba stron: 352
Format: 135 x 202 mm
Cena katalogowa: 42,99 zł
Rok wydania: 2021
Liz Fosslien i Mollie West Duffy, „Jak ogarniać emocje w pracy dla ambitnych i wrażliwych”
„Jak ogarniać emocje w pracy” to ilustrowany poradnik dla osób, które chcą zadbać o dobre relacje ze współpracownikami lub przełożonymi. Autorki książki mają duże doświadczenie w pracy z klientem korporacyjnym. Liz Fosslien jest konsultantką ds. marketingu i projektowania, która współpracowała z takimi markami, jak Salesforce, Ernst & Young czy Stanford d.School, instytutem myślenia projektowego z siedzibą na Uniwersytecie Stanforda. Mollie West Duffy odpowiada za projektowanie organizacyjne w IDEO, słynnej agencji projektowej i innowacyjnej.
Autorki książki, która z powodzeniem może służyć za podręcznik dla kobiet prowadzących własne biznesy, wyjaśniają, w jaki sposób uczucia wpływają na nasze decyzje, jak rozpoznać swoje emocje i co zrobić, żeby mieć do nich dystans. Publikacja jest godna polecenia zarówno dla osób na kierowniczych stanowiskach, jak i pracowników, którzy doceniają feedback i pragną usprawnić relacje w zespole. Dużymi atutami książki są: prosty język oraz konstrukcja, dzięki której nie trzeba czytać jej „od deski do deski”, ale można stosować ją doraźnie, gdy w grupie pojawi się konflikt.
Autorka: Liz Fosslien i Mollie West Duffy
Tytuł: „Jak ogarniać emocje w pracy dla ambitnych i wrażliwych”
Wydawnictwo: Muza
Wydanie: pierwsze
Liczba stron: 336
Format: 140 x 203 mm
Rok wydania: 2021
Deborah Ellis, „Żywicielka”
W 2021 r. nakładem wydawnictwa Mamania ukazała się trylogia Deborah Ellis pt. „Żywicielka”. Oprócz tytułowego utworu w książce znalazły się również dwie pozostałe części trylogii: „Podróż Parvany” i „Shauzia”. Ta pouczająca publikacja dla dzieci, młodzieży i dorosłych znakomicie ilustruje sytuację w Afganistanie po pierwszym przejęciu władzy przez talibów. Zagłębiając się w lekturę, czytelnicy nie tylko mogą poznać pełne przygód losy Parvany, ale także mają szansę zbliżyć się do odmiennej od naszej, ale równie fascynującej afgańskiej kultury oraz mogą lepiej zrozumieć, dlaczego Afganistan talibów ma tak zgubny wpływ na kobiety. Walory edukacyjne książki doceniło stowarzyszenie Amnesty International, które objęło patronat nad publikacją.
„Żywicielka” jest światowym bestsellerem i została przetłumaczona na ponad 20 języków. W 2017 r. na jej podstawie został nakręcony film o tym samym tytule, który zdobył nominację do Oscara.
Autor: Deborah Ellis
Tytuł: „Żywicielka”
Wydawnictwo: Mamania
Liczba stron: 400
Oprawa: twarda
Format: 143x205 mm
Nina-Sophia Miralles, „Glossy. Historia Vogue'a”
Nina-Sophia Miralles zabiera czytelniczki w podróż po barwnym świecie mody, ukazując życie projektantów i właścicielek wielkich fortun; ich sukcesy i skandale. Dzięki lekturze można poznać modowy biznes nie tylko od strony wybiegu, ale i zza kuluarów. W książce padają nazwiska znanych fotografów i autorów, ale jej głównymi bohaterkami są charyzmatyczne kobiety.
W 128-letniej historii Vogue'a znalazły swoje odzwierciedlenie historie z czasów dwóch wojen światowych, boomu gospodarczego i kryzysu ekonomicznego. Obecnie magazyn „Vogue” ukazuje się w 32 krajach, ale autorka skupia się na jego trzech pierwszych edycjach: amerykańskiej, brytyjskiej i francuskiej. Mieszkająca w Londynie pisarka specjalizuje się w tematach artystycznych, kulturalnych, historycznych i modowych.
Autorka: Nina-Sophia Miralles
Tytuł: „Glossy. Historia Vogue'a”
Wydawnictwo: Znak
Wydanie: pierwsze
Liczba stron: 380
Oprawa: miękka
Cena katalogowa: 49,00 zł
Rok wydania: 2021
