Po czym szybko się chudnie?
Połączenie odpowiednich nawyków i produktów to przepis na szczupłą sylwetkę.
Dodaj ocet jabłkowy do porannej rutyny
Badania naukowe potwierdzają, że dodanie octu jabłkowego do potraw obniża ich indeks glikemiczny, co sprawia, że organizm może lepiej wykorzystać dostarczaną z jedzeniem energię. Ponadto kwas octowy pomaga zmniejszyć skoki glukozy we krwi. Jedno z niedawnych badań wykazało, że młodzi ludzie, którzy przyjmowali 15 ml octu jabłkowego codziennie rano przez trzy miesiące, stracili o 8 kg więcej niż ci, którzy tego nie robili.
Pamiętaj o białku i błonniku
Odpowiednio skomponowany posiłek powinien zawierać nie tylko porcję warzyw lub owoców, ale także odpowiednią ilość białka (roślinnego lub zwierzęcego). Dzięki niemu po posiłku będziemy dłużej czuli się syci, dzięki czemu unikniemy sięgania po przekąski. Warto także zwracać uwagę na to, czy dostarczamy w raz z pożywieniem wystarczającą ilość błonnika, który nie tylko reguluje trawienie i odżywia mikrobioty jelit, ale wspiera również odchudzanie i utrzymanie szczupłej figury.
Zwracaj uwagę na wielkość porcji
Często mamy tendencję do złego oszacowywania prawidłowej porcji jedzenia. Jemy albo zbyt małe posiłki, po których jesteśmy szybciej głodni i zaczynamy podjadać, albo sięgamy po zbyt duże porcje, które z pewnością nie pomagają utrzymać prawidłowej masy. Dokładne zapotrzebowanie kaloryczne warto ustalić z dietetykiem, bo jest ono zależne od wieku, płci, wzrostu, wagi i aktywności fizycznej. Przeciętne zapotrzebowanie kaloryczne szacuje się na poziomie 2-2,5 tys. kalorii i powinno być rozłożone na: śniadanie – około 300-500 kalorii, drugie śniadanie – ok. 200-300 kalorii, obiad – 500-700 kalorii, podwieczorek – 200-300 kalorii, kolacja – 400-600 kalorii.