9 kobiet zostanie ordynowanych na księży. Pierwsza w historii taka uroczystość w polskim Kościele luterańskim

Katarzyna Dębek
Katarzyna Dębek
W ewangelicko-augsburskim kościele Świętej Trójcy w Warszawie 7 maja odbędzie się po raz pierwszy uroczystość ordynacji na księdza dziewięciu diakonek.
W ewangelicko-augsburskim kościele Świętej Trójcy w Warszawie 7 maja odbędzie się po raz pierwszy uroczystość ordynacji na księdza dziewięciu diakonek. truthseeker08 Pixabay.com
7 maja w Warszawie odbędzie się wyjątkowa uroczystość. W tym dniu 9 kobiet zostanie ordynowanych na księży. Dokona tego zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP bp Jerzy Samiec.

W świątyni Świętej Trójcy w Warszawie 7 maja o godzinie 11 księżmi zostanie dziewięć diakonek (Karina Chwastek, Małgorzata Gaś, Beata Janota, Katarzyna Kowalska, Wiktoria Matloch, Halina Radacz, Katarzyna Rudkowska, Izabela Sikora i Marta Zachraj-Mikołajczyk).

Dyskusja na temat kobiet w kościele i ich ordynacji toczyła się blisko 70 lat. W 1963 roku umożliwiono absolwentkom teologii nauczanie religii, odprawianie nabożeństw i zajmowanie się pracą duszpasterską w parafiach. Od 1999 roku mogły być duchownymi w posłudze diakona, zajmować się pracą charytatywną, misyjną i pomocniczą. Miały również możliwość prowadzić nabożeństwa, śluby, pogrzeby i komunię.

Dowiedz się więcej:

16 października 2021 roku Synod Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce opowiedział się za możliwością, aby kobiety zostały księżmi i mogły samodzielnie prowadzić parafię. Uchwała weszła w życie 1 stycznia 2022 roku.

– Za wnioskiem Synodalnej Komisji Kobiet głosowało 45 osób, 13 było przeciw, 1 głos był wstrzymujący. Zgodnie z procedurą uchwalenie wniosku dotyczącego zmiany Zasadniczego Prawa Wewnętrznego wymaga uzyskania większości 2/3 głosów – poinformowała rzecznik Kościoła Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska.

Kto może zostać księdzem ewangelickim?

Warunkiem do bycia ordynowanym jest posiadanie dyplomu magistra teologii ewangelickiej. W Polsce jest jedna uczelnia, która kształci w tym zakresie – to Chrześcijańska Akademia Teologiczna w Warszawie. Osoba ordynowana przez 5 lat jest wikariuszem. Dopiero po trzech latach może podjąć próbę zdania drugiego egzaminu. Pozytywna ocena upoważnia do samodzielnego administrowania parafią.

Transmisję nabożeństwa będzie można oglądać na kanale YouTube warszawskiej parafii ewangelicko-augsburskiej Świętej Trójcy.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet