Alimenty od byłego małżonka. Sprawdź, kiedy były mąż lub żona musi ci płacić alimenty
Nie wszyscy wiedzą, że po rozwodzie można się domagać alimentów od współmałżonka nie tylko na dzieci, ale także na siebie. Jakie warunki muszą być spełnione, by sąd zasądził alimenty dla współmałżonka? Wyjaśniamy na kolejnych slajdach.
Jednym z dwóch przypadków, w których można wnioskować o alimenty od byłego współmałżonka jest sytuacja życiowa, w której się znajdujemy. Strona uprawniona musi bowiem dowieść, że znajduje się w niedostatku. Jeśli taka sytuacja zachodzi, można pozwać bliską osobę i domagać się alimentów, w pierwszej kolejności - właśnie od byłego współmałżonka.
Co rozumieć pod pojęciem niedostatku? W jakiej jeszcze sytuacji można domagać się alimentów od byłego współmałżonka?
Wyjaśniamy na kolejnych stronach.
- Niedostatek to deficyt środków umożliwiających podstawowe przeżycie - wyjaśnia mec. Zbigniew Roman
- Niedostatek to deficyt środków umożliwiających podstawowe przeżycie - wyjaśnia mec. Zbigniew Roman. Kiedy znajdujemy się w takiej sytuacji życiowej, możemy się starać o alimenty od byłego małżonka.
Niedostatek nie jest jednak jedynym przypadkiem, w którym były małżonek musi nam płacić alimenty. O łatwiejszym sposobie na uzyskanie takich alimentów piszemy na kolejnej stronie.
Istnieje jednak sytuacja, w której nie trzeba dowodzić życia w niedostatku, by móc domagać się alimentów od byłego współmałżonka. Podstawą do wnoszenia o alimenty od współmałżonka jest wyrok rozwodowy z orzeczeniem o jego winie.
Wówczas wystarczy dowieść, że nasza stopa życiowa uległa pogorszeniu w wyniku rozwodu. Innymi słowy, trzeba udowodnić, że wiedzie nam się gorzej niż w czasach, gdy byliśmy w związku małżeńskim.
Jak to udowodnić? Na następnej stronie wyjaśnienie prawnika.