5 książek napisanych przez kobiety, które warto przeczytać w nowym roku. Zacznij 2023 rok od dobrej lektury

Anna Bartosiewicz
Co ciekawego działo się na rynku wydawniczych w 2022 roku? Jakie książki warto przeczytać? Polecamy pozycje na długie wieczory. Te lektury przeczytasz „jednym tchem”.
Co ciekawego działo się na rynku wydawniczych w 2022 roku? Jakie książki warto przeczytać? Polecamy pozycje na długie wieczory. Te lektury przeczytasz „jednym tchem”. Cottonbro/Pexels.com
Koniec grudnia i początek stycznia to dobry moment na uzupełnienie braków książkowych. W okresie między Bożym Narodzeniem a sylwestrem można zaszyć się z książką i odpocząć od spraw codziennych. Sprawdziliśmy, co ciekawego ukazało się w 2022 roku. Przedstawiamy propozycje dla kobiet, które są ciekawe świata i stawiają na samorozwój.

Spis treści

Początek roku to dobry moment na wytypowanie nowych lektur do przeczytania. Wybór dostępnych publikacji jest ogromny i czasem trudno jest podjąć decyzję w kwestii planów na przyszłość. Dlatego postanowiliśmy wybrać 5 pozycji, które mogą szczególnie zainteresować kobiety.

Rebecca Solnit, „Wspomnienia z nieistnienia”

Rebecca Solnit – amerykańska eseistka, historyczka i działaczka feministyczna, ma na swoim koncie kilkanaście książek. Publikowała w tak znanych czasopismach, jak „Harper’s Magazine” czy „Guardian”. „Wspomnienia z nieistnienia” to jej kolejna pozycja, która ukazała się w języku polskim. Tym razem czytelnicy cofają się do czasów młodości Solnit, która z perspektywy czasu patrzy na to, co ukształtowało ją jako intelektualistkę i z jakimi wyzwaniami musiała się mierzyć w latach 80. jako młoda mieszkanka San Francisco.

„Stałam się specjalistką od usuwania się w cień, od wymykania się i wycofywania, od wysmykiwania się z niewygodnych sytuacji, od unikania niechcianych uścisków, pocałunków i dłoni, od zajmowania coraz mniej miejsca w autobusie, gdy kolejny mężczyzna zawłaszczał ciałem moją przestrzeń, od stopniowego dystansowania się i nagłej nieobecności. Od sztuki nieistnienia, ponieważ istnienie było jednym wielkim zagrożeniem” – można przeczytać w tej osobistej publikacji.

Autorka: Rebecca Solnit
Tytuł: „Wspomnienia z nieistnienia”
Wydawnictwo: Karakter
Liczba stron: 288
Data publikacji: 21 kwietnia 2022
Format: 120x195 mm
Średnia ocen na lubimyczytac.pl: 7,7

Joanna Bator „Ucieczka niedźwiedzicy”

Joanna Bator jest jedną z czołowych polskich pisarek, laureatką tak prestiżowych nagród, jak Nagroda Literacka Nike czy Nagroda im. Hermana Hessego. Jej książki były tłumaczone na wiele języków, a powieść „Gorzko gorzko” doczekała się w 2022 r. ekranizacji w reżyserii Juliusza Mazura-Machowskiego.

Nie trzeba wiele, by poprawić jakość życia. 10 porad, do których warto się zastosować

Nie trzeba wiele, by poprawić jakość życia. 10 porad, do których warto się zastosować

W dzisiejszym zabieganym świecie, pełnym stresów i wyzwań, często zapominamy o prostych sposobach, które mogą znacząco poprawić jakość naszego życia. Szukając skomplikowanych rozwiązań, nie dostrzegam...

Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz

„Ucieczka niedźwiedzicy to wielowątkowa powieść, w której splatają się losy różnych bohaterów: kobiety szukającej idealnego domu dla swojej rodziny, małżeństwa na greckiej wyspie i innych. Jak czytamy na stronie wydawnictwa, „to historia o nierzadko dramatycznym uwalnianiu się z dotychczasowego życia, o poszukiwaniach w mrokach niepamięci wydarzeń – bolesnych i świetlistych – które mogą stać się bramą do wolności, nowym otwarciem”.

Autorka: Joanna Bator
Tytuł: „Ucieczka niedźwiedzicy”
Wydawnictwo: Znak
Liczba stron: 320
Data publikacji: 2022 rok
Format: 140x205 mm
Średnia ocen na lubimyczytac.pl: 7,6

Olga Daliga „Jak rozumieć, nazywać i regulować swoje emocje”

Olga Daliga znana jest użytkownikom Instagrama z profilu @psycho.inspiracje. Psycholożka oraz twórczyni tekstów o tematyce psychoedukacyjnej, postanowiła podsumować swoją wiedzę na temat emocji w przystępnie napisanym poradniku. Powinny po niego sięgnąć osoby, które chciałby nauczyć się lepiej regulować swoje emocje. Z książki można dowiedzieć się m.in., jak polubić i zaakceptować swoje emocje oraz co można robić, żeby żyć z nimi w zgodzie.

Autorka: Olga Daliga
Tytuł: „Jak rozumieć, nazywać i regulować swoje emocje”
Wydawnictwo: Muza
Liczba stron: 256
Data publikacji: 21 września 2022
Format: 140x203 mm
Średnia ocen na lubimyczytac.pl: 8,0

Nicole LePera „Wzrastam. Jak się wyleczyć z przeszłości i zacząć od nowa”

Książka „Wzrastam. Jak się wyleczyć z przeszłości i zacząć od nowa” to kolejna publikacja dla osób zainteresowanych samorozwojem. Dr Nicole LePera jest propagatorką psychologii holistycznej. Zwolennicy tego nurtu uważają, że aby zadbać o swoją psyche, trzeba zatroszczyć się o swój dobrostan w różnych sferach życia. LePera dzieli się swoją wiedzą na Instagramie oraz w podcaście „SelfHealers Soundboard”. W książce „Wzrastam. Jak się wyleczyć z przeszłości i zacząć od nowa” proponuje liczne praktyki i ćwiczenia „uzdrawiające ciało i umysł”. Czytelnik dowie się m.in., jak pracować ze zranieniami i własnymi przekonaniami czy jak napisać list do swojego wewnętrznego dziecka.

Autorka: Nicole LePera
Tytuł: „Wzrastam. Jak się wyleczyć z przeszłości i zacząć od nowa”
Wydawnictwo: Muza
Liczba stron: 384
Data publikacji: 2022 rok
Format: 140x203 mm
Średnia ocen na lubimyczytac.pl: 7,7

Angela Saini „Gorsze. Jak nauka pomyliła się co do kobiet”

Angela Saini, brytyjska dziennikarka, postanowiła wziąć pod lupę powszechne stereotypy na temat kobiet (np. to, że mają gorszą orientację przestrzenną, słabszy popęd seksualny i nie posiadają skłonności przywódczych). Do tematu podeszła bardzo rzetelnie, opisując dziesiątki teorii oraz analizując setki badań – zarówno tych dawnych, jak i współczesnych. Aby zachować możliwy obiektywizm i nie faworyzować żadnej ze stron, nie przyjęła tez, które starała się potwierdzić, ale starała się koncentrować na faktach. W rezultacie powstała wciągająca książka reportażowo-popularnonaukowa z elementami publicystyki.

Autorka: Angela Saini
Tytuł: „Gorsze. Jak nauka pomyliła się co do kobiet”
Wydawnictwo: Czarne
Liczba stron: 344
Data publikacji: 2 lutego 2022
Format: 133x215 mm
Średnia ocen na lubimyczytac.pl: 7,0

Na początku roku miłośnicy literatury często robią podsumowania i liczą, ile książek udało im się przeczytać. Niektórzy mają nawet za sobą wyzwania książkowe, przyjęte w social mediach, np. „przeczytam 12 książek w 12 miesięcy”. Nawet jeżeli rok 2022 nie był dla nas udany pod względem czasu spędzonego nad lekturą, można spróbować poprawić statystyki w 2023 roku. Najlepiej jest zacząć z listą mocnych i wciągających lektur, które mają wysokie oceny w internecie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kobieta

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet